Сан Франциско забрани употреба на технологија за препознавање лица

Сан Франциско е првиот град во САД кој и забрани на полицијата да користи технологија за препознавање на лица. Градските советници гласаа со 8 наспроти еден за ...
| | веќе видена | слични

Законодавците на градот ќе им забранат на јавните агенции да користат вештачко-разузнавачки софтвер со кој се открива нечиј идентитет врз основа на видеоклип ...
| | веќе видена | слични

Оваа одлука со осум гласа за и еден против ја донесе Одборот на супервизори на градот. Со таквата одлука Сан Франциско стана прв од големите американски ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сан Франциско е првиот американски град кој забрани препознавање на лицата на улиците во градот. Како што наведува Би-Би-Си, градските одборници ја изгласаа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање на лица по градските улици.Според Би-би-си, градските советници изгласале ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Останато

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања в четврток треба да расправа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Седницата ...
сите 397 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 277 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 226 | | | веќе видена

Завршува слободното формирање на цените на горивата. Од понеделник ќе стапи на сила нова методологија. Од регулаторната комисија велат дека на трговците ќе им ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сан Франциско забрани употреба на технологија за препознавање лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: