Samsung има нови 4D слушалки кои ќе овозможат да почувствувате движење во виртуелната реалност


Еден од главните проблеми со уредите за гледање виртуелна реалност во моментов е што вашето тело губи рамнотежа, односно она што го гледате на дисплејот не е исто со поставеноста на вашето тело. На пример, доколку се лулате на лулашка во виртуелна реалност, а стоите во реалноста, лесно може да паднете… Samsung има решение за ова – нови Entrim 4D слушалки, кои преку специјални електроди, ќе направат да го почувствувате она што го гледате во виртуелната реалност. Слушалките не ја прават магијата преку звук, туку напротив, преку посебно дизајнирани електроди, кои преку електрични импулси кои ги праќаат на внатрешното уво, можат да „управуваат“ со вашите системи за рамнотежа, движење и ориентација во просторот, како и чувството за гравитација, односно вертикална ориентација и линеарно движење. Од Samsung велат дека технологијата е веќе испитана на луѓе и е целосно безбедна. Сите овие системи заедно, според Samsung се доволни Вашето тело да ги почувствува движењата кои се случуваат во виртуелната реалност и не ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Самсунг на South by Southwest конференцијата за интерактивни медиуми, музички и филмски фестивали претстави нови 4D слушалки кои го “лажат“ корисникот да мисли дека е во движење. Слушалките се наречени Ентрим 4Д, а се најнов производ на Ц-лаб програмата за иновација. Ентрим наликуваат на најобични слушалки, но се малку погломазни. Тие испраќаат сигнали на движење до мозокот преку внатрешното уво, па корисникот добива чувство дека се движи низ сликите кои ги доживува во виртуелната реалност. Па така на пример доколку се лулате на лулашка во виртуелна реалност, а стоите во реалноста, лесно може да паднете. Ентрим преку специјални електроди, ќе направат да го почувствувате она што го гледате во виртуелната реалност така што на еден начин со специјални сигнали, не звук,„управуваат“ со вашите системи за рамнотежа, движење и ориентација во просторот, како и чувството за гравитација, односно вертикална ориентација и линеарно движење. Ентрим се сѐ уште во експериментална фаза, па не е сигурно кога и ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 392 | | | веќе видена

Оставката не е и не може да биде оправдување и амнестирање од направениот криминалот. Павле Богоевски мора да сноси кривична одговорност за трговија на ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 178 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 211 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 106 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Samsung има нови 4D слушалки кои ќе овозможат да почувствувате движење во виртуелната реалност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: