Commodore се враќа на технолошката сцена со моќен Android уред


Commodore PET е линија на персонални компјутери што почнала да се произведува при крајот на седумдесетите години. Со монохромна графика, 4K или 8K RAM меморија и 8-битен MOS Technology 6502 процесор, во денешно време, овие карактеристики изгледаат речиси неупотребливи, но своевремено PET бил меѓу најпопуларните компјутери. За многумина поврзан со убави спомени од детството, Commodore се враќа на технолошката сцена претставувајќи Android уред. Новиот Commodore Smart има 5.5-инчен екран со Full HD резолуција што го класифицира како телефон-таблет или фаблет. Задната камера од 13MP и предната камера од 8MP ќе се погрижат да направите супер квалитетни фотографии, додека 8 јадрениот процесор и 3GB RAM меморијата ќе бидат повеќе од доволни за да летате низ секојдневните модерни апликации. Smart работи на Android 5.0, а има и 2 слота за сим картички кои може да се конектираат на 4G мрежата. Во минатото, Commodore се надевале дека нивните производи ќе бидат главно користени како бизнис компјутери, поготово со Amiga, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Samsung денеска го претстави новиот Galaxy Tab S2 таблет компјутер кој што доаѓа во две големини, односно 8 и 9,7 инчи. Од тоа што може да се види, Tab S2 е одлично дизајниран таблет кој што пред се е наменет за читање на содржина, наместо за гледање на видео. За разлика од повеќето Android таблети, како и другите од Samsung, Tab S2 доаѓа во 4:3 формат, нешто што е карактеристично за iPad и со тоа директно покажува кој е производот на кој што сака да му конкурира. Двата модели доаѓаат со истите карактеристики и се разликуваат само во големината на екранот, како и капацитетот на батеријата, а се разбира и тежината. 8 инчниот модел доаѓа со батерија со капацитет од 4.000 mAh и тежина од 265g, додека 9,7 инчниот модел со 5.870 mAh батерија и 389g тежина. Останатите карактеристики кои што се исти за двете големини ги вклучуваат следните: Дебелина од 5,6 mm што ги прави потенки од нивниот главен конкурент iPad Air 2 Super AMOLED екрани со резолуција од 2048×1536 пиксели Осум јадрен процесор (Quad 1.9GHz + Quad ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата „Marshall“ која е позната по производство на слушалки, засилувачи и други технички материјали за музичкиот бизнис, го претстави својот прв паметен телефон. Смартфонот се нарекува „ London “ и целосно се фокусира на квалитетното слушање музика. Во однос на техничките карактеристики, уредот е со карактеристики својствени за смартфоните од ниската ценовна класа. Тој е со 4.7-инчен дисплеј со „HD“-резолуција, 2 GB RAM меморија, процесор „Snapdragon 410“ и батерија со капацитет од 2.500 mAh. Задната камерата на уредот е 8 мегапиксели, а предната – 2 мегапиксели. Оперативниот систем на смартфонот е „Android Lollipop 5.0.2“. Копчињата за контрола на звукот се заменети со копче кое се врти за подесувале на силата. За најдобар квалитет на звукот смартфонот располага со два предни звучници, како и два одделни аудио-влезови. Според производителот, тоа ќе е смартфонот со најсилниот звук во светот, кој ќе биде доста флексибилен за подесување, во предвид на фактот дека двата звучника имаат посебни копчиња за ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Маршал“ позната по производство на засилувачи, звучници и слушалки, влегува на пазарот на смартфони со нов Андроид уред. Маршал го претстави смартфонот Лондон, што работи на Андроид оперативен систем. Смартфонот е фокусиран на квалитетен звук, а „Лондон“ ќе биде најгласниот мобилен на светот со два звучници и хај-фај звучна карта. Уредот, исто така, има два стерео приклучоци со посебна контрола на звук, како и М-копче на горниот дел што овозможува брз пристап до музика. – Секогаш целиме високо и на нашите клиенти го нудиме најдоброто искуство. Кога нема смартфон фокусиран на музика, ние го создадовме. На нашите корисници нудиме најдобар музички уред, Маршал Лондон е најдоброто нешто што може да го имате во својот џеб, изјави Конрад Бергсторм, основачот и претседател на компанијата Заунд Индустрис, во чија сопственост е Маршал. Корисниците со помош на еквилајзер ќе може да прилагодат универзален звучен профил за мобилниот, ќе можат да снимаат музика, да намалуваат бучава и да користат Ди-џеј ...
| | веќе видена | слични

Минатата недела Samsung го претстави својот најтенок смартфон досега – Galaxy A8, а денес компанијата го претстави и најтенкиот таблет - Galaxy Tab S2 , кој ќе се испорачува во две верзии: дисплеј од 8 и 9,7 инчи. Таблетот се одликува со Super AMOLED дисплеј со резолуција од 2,048 x 1,536 пиксели, а тенок е само 5,6 мм. Доаѓа со подобрен процесор во споредба со претходната генерација на овој таблет - 8-јадрен Exynos 533 процесор, 3GB RAM меморија, последната верзија на Android Lollipop 5,0 и Samsung TouchWiz интерфејс. Новата верзија на Galaxy Tab има 32, односно 64GB простор за складирање на податоци, кој може дополнително да се зголеми со мемориска картичка од дури 128GB, а треба да се нагласи и дека корисниците ќе имаат на располагање дополнителен 100GB простор преку апликацијата OneDrive на Microsoft. Во рок од две години овој простор ќе се зголеми до речиси 300GB. Од задната страна се наоѓа камерата со резолуција од 8MP и предна камера од 2,1 MP. Поголемиот модел на Galaxy Tab S2 има дисплеј со ...
| | веќе видена | слични

„Samsung“ претстави два нови таблети со кои се обидува да го прошири својот асортиман и да го промени малку нејзиниот фокус. Моделите се „Galaxy Tab S2 8.0“ и „Galaxy Tab S2 9.7“. Нивните имиња укажуваат дека тие користат соодветно 8-инчен и 9.7-инчен дисплеј. Всушност тоа е и главната разлика помеѓу двата уреди. Другата е дека природно, постариот модел има и малку поголема батерија – 5870 mAh, напроти 4000 mAh. Резолуцијата на екранот е иста – 2048х1536 пиксели. Оперативната меморија на таблетите е 3GB, а процесорот е „Exynos 5433“ на „Samsung“ со осум јадра и графичкиот процесор „Mali T760MP6“. Двата таблети се помали од своите претходници, што според „Samsung“ ќе ги направи поудобни за работа. Форматот на дисплеите е 4:3, исто така со таа цел. Тие користат и хардвер сличен на „Galaxy Note 4“ со дополнителни оптимизации, целта е да се постигне максимална ефикасност. Уредите располагаат со 8 МР камера на задниот капак и 2.1 МР на предниот. Интересно е дека не поддржуваат снимање со 4K резолуција. Рамката ...
| | веќе видена | слични

Како што се ближи официјалното претставување на уредот, така излегуваат се повеќе информации во врска со неговите технички спецификации.. Сега, додје ред и на информации за RAM меморијата - наводно, уредот ќе има 4GB RAM и тоа LPDDR4. Исто така, „потврдено” е дека Note 5 ќе користи Exynos 7422 чипсет, што значи дека во еден пакет ќе бидат опфатени неколку компоненти - octa core CPU, GPU, RAM, интерна меморија и LTE модем. Гласините кои се појавија претходно наведуваат дека телефонот ќе има AMOLED дисплеј со големина на дијагонала од 5,67 инчи со QHD резолуција. Извор: Kajgana.com
| | веќе видена | слични

Компанијата Marshall која е позната по производство на култните гитарски засилувачи, сега планира влез на пазарот на смартфони. Тие ќе се борат на пазарот со моделот London, кој ќе ја користи Android платформата. Моделот ќе биде фокусиран на одличниот звук, а веќе доби епитет на најгласен мобилен со два звучника и посебна HiFi звучна картичка. Покрај тоа, смартфонот има два стерео влеза за слушалки, како и M-Button опција на горниот дел на уредот што овозможува брз пристап до музиката. „Секогаш целиме високо и на своите клиенти им го нудиме најдоброто искуство. Бидејќи нема смартфон фокусиран на музиката, ние го направивме. На купувачите им го понудивме најдобриот музички уред што можат да го имаат во својот џеб“ - изјави конрад Бергстром, основачот и претседател на Zound Industries во чија сопственост е Marshall. Сопствениците ќе можат со помош на еквилајзер да го подесуваат универзалниот аудио профил на телефонот, ќе можат да снимаат музика, да ја намалуваат буката, како и да ја користат апликацијата DJ. ...
| | веќе видена | слични

Samsung најави две нови верзии на Galaxy Tab S2, кои ќе имаат метално куќиште и големина на дијагонала на дисплејот од 8 и 9,7 инчи, а ќе се најдат во продажба веќе од август. Уредите имаат слични спецификации - 1.9 и 1.3 GHz процесор со осум јадра, задна камера со 8 мегапиксели, предна од 2,1 мегапиксели, 3 GB RAM и 64 GB интерна меморија. Најголемата разлика е во батеријата - 9,7 инчната верзија има батерија со капацитет од 5.870 mAh, додека помалата верзија на таблетот од 8 инчи има батерија од 4.000 mAh. Двата уреди се многу тенки, а нивната дебелина изнесува само 5,58 милиметри. Двата нови таблети имаат резолуција од 2048х1156 пиксели, а цената уште не е позната.
| | веќе видена | слични

Кој вели дека телефоните мора да бидат најтенки на светот? Впрочем, и така мора да им ставиме футрола и да ги заштитиме...ви презентираме 4 дебели телефони со добра причина/предност!. Google Nexus 6 Лансиран минатата година, Nexus 6 е најголемиот телефон на Google досега, со дебелина од 10,6 милиметри. Ова му овозможува на Google да вгради 6 инчен екран со QuadHD резолуција, quad-core Snapdragon 805 процесор, 3GB RAM и масивна батерија од 3,220 милиампер часови. Asus ZenFone 2 Asus не е познат по производство на тенки паметни телефони, па не е ни изненадување што новиот ZenFone 2 има дебелина од 10,6 милиметри. Ова е првиот телефон на пазарот со 4GB RAM меморија, а остатокот од спецификациите се quad-core Intel Atom Z3580 процесор кој работи на 2,3GHz, 13 мегапикселна задна камера, простор за складирање на податоци од 64 гигабајти и Android 5.0 Lollipop. Motorola Droid Turbo Уште еден телефон кој технички доаѓа од Google. Овој модел има дебелина од 11,2 милиметри, но со добра причина - вклучува огромна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 173 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 211 | | | веќе видена

Продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за судбината на СЈО и истовремени разговори со пратениците во потрагата по двотретинско мнозинство, најави денеска ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Commodore се враќа на технолошката сцена со моќен Android уред

Од:
До кого (е-маил):
Порака: