Косор очекува фер судење за Санадер

3 копии

Хрватската премиерка Јадранка Косор изјави дека секој, па и поранешниот премиер Иво Санадер, може да очекува праведно и брзо судење. „Ова е дефинитивно работа на правосудните органи, а не на политиката“, изјави Косор замолена од новинарите да ја коментира екстрадицијата на Санадер и неговото појавување пред истражните органи во Хрватска најавено за в четврток. Косор потенцираше дека правосудството и Канцеларијата за борба против корупцијата и организираниот криминал се самостојни и дека секој може да очекува дека ќе добие брза и ефикасна истрага, а доколку дојде до судење и „праведно и брзо судење“. Запрашана дали стравува дека исказот на Санадер би можел да ја загрози владеачката ХДЗ, Косор одговори дека нејзината партија се одлучила за борба против корупцијата без отстапки. „Нашето темелно начело е дека никој не е недопирлив, дека борбата против корупцијата мора да биде кон сите без оглед на името презимето и без оглед на партиската или било каква друга припадност“, рече Косор.
| | веќе видена | слични

Сослушувањето на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер од УСКОК, кое треба да почне денеска, ќе ги интензивира тензиите кај политичката елита во Хрватска, која се плаши од тоа што ќе се случи кога Санадер ќе “отвори уста“ Сведочењето на поранешниот премиер Иво Санадер пред Управата за спречување корупција и организиран криминал (УСКОК) и пред Јавното обвинителство за обвиненијата за кои се сомничи може да го прецрта политичкиот пат на многумина во Хрватска и да ги замрзне евроинтегративните процеси. Стравувањата во политичките кругови дека Санадер судењето ќе го искористи за одмазда против неговата поранешна партија, Хрватската демократска заедница (ХДЗ) и против премиерката Јадранка Косор секојдневно растат. Тоа може да значи крај на кариерата на бројни актери од политичката сцена во Хрватска, раздор во политичките партии, па дури и пресврт во владеењето - малите партии да ги победат големите на претстојните парламентарни избори кон крајот на годинава. Од адвокатскиот тим на Санадер изјавија дека по ...
| | веќе видена | слични

Меѓу скандалите се и оние со Хипо банка и преземањето на управувачкиот пакет над ИНА од страна на унгарскиот МОЛ. Клучните личности, кои го товарат за извлекување пари од државните фирми, примање мито и посредување меѓу поединци и интересни групи, се всушност негови пријатели и долгогодишни соработници. Според информациите од хрватското обвинителство, тие се обидуваат да ја купат сопствената слобода, сведочејќи против Санадер. Поради тоа и не изненадува што Санадер одбра да се брани со зборовите- сите заедно седевме и одлучувавме и во ХДЗ и во Владата. Доколку одбраната на Санадер е позната, познат е и одговорот од ХДЗ: сатанизација на експремиерот и на неговите најблиски соработници за да се сочува позицијата на ХДЗ и премиерката Косор во пресрет на парламентарните избори. Но, според аналитичарите, на Косор и на нејзината партија, тоа тешко ќе им појде од рака. Аналитичарот Анѓелко Милардовиќ смета дека Санадер е темпирана политичка бомба и двостран меч за својата партија. Според него, Санадер својата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косор очекува фер судење за Санадер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: