Санкциите на Русија нема да му наштетат на регионалното земјоделство, рекоа официјалните претставници

Алтернативните пазари ќе им помогнат на земјите од регионот да ги одржуваат стабилни нивоата на надворешна трговија, рекоа тие. Извозот на земјоделски и прехранбени производи од Хрватска во Русија во 2013 година изнесуваше до 15,6 милиони евра. [АФП] Долгогодишната забрана на Москва на производите од ЕУ нема да ги загрози хрватското производство или извоз на земјоделски производи, рекоа официјалните претставници и производителите. Бројките од „Еуростат“ - статистичкиот завод на ЕУ, покажуваат дека чекорот ќе ја чини Европа повеќе од 12 милијарди евра во смисла на неостварен извоз, што претставува околу 10 отсто од вкупниот обем остварени продажби на земјоделски производи на ЕУ надвор од блокот. Ќе ги погоди и руските потрошувачи бидејќи производите на ЕУ претставуваат повеќе од 40 отсто од увозот на прехранбени производи на Русија. Брисел рече дека рестриктивните мерки неодамна усвоени од ЕУ се директна последица на незаконското припојување на Крим од страна на Москва, како и на тековната дестабилизација на ...
| | веќе видена | слични

Поради едностраната одлука на Руската Федерација за забрана на увоз на земјоделско-прехранбени производи од Европската унија, извозниците од Хрватска досега имаат претрпено штета од 6,7 милиони евра. Станува збор за производи од традициолналниот сегмент, како што се разни прехранбени производи, овошје, млеко, месо и преработки од месо. Вкупниот извоз на прехранбени производи од Хрватска во Русија изнесува 15,6 милиони евра, што е 1,3 % од извозот на земјоделски производи. Најзначајни производи во извозот во Русија се оние од групата разни прехранбени производи, како што се супи, сосови, додатоци за сосови, зачини - Вегета, детска храна, Цедевита, кои што изнесуваат над 11 милиони евра. Освен тоа, значителен е извозот на овошје кое во 2013 година изнесуваше 1,35 милиони евра. Во 2012 година извозот на овошје беше 5,6 милиони евра, претежно мандарини. Во 2014 година почна и извоз на хрватски јаболка во Русија.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утринската температура ...
сите 264 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Санкциите на Русија нема да му наштетат на регионалното земјоделство, рекоа официјалните претставници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: