Samsung има нови 4D слушалки кои ќе овозможат да почувствувате движење во виртуелната реалност


Еден од главните проблеми со уредите за гледање виртуелна реалност во моментов е што вашето тело губи рамнотежа, односно она што го гледате на дисплејот не е исто со поставеноста на вашето тело. На пример, доколку се лулате на лулашка во виртуелна реалност, а стоите во реалноста, лесно може да паднете… Samsung има решение за ова – нови Entrim 4D слушалки, кои преку специјални електроди, ќе направат да го почувствувате она што го гледате во виртуелната реалност. Слушалките не ја прават магијата преку звук, туку напротив, преку посебно дизајнирани електроди, кои преку електрични импулси кои ги праќаат на внатрешното уво, можат да „управуваат“ со вашите системи за рамнотежа, движење и ориентација во просторот, како и чувството за гравитација, односно вертикална ориентација и линеарно движење. Од Samsung велат дека технологијата е веќе испитана на луѓе и е целосно безбедна. Сите овие системи заедно, според Samsung се доволни Вашето тело да ги почувствува движењата кои се случуваат во виртуелната реалност и не ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Самсунг на South by Southwest конференцијата за интерактивни медиуми, музички и филмски фестивали претстави нови 4D слушалки кои го “лажат“ корисникот да мисли дека е во движење. Слушалките се наречени Ентрим 4Д, а се најнов производ на Ц-лаб програмата за иновација. Ентрим наликуваат на најобични слушалки, но се малку погломазни. Тие испраќаат сигнали на движење до мозокот преку внатрешното уво, па корисникот добива чувство дека се движи низ сликите кои ги доживува во виртуелната реалност. Па така на пример доколку се лулате на лулашка во виртуелна реалност, а стоите во реалноста, лесно може да паднете. Ентрим преку специјални електроди, ќе направат да го почувствувате она што го гледате во виртуелната реалност така што на еден начин со специјални сигнали, не звук,„управуваат“ со вашите системи за рамнотежа, движење и ориентација во просторот, како и чувството за гравитација, односно вертикална ориентација и линеарно движење. Ентрим се сѐ уште во експериментална фаза, па не е сигурно кога и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Samsung има нови 4D слушалки кои ќе овозможат да почувствувате движење во виртуелната реалност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: