Претседателот Иванов не попушта ни по средбата со Туск: Мојот став за доделување мандат останува непроменет


7 копии

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на нивната денешна средба меѓу другото разговарале и за актуелната политичка состојба во Македонија. -Мојот став останува непроменет- правната и политичката пречка мора да се отстранат. Целта на двата услова е новата влада да не биде оспорена од ниту една страна и по ниту една основа. Мојата одлука е превентивна за да спречиме штетни последици со кои би се соочиле. Уценета влада е нестабилна влада со краток рок на траење и штетни последници че потсетам дека Европската унија е гарантна само два договори, охридскиот рамковен договор и договорот од 2015 година, оттука императив на партиските лидери на политичките партии треба да биде спроведување на ургентните реформски приоритети, рече Иванов. -Прва точка на дневниот ред на партиите и пратениците треба да бидат европските реформи, а не спроведување на постизборна платформа креирана во туѓи држави, платформата со која се загрозува безбедноста на државата, се условува ...
| | веќе видена | слични

СДСМ посочува дека се лажни тврдењата за наводни дестабилизации, федерализации, и оти тоа нема да ја смени реалноста. - Груевски што и да направи, не може да се наметне како фактор, затоа што неговото време во политиката заврши. Постои демократски формирано мнозинство од 67 народни избраници. Постои само еден документ што и е достапен на целата домашна и меѓународна јавност. Според СДСМ, лидерот и раководството на ВМРО-ДПМНЕ „не смеaт да поттикнуваат насилство врз мнозинството од граѓаните и парламентарното мнозинство, поради заштита од одговорност за своите криминали“. - Брзо ќе има нов претседател на Собранието и нова реформска Влада на граѓаните на Р.Македонија формирана според Деловникот на Собранието, Уставот и законите на Република Македонија, стои во соопштението од СДСМ.
| | веќе видена | слични
5 копии

СДСМ во пишаната реакција на денешната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски наведува дека тој „мора да прифати дека постои ново парламентарно мнозинство кое е во процес на формирање на новата реформска Влада според мнозинската воља на граѓаните, мора да се помири дека ВМРО-ДПМНЕ е опозиција, а тој повеќе од една година не е премиер“.СДСМ посочува дека се лажни тврдењата за наводни дестабилизации, федерализации, и оти тоа нема да ја смени реалноста.
| | веќе видена | слични
5 копии

СДСМ информира дека Никола Груевски мора да прифати дека постои ново парламентарно мнозинство кое е во процес на формирање на новата реформска Влада според мнозинската воќа на граѓаните. „Мора да се помири дека ВМРО-ДПМНЕ е опозиција, а тој повеќе од една година не е премиер. Груевски што и да направи, не може да се наметне како фактор, затоа што неговото време во политиката заврши! Груевски лаже каде ќе стигне зборувајќи за наводни дестабилизации, федерализации, лажно претставувајќи се како премиер, затоа што е лажго. Но тоа нема да ја смени реалноста. Постои демократски формирано мнозинство од 67 народни избраници. Постои само еден документ што и е достапен на целата домашна и меѓународна јавност“, се наведува во соопштението. Партијата истакнува дека она што недостига е здрав разум кај Груевски и Иванов на што повика меѓународниот фактор. „Криминалците во ВМРО-ДПМНЕ го немаат. Разумните во ВМРО-ДПМНЕ мора да покажат здрав разум. Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ не смеaт да поттикнуваат насилство врз ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сè уште не сум слушнал ниту еден човек во Европскиот парламент (ЕП) кој смета дека треба да се оди на нови избори. Според тоа, ставот на ЕП е ист како на ЕК, како и ставот што го изнесе господинот Туск за време на посетата на Скопје, порача известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во интервју за емисијата „360 степени“. На нападите од некои луѓе во земјава дека го нарекуваат поддржувач на „платениците“ и на на луѓето на Сорос, Вајгл вели дека тоа се глупости за кои не сака да коментира. – Јас немам никаква врска со Сорос и мислам дека таквите инсинуации се најголема глупост, но не сакам да учествувам на такво ниво во дебати во Македонија – рече тој. Прашан кој е ставот на Европскиот парламент, дали крајот на политичката криза во Македонија би требало да биде преку избор на нова влада или преку распуштање на Собранието и организирање нови парламентарни избори, Вајгл вели дека никој во ЕУ не смета дека има основа за нови избори. – Сè уште не сум слушнал ниту еден човек во ЕП кој ...
| | веќе видена | слични

Политикологот Митко Гаџовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека повеќе од очигледно е дека претседателот Ѓорѓе Иванов го прекрши Уставот со тоа што не им даде мандат на оние коишто имаат обезбедено 61 пратеник во Собранието. „Тоа го прави единствено и само од причина да излезе од пресрет на стратегијата којашто ВМРО-ДПМНЕ ја реализира во овој момент, а тоа е да не се дозволи демократски избраните претставници на парламентарните избори да го формираат Собранието, а со тоа и да се формира новата влада на Република Македонија. Сметам дека овој чекор на претседателот Иванов придонесе за продлабочување на кризата во којашто се наоѓа Македонија и исто така сметам дека со тој чекор, тој на некој начин е и соучесник на сето она што се случува во изминатиот период“ - изјави Гаџовски. За евентуални санкции смета дека тоа ќе биде последниот чекор којшто би го направила меѓународната заедница пред Македонија да стане тотално изолирана земја, а најголемата штета ќе ја доживеат граѓаните.
| | веќе видена | слични
6 копии

СДСМ денеска преку соопштение побара ВМРО-ДПМНЕ да прифати, како што наведуваат, дека е опозиција и да овозможи мирен трансфер на власта затоа што ќе има нова реформска Влада. Според СДСМ, раководството на ВМРО-ДПМНЕ не може да ги држи во заложништво граѓаните на Македонија и не смее да поттикнува насилство врз мнозинството од граѓаните и парламентарното мнозинство. Покрај јасно изразената волја на мнозинството од граѓаните за промени, наведува СДСМ, и целата демократска меѓународна заедница повика на почитување на демократските принципи, на здрав разум и на мирен трансфер на власта.
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и денеска преку соопштенија се обвинуваат меѓусебно за состојбата во која се наоѓа државава. Според СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ требала да најде здрав разум и да прифати дека е опозиција. Тие велат мора да има смена на власта. „Мора да има трансфер на власта, тоа е мнозинската волја и ВМРО-ДПМНЕ И Горѓе Иванов се должни да овозможат мирен трансфер на власта! Волјата на мнозинството граѓани е јасна и исто така 700.000 граѓани, преку 67 пратенички мандати имаат право и обврска да го изберат новиот претседател на Собранието, а потоа и новата реформска Влада. И тоа ќе се случи согласно Уставот, Деловникот и законите”- стои во соопштението од СДСМ. Од ВМРО-ДПМНЕ, велат дека народот му застана на пат на Зоран Заев и мафијата од СДСМ. Тие сметаат дека народот ги прочита лагите и не им дозволи да ги ракрчмуваат највисоките државни и национални интереси. „Народот го гледа сето ова и храбро одлучи да му се спротивстави на злосторничкото здружение во раководството на СДСМ.Затоа тие со секој изминат ден ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нè очекува еден доста тежок период и без директно вклучување на меѓународните претставници ние нема да можеме да излеземе од ситуацијата во којашто се наоѓаме, вели политикологот Митко Гаџовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. - Повеќе од очигледно е дека претседателот Иванов го прекрши Уставот со тоа што не им даде мандат на оние коишто имаат обезбедено 61 пратеник во Собранието. Тоа го прави единствено и само од причина да излезе од пресрет на стратегијата којашто ВМРО-ДПМНЕ ја реализира во овој момент, а тоа е да не се дозволи демократски избраните претставници на парламентарните избори да го формираат Собранието, а со тоа и да се формира новата влада на Република Македонија. Сметам дека овој чекор на претседателот Иванов придонесе за продлабочување на кризата во којашто се наоѓа Македонија и исто така сметам дека со тој чекор, тој на некој начин е и соучесник на сето она што се случува во изминатиот перио - вели Гаџовски. Тој веи дека не го посакува сценариото за санкции против одредени ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ да најде здрав разум и да овозможи мирен трансфер на власта, ќе има нова Влада, бара СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ мора да најде здрав разум и да прифати дека е опозиција. Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да ги држи во заложништво граѓаните и Република Македонија. Во ВМРО-ДПМНЕ има луѓе кои знаат дека криминалците во нивната партија ја загрозуваат иднината и на нивните деца и тие имаат обврска да постапат разумно. Мора да има трансфер на власта, тоа е мнозинската волја и ВМРО-ДПМНЕ И Горге иванов се должни да овозможат мирен трансфер на власта! Волјата на мнозинството граѓани е јасна и исто така 700.000 граѓани, преку 67 пратенички мандати имаат право и обврска да го изберат новиот претседател на Собранието, а потоа и новата реформска Влада. И тоа ќе се случи согласно Уставот, Деловникот и законите“, се наведува во соопштението. Партијата нагласува дека Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ не смее да поттикнува насилство врз мнозинството од граѓаните и парламентарното ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 163 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 182 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 210 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 130 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов не попушта ни по средбата со Туск: Мојот став за доделување мандат останува непроменет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: