Санадер екстрадиран во Хрватска

Хрватската полиција, во соработка со полициите на Република Австрија и на Република Словенија, го изврши испорачувањето на Иво Санадер, соопшти хрватското Министерство за внатрешни работи. Од Министерството информираат дека испораката на поранешниот хрватски премиер е извршено без никакви безбедносни проблеми. Во краткото соопштение се наведува дека Иво Санадер бил предаден во загрепскиот Окружен затвор во Реметинец вечерва во 21 часот и 50 минути. Санадер е обвинет за повеќе финансиски малверзации и злоупотреба на функцијата. Тој се обиде да избега од органите на правдата во Хрватска, но беше уапсен во Австрија, каде што неколку месеци чекаше да биде екстрадиран во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Поранешниот хрватски премиер екстрадиран во Хрватска По 222 дена поминати во Австрија, видно ослабен, растревожен и исплашен за неговата судбина, поранешниот хрватски премиер Иво Санадер спектакуларно беше испорачан во затворот во Реметинац. Хрватските медиуми пишуваат дека Санадер повторно стана достапен за хрватското правосудство откако седум месеци беше надвор од државата поради покренување истрага против него од Управата за спречување на корупција и организиран криминал (УСКОК). Новинарите будно го следеа секој чекор на долгата поворка што го пратеше Санадер која од Австрија, преку Словенија, со автомобил пристигна во Загреб. Дел од нив, како холивудски папараци, се криеја во грмушките покрај автопатиштата и се обидуваа да фатат ексклузивни фотографии од премиерската екстрадиција. Од неговото тргнување, па с$ до примопредавањето од Австрија во Словенија, па во Хрватска, ексклузивни видеа и фотографии осамнаа на порталите на медиумите. Со полициска безбедност од највисок ранг, Санадер по пет часа возење ...
| | веќе видена | слични

По 222 дена во австриски притвор, бившиот хрватски премиер се најде зад решетки во загрепскиот затвор „Реметинец“ Бившиот хрватски премиер Иво Санадер, кој е осомничен за вмешаност во корупција, завчеравечер беше испорачан во Хрватска, откако помина 222 дена во австриски затвор. Санадер, кој бил видно ослабен, по пристигнувањето во Хрватска бил префрлен во загрепскиот затвор „Реметинец“. Според „Јутарњи лист“, бившиот премиер бурно ја поминал првата ноќ во затворот, каде што другите затвореници му довикувале „Иво, крадецу“. На Санадер, кој отежнато се движи поради повреда на левата нога, му бил одреден 30-дневен притвор, а утре околу 13 часот ќе биде изнесен пред обвинителството, за да се изјасни по точките од обвинението. По изјаснувањето за обвинението, неговите адвокати би требале да бидат запознаени со целиот список на докази што против него ги има обвинителството. Санадер е еден од осомничените за проневера на неколку милиони евра од државните фирми и министерства преку маркетинг-агенцијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сподели Поранешниот премиер Иво Санадер кого хрватското правосудство го обвинува за корупција е екстрадиран во Хрватска и во моментот се наоѓа во загрепскиот затвор Реметинец. Колона од полициски возила со затемнети стакла и ротациони светла во кој се наоѓал поранешниот премиер преминала од словенско хрватската граница на преминот Брегана и за 15-тина минути пристигнале во загрепскиот затвор. Санадер во Хрватска е екстрадиран од Австрија каде во притвор во Салцбург се наоѓаше повеќе од седум месеци. Со силни мерки за безбедност поранешниот премиер Санадер во Хрватска пристигна со автомобил. Тој според локалните медиуми, од салцбуршкиот притвор во кој се наоѓа од 10-ти декември минатата година, тргнал за Хрватска околу 18,15 часот со силно полициско обезбедување. Австриската полиција најпрво го предала Санадер на словенските колеги во тунелот Караванка, а потоа словенечките полицајци го предале на своите хрватски колеги. Против Санадер се водат неколку истраги заради злоупотреба на положбата и ...
| | веќе видена | слични

По 222 дена поминати во притвор во Австрија Во моментот кога влегол во "Реметиниец", сите затвореници од своите ќелии извикувале: "Иво лопове!", изјави за ХРТ еден од осудениците кој вчера е пуштен на слобода Завчеравечер во 21,49 часот, точно по 222 дена поминати во притвор во Салцбург Австрија, поранешниот хрватски премиер Иво Санадер конечно е донесен во загрепскиот затвор "Реметинец" од којшто досега никој не побегнал. За да бидат сто отсто сигурни дека тоа нема да се случи и со уапсената најкрупна риба во самостојна Хрватска, затворските челници шјор Иво го сместиле во изолираниот женски дел на затворот. Во моментот кога влегол во "Реметиниец", сите затвореници од своите ќелии извикувале: "Иво лопове!", изјави за ХРТ еден од осудениците кој вчера е пуштен на слобода. Целата акција на префрлувањето на Санадер со автомобил од Австрија преку Словенија во Хрватска се одвивала во најголема тајност. Безбедносно била одлично осигурана со точни стопови и саатници и со колона возила полна специјалци која се ...
| | веќе видена | слични

ПОРАНЕшНИОТ ХРВАТСКИ ПРЕМИЕР ЕКСТРАДИРАН ОД АВСТРИЈА Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, кој завчера беше екстрадиран од Австрија во Хрватска, вчера требаше да се сретне со своите бранители во загрепскиот затвор „Реметинец“, денеска очекува посета од семејството, а утре ќе биде сослушан од истражителите од Управата за борба против корупција и организиран криминал (УСКОК). Санадер прексиноќа ~ беше испорачан на Хрватска на граничниот премин Брегана, но неговите адвокати не го пречекаа во затворот. Одреден му е едномесечен притвор (на што има рок од три дена да вложи жалба), а терминот за сослушување во УСКОК е закажан за утре во 13 часот. Според пишувањето на хрватските весници, Санадер бил прилично ослабен и изгледал дури и „престрашен“. Поради повредата на левата нога, чекори со помош на патерици. По пристигнувањето во затворот „Реметинец“ бил прегледан од општ лекар и од психијатар, а потоа бил сместен во женското одделение заради безбедносни причини. Пред истражителите Санадер ќе одговара на прашања ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, доцна синоќа беше екстрадиран од Австрија во Хрватска. Во родната земја каде ќе му се суди по низа обвиненија за корупција и злоупотреба на службената должност Санадер беше префрлен со огромно полициско обезбедување. Кон Хрватска одеа две колони возила, од кои едната беше лажна, а во втората, во сребрен автомобил со затемнети стакла се наогаше поранешниот хрватски премиер. Тој ноќта ја мина во женскиот оддел на затворот Реметинец во Загреб. Поради безбедносни причини Санадер е одвоен од другите затвореници. Во ќелијата од девет квадратни метри нема цимер, но исто така нема ниту повластен третман. Тој беше уапсен во Австрија во декември минатата година откако Хрватска издаде меѓународна потерница по него. Долго време се противеше на екстрадицијата но пред еден месец самиот побара да биде префрлен во Хрватска.
| | веќе видена | слични
8 копии

Загреб Поранешниот премиер на Хрватска, кој што е обвинет за корупција е екстрадиран од Австрија каде што пред повеќе од половина година беше уапсен. Реонскиот суд во Салцбург, каде Санадер беше приведен, го потврди неговото префрлање во родната земја. Поранешниот хрватски премиер (2003 до 2009 година) беше уапсен во Австрија во декември минатата година по хрватска потерница. Тој е осомничен за корупција, злоупотреби и други кривични дела. Санадер тврди дека обвиненијата против него се фабрикати од сегашната премиерка и негова наследничка Јадранка Косор, забележуваат германските медиуми. Хрватска вложува напори да се бори со криминалот, подготвувајќи се за приклучување кон Европската унија. Санадер со автомобил бил префрлен од Австрија во Словенија и од таму во Хрватска. Автомобилот бил следен од голема полициска придружба.
| | веќе видена | слични

Австрија доцна синоќа и го испорача на Хрватска Иво Санадер. Трансферот на поранешниот хрватски премиер се одвивал по копнен пат, со силни мерки за безбедност, пишуваат хрватските медиуми. Околу 21:15 часот колона автомобили во кои бил и Иво Санадер се појавиле на границата меѓу Словенија и Хрватска, на преминот Брегана. Пред 22 часот Санадер пристигнал во затворот Реметинец, а како што пишува порталот Индекс.хр, тој ќе биде сместен во женскиот дел од затворот поради безбедносни причини. Од австриската граница Санадер го презема словенечката полиција која го транспортираше до Хрватска. Бројни новинарски екипи го проследија преземањето на Санадер на граничниот премин Брегана од каде тој под силно полициско обезбедување во колона возила со темни стакла е префрлен во Реметинец. Санадер беше уапсен во Австрија во декември минатата година, врз основа на налогот за апсење издаден од хрватските власти, кои го товарат за корупција и други кривични дела направени во времето додека беше на власт. ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер синоќa беше донесен во загрепскиот Окружен затвор, откако претходно и’ беше израчен на Хрватска од Австрија. Санадер веќе мина седум месеци во притвор во Салцбург. Во аферата „Фини Медиа“ поранешниот премиер се товари дека се здружил со поранешниот шеф на хрватските царини, Младен Баришиќ и со другите осомничени и ја злоупотребил премиерската функција и овластувања за да извлече пари од неколку министерства и државни претпријатија, преку приватната фирма по која и го доби името оваа афера. Постојат сомневања дека на тој начин тој извлекол речиси 15 милиони евра. Санадер ги отфрла обвинувањата и тврди дека станува збор за кампања против него што ја иницирале неговите политички противници. Владата во Загреб во последно време ја засили борбата против коруипцијата во контекст на завршувањето на пристапните преговори и приемот во ЕУ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 658 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека ...
сите 246 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Санадер екстрадиран во Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: