Русија ќе свика состанок на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток

Русија ќе организира специјален министерски состанок во Советот за безбедност на Обединетите нации на 30 септември за да се дискутира за судирите на Блискиот Исток и на северот на Африка. – Постојат нови иницијативи во септември во врска со нашето претседавање со Совет за безбедност на ОН – изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи, Генадиј Гатилов, за „РАИ новости“. Тој додаде дека состанокот ќе биде организиран во контекст на „терористичките закани“. Русија го презеде едномесечното претседавање со Советот за безбедност на ОН на 1 септември.
| | веќе видена | слични
3 копии

Велика Британија достави нацрт-резолуција во Советот за безбедност на Обединетите нации за давање дозвола за воено-поморски операции за апсење и уништување на бродовите на лицата кои тргуваат со луѓе на отворено море покрај либиските територијални води, изјавија дипломати, јави БТА. Текстот е доставен вчера и за него може да се гласа следната недела, кога 15-те земји од Советот ќе дискутираат за миграциската криза. Со нацрт-резолуцијата им се дозволува на 28-те земји-членки на Унијата да апсат трговци со луѓе во територијалните води на Либија во Средоземното Море и да ги уништуваат нивните бродови за да го спречат приливот на мигрантите, кои бегаат од војни и сиромаштија во Африка и Блискиот Исток. Бродовите на трговците со луѓе ќе се уништуваат откако ќе бидат претресени, а мигрантите спасени.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија ќе свика состанок на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: