Косор очекува фер судење за Санадер

3 копии

Хрватската премиерка Јадранка Косор изјави дека секој, па и поранешниот премиер Иво Санадер, може да очекува праведно и брзо судење. „Ова е дефинитивно работа на правосудните органи, а не на политиката“, изјави Косор замолена од новинарите да ја коментира екстрадицијата на Санадер и неговото појавување пред истражните органи во Хрватска најавено за в четврток. Косор потенцираше дека правосудството и Канцеларијата за борба против корупцијата и организираниот криминал се самостојни и дека секој може да очекува дека ќе добие брза и ефикасна истрага, а доколку дојде до судење и „праведно и брзо судење“. Запрашана дали стравува дека исказот на Санадер би можел да ја загрози владеачката ХДЗ, Косор одговори дека нејзината партија се одлучила за борба против корупцијата без отстапки. „Нашето темелно начело е дека никој не е недопирлив, дека борбата против корупцијата мора да биде кон сите без оглед на името презимето и без оглед на партиската или било каква друга припадност“, рече Косор.
| | веќе видена | слични

Сослушувањето на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер од УСКОК, кое треба да почне денеска, ќе ги интензивира тензиите кај политичката елита во Хрватска, која се плаши од тоа што ќе се случи кога Санадер ќе “отвори уста“ Сведочењето на поранешниот премиер Иво Санадер пред Управата за спречување корупција и организиран криминал (УСКОК) и пред Јавното обвинителство за обвиненијата за кои се сомничи може да го прецрта политичкиот пат на многумина во Хрватска и да ги замрзне евроинтегративните процеси. Стравувањата во политичките кругови дека Санадер судењето ќе го искористи за одмазда против неговата поранешна партија, Хрватската демократска заедница (ХДЗ) и против премиерката Јадранка Косор секојдневно растат. Тоа може да значи крај на кариерата на бројни актери од политичката сцена во Хрватска, раздор во политичките партии, па дури и пресврт во владеењето - малите партии да ги победат големите на претстојните парламентарни избори кон крајот на годинава. Од адвокатскиот тим на Санадер изјавија дека по ...
| | веќе видена | слични

Меѓу скандалите се и оние со Хипо банка и преземањето на управувачкиот пакет над ИНА од страна на унгарскиот МОЛ. Клучните личности, кои го товарат за извлекување пари од државните фирми, примање мито и посредување меѓу поединци и интересни групи, се всушност негови пријатели и долгогодишни соработници. Според информациите од хрватското обвинителство, тие се обидуваат да ја купат сопствената слобода, сведочејќи против Санадер. Поради тоа и не изненадува што Санадер одбра да се брани со зборовите- сите заедно седевме и одлучувавме и во ХДЗ и во Владата. Доколку одбраната на Санадер е позната, познат е и одговорот од ХДЗ: сатанизација на експремиерот и на неговите најблиски соработници за да се сочува позицијата на ХДЗ и премиерката Косор во пресрет на парламентарните избори. Но, според аналитичарите, на Косор и на нејзината партија, тоа тешко ќе им појде од рака. Аналитичарот Анѓелко Милардовиќ смета дека Санадер е темпирана политичка бомба и двостран меч за својата партија. Според него, Санадер својата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 258 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го издаде следното соопштени/изјава, во врска со објавувањето во Службен весник на РМ на Законот за употреба на јазиците, без потпис од ...
сите 265 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косор очекува фер судење за Санадер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: