Најава: Интер-Сасуоло


23то коло , Интер на Џузепе Меаца го пречекува тимот на Сасуоло. Во оваа дебитантска сезона за Сасуоло во Серија А овие две екипи имаат одиграно само еден натпревар и тоа на Мапеј стадионот во Сасуоло каде Интер славеше убедлива победа од 7-0. Но сега тимот на Валтер Мацари се наоѓа во проблеми, сеуште немаат победа во 2014 година а на последните 5 натпревари истотака немаат забележано победа, имаат скор од 3 порази и 2 нерешени. Последен пат Интер славеше победа на дуелот против Милан. Моментално се наоѓаат на 6тата позиција со 2 бода позади Верона и 11 позади Наполи кој се наоѓа на местото кое води во Лигата на Шампионите. Победата е императив на овој натпревар. Од друга страна тимот на Сасуоло се наоѓа во зоната за испаѓање, моментално се на 17 место со 17 бодови исто како и Ливорно, на последните 5 натпревари имаат само една победа и 4 порази. За овој натпревар тренерот Алберто Малезани ќе биде без суспендираниот Мендес а повредени се Теранова, Ачерби, Алекс, Масучи, Мањанели, Гаѕола и Манфредини. ...
| | веќе видена | слични

Со голот на Аргентинецот „нероазурите“ синоќа на домашен терен остварија минимален триумф над екипата на Сасуоло во последниот натпревар од 23. коло во Серија А. До синоќешното гостување во Милано на екипата на Сасуоло шест натпревари во низа во сите натпреварувања тимот на Валтер Мацари не знаеше за победа. Таа лоша серија „нероазурите“ со доста мака ја прекинаа против екипата на која тие им го нанесоа и деветиот пораз во последните десет средби. Нешто за што заслугите одат кај Валтер Самуел. Дефанзивецот со удар со глава по еден корнер изведен во 48. минута го постави и конечниот резултат на Џузепе Меаца за конечно малку радост за симпатизерите на Интер. Со овие три бода тие сега се наоѓаат на петтото место пред Верона, која исто така има 36 бодови, но и послаба гол-разлика.
| | веќе видена | слични

Славниот Антонио ди Натале (36) размислува да го одложи најавеното пензионирање на крајот од сезонава, откако беше стрелец во победата на Удинезе над Киево 3-0, во саботниот натпревар од 23-то коло на италијанската фудбалска Серија А. ИТАЛИЈА - СЕРИЈА А - Сакам да уживам во фудбалот во наредните три месеци, па потоа да одлучам - кажа Ди Натале, кој постигна три гола во последните три меча во сите конкуренции и е најефикасен играч на Удинезе сезонава, со седум првенствени погодоци. Популарниот Тото двапати беше најдобар стрелец на Серија А (2010 и во 2011 година), еднаш и италијански фудбалер на годината (2010 г.), а за италијанската репрезентација забележа 11 гола на 42 средби. Резултати: Фиорентина - Аталанта 2-0, Удинезе - Киево 3-0, Наполи - Милан 3-1, Торино - Болоња, Сампдорија - Калјари, Парма - Катанија, Ливорно - Џенова, Верона - Јувентус, Лацио - Рома, Интер - Сасуоло (синоќа) Табела: Јувентус 59 (од 22 меча), Рома 50 (21), Наполи 47 (23), Фиорентина 44 (23), Верона 35 (22), Интер 33 (22) итн.
| | веќе видена | слични

И покрај сигурната предност од два гола, која ја имаа во поголемиот дел од натпреварот, фудбалерите на Јувентус на крајот освоија само еден бод во дуелот со новајлијата во италијанската Серија А, тимот на Верона. Без погодоци заврши неделниот дерби натпревар помеѓу градските ривали Лацио и Рома, а минимална но злато вредна победа во дуелот со секогаш незгодниот тим на Сасуоло, забележа тимот на Интер. Единствениот погодок на натпреварот на “Џузепе Меаца” беше дело на аргентинскиот ветеран, Валтер Самуел. Првенствената пресметка во Џенова помеѓу екипите на Сампдорија и Калјари заврши со минимален триумф на домаќинот, а последните минути од натпреварот ги одигра и репрезентативецот на Македонија, Агим Ибраими. Резултати: Торино – Болоња 1:2, Сампдорија – Калјари 1:0, Парма – Катанија 0:0, Ливорно – Џенова 0:1, Верона – Јувентус 2:2, Лацио – Рома 0:0, Интер – Сасуоло 1:0.
| | веќе видена | слични
2 копии

Победата на Интер му ја донесе дефанзивецот Валтер Самјуел во 48.минута од натпреварот, кога од непосредна близина со глава го совлада голманот на Сасуоло. Интер со освоените бодови се најде на петтото место на табелата со 36 бодови, 24 помалку од лидерот Јувентус. Сасуоло и претпоследен на табелата со освоени 17 бодови. Фиорентина-Аталанта 2:0 Удинезе-Киево 3:0 Наполи-Милан 3:1 Верона-Јувентус 2:2 Лацио-Рома 0:0 Торино-Болоња 1:2 Сампдорија-Каљари 1:0 Ливорно-Џенова 0:1 Парма-Катанија 0:0 Интер-Сасуоло 1:0.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Интер го совладаа Сасуоло со 1:0, во последниот натпревар од 23.коло во Серија А. Интер со оваа победа ја прекина серијата од шест натпревар на кои немаше забележано победа, додека Сасуоло на последните 10 натпревари има забележано девет порази. Победата на Интер му ја донесе дефанзивецот Валтер Самјуел во 48.минута од натпреварот, кога од непосредна близина со глава го совлада голманот на Сасуоло. Интер со освоените бодови се најде на петтото место на табелата со 36 бодови, 24 помалку од лидерот Јувентус. Сасуоло и претпоследен на табелата со освоени 17 бодови. Серија А, 23.коло: Фиорентина-Аталанта 2:0 Удинезе-Киево 3:0 Наполи-Милан 3:1 Верона-Јувентус 2:2 Лацио-Рома 0:0 Торино-Болоња 1:2 Сампдорија-Каљари 1:0 Ливорно-Џенова 0:1 Парма-Катанија 0:0 Интер-Сасуоло 1:0.
| | веќе видена | слични

Интер на „Џузепе Меаца“ го совлада тимот на Сасуоло со резултат 1-0, во натпреварот одигран во рамките на 23. коло од италијанската Серија А. Интер во натпреварот влезе како фаворит, уште од самиот почеток пробуваше да постигне погодок, но по првите 45 минути, мрежите на двете екипи мируваа. На самиот почеток од второто полувреме „нероаѕурите“ успеаја да дојдат до водство. Ернанес одлично го изведе корнерот, а највисок во скокот со глава беше Валтер Самуел, кој ги постави конечните 1-0. По оваа победа Интер се качи на 5. позиција со освоени 36 бода.
| | веќе видена | слични
7 копии

Фудбалерите на Интер постигнаа победа на последниот натпревар од 23.коло од Серија А одигран синоќа во Милано. На домашен терен Интер го победи Сасуоло со 1:0, а стрелец на единствениот гол беше Валтер Самуел во 48.минута. По оваа победа Интер ја прекина серијата од пет натпревари на кои не успеа да ги освои сите три бода. На средби од оваа рунда беа постигнати следниве резултати: Торино – Болоња 1:2, Лацио – Рома 0:0, Ливорно – Џенова 0:1, Парма – Катанија 0:0, Сампдорија – Каљари 1:0, Верона – Јувентус 2:2, Наполи – Милан 3:1, Фиорентина – Аталанта 2:0 и Удинезе – Киево 3:0. Табела: Јувентус 60, Рома 51, Наполи 47, Фиорентина 44, Интер 36, Верона 36,...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Интер го совладаа Сасуоло со 1-0 на домашен терен и се искачија на петтата позиција на табелата со 36 освоени бода. Стрелец на единствениот погодок за „нероаѕурите“ беше дефанзивецот Валтер Самуел, кој во 48.минута успеа да го пронајде патот до мрежата на гостите. Интер беше подобар ривал на оваа средба, до крајот успеа да го сочува минималното водство и да се врати на победничките патеки по подолг период. Goal Samuel – Inter 1-0 Sassuolo – 09-02-2014… by Bein2014
| | веќе видена | слични

Карлос Тевез два пати погоди за „старата дама“ во 4. и 21.минута. Домаќините преку Лука Тони во 52.минута намалија на 1:2, а Гомез Талеб во четвртата минута од судиското надополнување и донесе бод на Верона. Резултати на другите денешни натпревaри од 23.коло во Серија А: Торино – Болоња 1:2, Сампдорија – Каљари 1:0, Парма – Катанија 0:0, Ливорно – Џенова 0:1, и Лацио – Рома 0:0. Вчера: Фиорентина – Аталанта 2:0, Удинезе – Киево 3:0 и Наполи – Милан 3:1. Колото ќе го комплетираат Интер и Сасуоло со натпреварот вечерва во 20 часот и 45 минути.. Табела: Јувентус 60 бодови, Рома 51, Наполи 47, Фиорентина 44, Верона 36,... 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 190 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 40 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 208 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најава: Интер-Сасуоло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: