Samsung Galaxy S10 ќе биде претставен на 20 февруари

– „Самсунг“ планираат да го претстават долгоочекуваната „Галакси Ес10“ серија смартфони денови пред стартот на Светскиот мобилен конгрес 2019 (25-28 февруари). Наместо тоа компанијата ќе одржи истовремени настани во Сан Франциско и Лондон на 20 февруари. Тогаш ќе го видиме за прв пат јубилејниот паметен телефон, кој ќе одбележи десет години од премиерата на оригиналниот „Галакси Ес“. Новата серија ќе вклучува најмалку три модели и еден од нив ќе поддржува „5Г“ мрежи. Поместувањето на премиерата денови пред стартот на мобилниот конгрес во Барселона (СМК) се очекува да создаде голем интерес меѓу корисниците и медиумите кон „Галакси Ес10“. Можеме да бидеме сигурни дека „Самсунг“ ќе го искористат и СМК 2019, за да ги промовираат своите нови модели во сегментот на премиум смартфони. Компанијата ќе ги демонстрира и можностите на подобрената верзија на својот паметен телефон со флексибилен дисплеј на настанот на 20 февруари, јави „АндроидАуторити“. Овој модел најверојатно ќе се продава во лимитирана серија и според ...
| | веќе видена | слични

Samsung Galaxy A40 е дел од новата генерација на смартфони од средната класа кои Samsung планира да ги претстави годинава. За првиот нов модел од Galaxy A серијата што пишувавме е Galaxy A50 , кој ќе пристигне со 4,000 mAh батерија и супер камера. Сега имаме информации и за помалиот брат - Galaxy A40, телефонот што ќе пристигне со најновата верзија на Android. Изгледа како Galaxy A40 да има одлични спецификации, кој доаѓа со Android Pie, AMOLED дисплеј и 4GB RAM меморија, Exynos 7885 чипсет. Во моментот знаеме дека ќе го има на европскиот пазар под ова име, а во Америка ќе биде лансиран од повеќе снабдувачи но со различни имиња.
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата Samsung сака да доминира на сите пазари на смартфони, па затоа реши да пласира нова серија на смартфони наречена Galaxy M. Тие најпрво ќе се појават во Индија на крајот на овој месец, па потоа и насекаде низ светот. Од Samsung соопштија дека уредите ќе бидат достапни преку интернет страницата на индискиот Amazon веќе од крајот на овој месец, а идејата зад тоа е да се зголеми онлајн продажбата. Во моментов Samsung се обидува повторно да го преземе пазарот во Индија, вториот најголем пазар во светот, веднаш по Кина. Моментален лидер на индискиот пазар е кинескиот производител Xiaomi, кој се специјализира за евтини телефони. Евтината серија Redmi на Xiaomi ѝ даде предност на оваа компанија, но минатата година Samsung ја отвори најголемата фабрика за производство на смартфони во светот и сега може да се фокусира на правење уште повеќе уреди од сите парични класи. Новата фабрика се наоѓа во Ноида, град во Индија. На индискиот пазар ќе се појават моделите M10, M20 и M30, од кои последниот веројатно ќе ...
| | веќе видена | слични

LG Mobile се очекува да присуствува на претстојниот конгрес во Барселона MWC 2019, каде ќе претстави сопствена верзија на смартфонот на преклоп, но ќе се разликува многу од Samsung Galaxy Fold моделот. Според најновите информации LG ќе претстави нов смартфон на преклоп со двоен екран сличен на ZTE Axon модело, но дисплејот нема да може да се превиткува и нема да биде флексибилен, што секако е знак на послабо развиена технологија.
| | веќе видена | слични

Samsung Galaxy S10 Plus за прв пат се појави не бенчмарк тест, па така на сајтот на Geekbench се откриваат првите детали за можните перформанси на овој супер опремен смартфон. Samsung Galaxy S10 Plus ќе работи со најмоќниот осум-јадрен Snapdragon 855 процесор со кој постигна 10.256 поени, има најмалку 6 GB RAM и Android 9.0 Pie оперативен систем.
| | веќе видена | слични

Сите знаеме дека новиот Galaxy S10 Plus на Самсунг ќе биде страшно моќен телефон, а во прилог на тоа одат и исклучително добрите резултати на тестирањето на Geekbench. Според бенчмаркот на Geekbench, новиот паметен телефон на Самсунг ќе го носи името SM-G975U. Иако никаде не е нагласено дека станува збор за Galaxy S10 Plus, сепак јасно е дека тоа ќе биде најмоќниот телефон од Galaxy S10 серијата кој Самсунг ќе го претстави идниот месец. Ако може да им се верува на резултатите од тестирањата, станува збор за супер паметен телефон. Резултатите од тестирањето на едно јадро изнесуваат 3413, додека повеќејадреното тестирање донесе резултат од 10,256. Во спецификациите е вклучена и 6 GB RAM меморија, Android 9 оперативен систем и Qualcomm Snapdragon 855 процесор. Потребно е да се нагласи дека резултатите на еднојадрените и повеќејадрените тестови ги надминуваат сите паметни телефони на пазарот кои што работат на Android оперативниот систем, но сепак се послаби од најголемите адути на Apple. Имено, резултатите и ...
| | веќе видена | слични

Samsung на 20. февруари ќе го одржи Unpacked настанот, на кој се очекуваат барем три нови паметни телефони, меѓу кои ќе биде и Samsung Galaxy S10+ со четири камери на задната страна и две на предната, сместени во punc hole отворот на Infinity-O дисплејот. Galaxy S10+ се појави на фотографија во живо, а потврдува две селфи камери, сместени во горниот десен агол, додека рамките делуваат уште потенко од оние кај Galaxy S9+ моделот. Лицето кое ја објави фотографијата потврди дека се работи за Galaxy S10+ со flip coverom, со тоа што од екранот е отстранет водениот жиг со ID деталите на работникот во чии раце се наоѓа уредот, како и серискиот број на уредот. Телефонот се наоѓа во заштитно куќиште, кое се користи во претпродукција, за да се заштити дизајнот до последен момент. Според наводите, смартфонот е полесен од Galaxy Note 9 моделот, иако двата се со иста големина. Отворот во врвот е речиси незабележителен, а под дисплејот се наоѓа сензор за отпечаток од прст. Сместуваањето на камерите во отворот е поинаков ...
| | веќе видена | слични

Samsung се спрема за да го замени класичниот сензор за отпечатоци со ултрасоничниот сензор вграден во дисплејот кај новите Galaxy S10 серии. Со тестирањето е утврдено дека Galaxy S10 ќе биде детерминиран со новиот in-display скенер, затоа што нема да функционира со заштитно стакло. Поради тоа снабдувачот Vanguard за заштитни стакла нема да изработува заштита како во минатото. Корисниците за поевтиниот модел Galaxy S10E сепак ќе имаат заштитно стакло, затоа што ќе биде без ултрасоничен скенер вграден во екранот.
| | веќе видена | слични

Директор на центарот за иновации во дизајнот на Samsung открива дека нивниот голем конкурент Apple исто така подготвува сопствен флексибилен смартфон на преклоп, но тој ќе дојде дури наредната година. Според информациите на Samsung, моделот на Apple ќе има различен механизам на преклопување кон надвор наместо кон внатре со што ќе се направи подебел профил на телото и понефункционален уред. Samsung својата промоција на флексибилниот Samsung Galaxy Fold ќе ја одржи на 20 февруари.
| | веќе видена | слични

Според најновите гласини од Јужна Кореја, новиот уред на Samsung, Galaxy S10, ќе доаѓа со три камери на задната страна, слично како iPhone X Plus (2019)... Корејската веб-страна The Information смета дека Samsung може да се реши за ваков потег, токму поради тоа што Apple се очекува да го претстави iPhone X Plus со три камери на задната страна следната година. Според истите гласини, камерите на Galaxy S10 ќе доаѓаат со 3D сензор, кој дозволува снимање на висококвалитетна 3D содржина, од селфиња до работи може да се користат во AR (Augmented Reality). Ваквиот сензор нема потреба од три камери, но трите камери дефинитивно ќе придонесат за други бенифиции, вклучувајќи оптички зум, висококвалитени фотографии и супериорни перформанси при ниска светлина. Во моментов, конкретните спецификации на камерите не се познати. Како мало потсетување, Huawei веќе претстави смартфон со три камери, P20 Pro, кој, како што може да замислите, прави одлични фотографии. Последно, се зборува дека S10 серијата ќе биде претставена во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 210 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 258 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Samsung Galaxy S10 ќе биде претставен на 20 февруари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: