Белград продолжува по патот кон ЕУ по посетата на Путин

Експертите велат дека Белград го избегна рускиот притисок за поголемо влијание во Србија. Рускиот претседател Владимир Путин се поздравува со својот српски колега Томислав Николиќ во Белград на 16-ти октомври. [Никола Барбутов/SETimes] Посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Белград минатата недела покажа дека Русија има за цел да го зголеми своето присуство во Србија, но официјалните претставници и експертите велат дека Белград останува на патот кон европската интеграција. Путин остана шест часа во Белград и беше почесен гостин на воената парада по повод ослободувањето на градот од нацистичка Германија во Втората светска војна. Тоа беше прва таква парада што се одржа во Србија од 1985 година. „Србија и Русија цврсто чекорат заедно во сојузништво и братство, но Србија го има својот европски пат“, рече српскиот претседател Томислав Николиќ. Премиерот Александар Вучиќ искажа слично мислење. „Србија е на пат кон ЕУ и не се откажува од истиот, и ѝ е благодарна на Русија што го почитува тоа и што не се ...
| | веќе видена | слични

Косовските власти велат дека земјата продолжува да дејствува како конструктивен член на меѓународната заедница. Косовскиот премиер Хашим Тачи рече дека Косово ги поддржува санкциите спонзорирани од ЕУ и САД против Русија. [AФП] Косово минатиот месец воведе санкции против Русија како одговор на нејзиното анектирање на Крим и интервенција во Украина, став кој уште повеќе го доближува Косово до ЕУ и САД, велат експертите. Косовските власти велат дека одлучиле да воведат санкции со цел да го осудат кршењето на суверенитетот на Украина и да го искажат својот став против агресијата. „Косовската влада ги поддржува санкциите на институциите на ЕУ и САД против руските федерални власти. Санкциите ќе бидат на сила додека не биде донесена друга одлука, во зависност од околностите што ќе се создадат“, рече премиерот Хашим Тачи. Земјите-членки на ЕУ, САД и други земји воведоа санкции за некои руски функционери и претпријатија, кои вклучуваат забрани за виза, замрзнување на средства и други рестрикции. Властите велат дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 112 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Белград продолжува по патот кон ЕУ по посетата на Путин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: