„Тесла“ планираат сопствен стрим сервис


Иако оваа информација не е официјално потврдена, јавноста никогаш не може да биде изненадена кога се во прашање претприемничките амбиции на Илон Маск. Идејата за музички стрим сервис во сопственост на „Тесла“ постои веќе извесно време, а од компанијата веќе разговарале со некои од најголемите продукции, како и со музичари кои ексклузивно ќе ги стримаат нивните продукти на новиот сервис. Ниту вработените во компанијата не откриваат ништо повеќе за овој проект , но секако дека им се допаѓа идејата нивните клиенти да имаат неповторливо возачко искуство и да можат да слушаат музика што ним им се допаѓа. Среќата на потрошувачот е најбитна за „Тесла“. Доколку оваа идеја се оствари, тогаш Маск ги „замешува“ своите прсти и во уште едно поле на индустријата, кое што е доста помало од оние со кои веќе се занимава. Сепак, сè е возможно со него.
| | веќе видена | слични
3 копии

Јужнокорејскиот гигант „Самсунг“ објави дека ќе инвестира 380 милиони долари во САД за изградба на нова фабрика и ќе отвори околу 1.000 нови работни места. Првиот светски производител на паметни телефони избра локација во округот Њубери во југоисточната американска држава Јужна Каролина, за изградба на модерна фабрика која ќе произведува апарати за домаќинство, фрижидери, машини за перење итн., се наведува во соопштението.
| | веќе видена | слични
2 копии

Инвеститорот и милијардер Рон Барон, смета дека акциите на Тесла имаат уште многу простор за напредок. Тој за CNBC изјави: "Мислам дека ќе пораснат на 500-600$ во текот на следната година, а до 2020 година можат да достигнат 1000$". Моменталната цена на акциите е отприлика 380 долари. FXLider, за сите кои се заинтересирани да научат како да тргуваат со цената на акциите на Тесла (таканаречени CFD) или оние кои вложуваат во себе и едноставно сакаат да го прошират своето знаење, припреми бесплатен водич "Како да тргувате со цената на акциите на Тесла". Водичот е прилагоден на сите нивоа на знаење и можете да го преземете линкот подолу. Бесплатен водич "Како да тргувате со цената на акциите на Тесла" преземете овде Да потсетиме, во последните 5 години, акциите на оваа компанија пораснаа за 10 пати, а од февруари оваа година, од моментот кога компанијата објави дека ќе започне со производството на новиот модел на автомобил 3, пораснаа преку 40% . Побарувачката за овој модел го достигна нивото без отстапка за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Компанијата „Тесла Моторс” преговара со градот Шангај за отварање на фабрика наменета за кинескиот пазар. Приходите на „Тесла” од Кина тројно се зголемија од 2016 година на над милијарда долари, што е 15 отсто од вкупните приходи на компанијата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Аеродромот „Никола Тесла“ ја доби наградата за најдобра компанија, а нејзиниот директор Саша Влаисављевиќ го доби признанието за најинспиративен лидер во Централна и Источна Европа. Наградите на компаниите и лидерите во разни деловни области ги доделува британскиот корпоративен е-магазин „ACQ5“. Неговото жири го рангира влијанието во индустријата, резултатите, иновациите и достигнувањата. Конкуренцијата за минатата година броела 75.000 номинирани компании и лидери.
| | веќе видена | слични

На денот на презентацијата на своето возило „Модел Икс“ во 2015 година, компанијата „Тесла“ тврдеше дека овој електричен теренец ќе добие пет ѕвезди за безбедност ос страна на американската Национална администрација за безбедност на сообраќајот (НХТСА).Две години подоцна тестирањето покажа дека фирмата на Елон Маск била во право. Имено, НХТСА конечно го тестираше „Моделот Икс“ и го крунисана со пет ѕвезди, со што теренецот на „Тесла“ стана првиот СУВ во историјата кој доби ваква оценка.Се работи за оценка за однесувањето при фронтален судир, при страничен судир, при превртување и за целосниот впечаток. Секоја од наведените категории имаат свои поткатегории и во нив „Моделот Икс“ ги постигна максималните оценки.Покрај одличните оцеки за наведените безбедносни категории, „Модел Икс“ освои најниски проценти за можноста за сериозни повреди при судир од било кој друг СУВ.Иако НХТСА не ги објави податоците за шансите за повреди, извори од „Тесла“ тврдат дека тестовите покажале оти веројатноста за сериозни повреди ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 70 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Тесла“ планираат сопствен стрим сервис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: