Samsung Galaxy S10 официјално ќе биде претставен на 20 февруари во Сан Франциско


Како и секогаш, неофицијалните информации се покажаа како точни, па еве сега официјално може да го најавиме настанот на којшто ќе бидат претставени новите Galaxy S10 телефони. Samsung официјално го закажа и почна да праќа покани за настанот на којшто ќе бидат претставени уредите. Традиционално наречен Unpacked, настанот ќе се одржи на 20 февруари во Сан Франциско. Преносот од настанот ќе може да се следи во живо преку страната на Samsung, односно и преку нивниот YouTube канал. Од поканата не може да се види многу, освен бројката 10, што покрај тоа што асоцира на S10, ја означува и 10 годишнината од претставувањето на првиот Galaxy S уред. Инаку, според неофицијалните информации, кои веруваме дека како и обично ќе се покажат како точни, Samsung треба да претстави три S10 уреди. Galaxy S10, Galaxy S10+, како и првпат после неколку години, Galaxy S10 lite. Овие три модели треба да имаат досега најмали рамки околу екранот, а за тоа ќе се погрижи Infinity-O екранот којшто на горната страна има само мала дупка ...
| | веќе видена | слични

Најновото истражување покажува дека голем број на паметни телефони кои што работат на оперативниот систем Андроид, може да бидат измамени кога станува збор за отклучувањето со поглед. Голем број на луѓе ги заменија ПИН кодовите и сензорите за отпечатоци на прсти со технологијата за препознавање на лица. При активацијата на оваа опција, голем број на телефони предупредуваат дека тоа можеби и не е најсигурната опција за заштита, а неодамнешното истражување на холандската непрофитна организација “Consumentenbond” открива и зошто стои ова предупредување. Тие тестирале 110 паметни телефони со опција за отклучување со препознавање на лице и се покажало дека околу 40% од телефоните може да бидат измамени, односно уредите може да бидат отклучени само со користење на обична фотографија. Со оглед на тоа што колку приватни фотографии луѓето денес објавуваат на интернет и социјалните мрежи, јасно е колку оваа ранливост на телефоните е опасна, затоа што само со користење на фотографија од интернет, некој би можел да го ...
| | веќе видена | слични

Сите знаеме дека новиот Galaxy S10 Plus на Самсунг ќе биде страшно моќен телефон, а во прилог на тоа одат и исклучително добрите резултати на тестирањето на Geekbench. Според бенчмаркот на Geekbench, новиот паметен телефон на Самсунг ќе го носи името SM-G975U. Иако никаде не е нагласено дека станува збор за Galaxy S10 Plus, сепак јасно е дека тоа ќе биде најмоќниот телефон од Galaxy S10 серијата кој Самсунг ќе го претстави идниот месец. Ако може да им се верува на резултатите од тестирањата, станува збор за супер паметен телефон. Резултатите од тестирањето на едно јадро изнесуваат 3413, додека повеќејадреното тестирање донесе резултат од 10,256. Во спецификациите е вклучена и 6 GB RAM меморија, Android 9 оперативен систем и Qualcomm Snapdragon 855 процесор. Потребно е да се нагласи дека резултатите на еднојадрените и повеќејадрените тестови ги надминуваат сите паметни телефони на пазарот кои што работат на Android оперативниот систем, но сепак се послаби од најголемите адути на Apple. Имено, резултатите и ...
| | веќе видена | слични

Samsung на 20. февруари ќе го одржи Unpacked настанот, на кој се очекуваат барем три нови паметни телефони, меѓу кои ќе биде и Samsung Galaxy S10+ со четири камери на задната страна и две на предната, сместени во punc hole отворот на Infinity-O дисплејот. Galaxy S10+ се појави на фотографија во живо, а потврдува две селфи камери, сместени во горниот десен агол, додека рамките делуваат уште потенко од оние кај Galaxy S9+ моделот. Лицето кое ја објави фотографијата потврди дека се работи за Galaxy S10+ со flip coverom, со тоа што од екранот е отстранет водениот жиг со ID деталите на работникот во чии раце се наоѓа уредот, како и серискиот број на уредот. Телефонот се наоѓа во заштитно куќиште, кое се користи во претпродукција, за да се заштити дизајнот до последен момент. Според наводите, смартфонот е полесен од Galaxy Note 9 моделот, иако двата се со иста големина. Отворот во врвот е речиси незабележителен, а под дисплејот се наоѓа сензор за отпечаток од прст. Сместуваањето на камерите во отворот е поинаков ...
| | веќе видена | слични

Samsung се спрема за да го замени класичниот сензор за отпечатоци со ултрасоничниот сензор вграден во дисплејот кај новите Galaxy S10 серии. Со тестирањето е утврдено дека Galaxy S10 ќе биде детерминиран со новиот in-display скенер, затоа што нема да функционира со заштитно стакло. Поради тоа снабдувачот Vanguard за заштитни стакла нема да изработува заштита како во минатото. Корисниците за поевтиниот модел Galaxy S10E сепак ќе имаат заштитно стакло, затоа што ќе биде без ултрасоничен скенер вграден во екранот.
| | веќе видена | слични

Директор на центарот за иновации во дизајнот на Samsung открива дека нивниот голем конкурент Apple исто така подготвува сопствен флексибилен смартфон на преклоп, но тој ќе дојде дури наредната година. Според информациите на Samsung, моделот на Apple ќе има различен механизам на преклопување кон надвор наместо кон внатре со што ќе се направи подебел профил на телото и понефункционален уред. Samsung својата промоција на флексибилниот Samsung Galaxy Fold ќе ја одржи на 20 февруари.
| | веќе видена | слични

Според најновите гласини од Јужна Кореја, новиот уред на Samsung, Galaxy S10, ќе доаѓа со три камери на задната страна, слично како iPhone X Plus (2019)... Корејската веб-страна The Information смета дека Samsung може да се реши за ваков потег, токму поради тоа што Apple се очекува да го претстави iPhone X Plus со три камери на задната страна следната година. Според истите гласини, камерите на Galaxy S10 ќе доаѓаат со 3D сензор, кој дозволува снимање на висококвалитетна 3D содржина, од селфиња до работи може да се користат во AR (Augmented Reality). Ваквиот сензор нема потреба од три камери, но трите камери дефинитивно ќе придонесат за други бенифиции, вклучувајќи оптички зум, висококвалитени фотографии и супериорни перформанси при ниска светлина. Во моментов, конкретните спецификации на камерите не се познати. Како мало потсетување, Huawei веќе претстави смартфон со три камери, P20 Pro, кој, како што може да замислите, прави одлични фотографии. Последно, се зборува дека S10 серијата ќе биде претставена во ...
| | веќе видена | слични

Од трите најголеми играчи на пазарот, раст на продажбата би можел да забележи единствено Huawei, додека Samsung очекува пад од осум проценти, а Apple од дури 15 отсто. Светскиот пазар на паметните телефони веројатно ќе забележи пад и во 2019. година, откако лани продажбата падна прв пат откако постои пазарот, што е последица на послабата побарувачка и другите негативни фактори, покажува анализата на тајванската компанија TrendForce. Според оваа анализа, оваа година ќе бидат произведени 1,41 милијарди паметни телефони, што е 3,3 отсто помалку од минатата година. Побарувачката за овие уреди веројатно ќе падне поради недостатокот од нови уреди со позначајни нови функции, сметаат аналитичарите на TrendForce. Истакнуваат дека производството би можело да падне и за 5 проценти на годишно ниво, поради несигурноста во врска со трговската напнатост помеѓу САД и Кина, но и забавувањето на растот на најголемите светски стопанства, што значи дека слабее и побарувачката. TrendForce проценува дека оваа година најголем удел ...
| | веќе видена | слични

Според најновите вести, премиум моделот на Samsung во S серијата ќе биде наречен S10 X и ќе доаѓа со интересни спецификации.... Имено, уредот е наречен S10 X, a неговот име означува eXperience (искуство). Уредот ќе доаѓа со низа моќни спецификации, меѓу кои: 6.7 инчен Super AMOLED панел 4 задни и 2 предни камери 10/12 GB RAM 512 GB/1 TB меморија Exynos 5100 5G модем Батерија од 5000 mAh Цена од 1400-1600 долари X моделот во Кореја официјално ќе биде достапен во Кореја од 29 март. Заедно со него, ќе бидат претставени уште три уреди - Galaxy S10, Galaxy S10 Plus и буџетскиот Galaxy S10 E.
| | веќе видена | слични

Samsung ќе го претстави Galaxy S10 на 20 февруари на нивниот Unpacked настан, а најавите се дека ќе дојде во три посебни варијанти за кои веќе ги имаме повеќето информации Веќе одреден период се најавува дека Samsung нема да вклучи 5G поддршка за овие три уреди, односно дека 5G варијанта од S10 ќе има, но како посебен модел којшто ќе биде претставен нешто подоцна. Се верува дека 5G варијантата ќе биде претставена во некоја период од оваа пролет, најверојатно во март. Најновите информации кои доаѓаат од ETNews говорат дека името на оваа варијанта ќе биде S10 X и покрај очекуваната 5G поддршка, ќе дојде со уште неколку посебни карактеристики кои ќе го издвојат од другите три модели. Екранот на S10 X се очекува да биде уште поголем од Plus моделот, па наводно ќе дојде со 6,7 инчи, што веќе го става во прилично голема категорија и нема баш да биде за сите корисници. Овој уред исто така треба да дојде со 10 GB RAM меморија, како и до 1 TB простор за податоци, меѓутоа со денешната достапност и популарност на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лино Червар бараше алиби и го навреди Ѓорѓи Начевски за одлуката кога во последниот напад на Хрватска во 59. минута досуди чекори. Колку и Червар да се буни и ...
сите 397 | | | веќе видена

 Од нашите одлуки зависи иднината на државата, зависи нашиот евроинтеграциски процес и нашето членство во НАТО. СДСМ како одговорна партија докажа дека ...
сите 379 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 114 | | | веќе видена

Маја Виличиќ од Сплит, која веќе долги години живее и работи во Америка, синоќа била блиску до хеликоптерската несреќа во која животот го загуби легендарниот ...
сите 260 | | | веќе видена

Денеска по две одлагања продолжува судењето за случајот „Рекет“, откако адвокатката на обвинетата поранешна специјална обвинителка Катица Јанева - Ирена ...
сите 222 | | | веќе видена

Недоличните зборови на Јанева упатени кон Стефанова го засенија тричасовното сведочење на специјалната обвинителка. Поради вулгарниот чин, судијата ја отстрани ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Samsung Galaxy S10 официјално ќе биде претставен на 20 февруари во Сан Франциско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: