МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ: Плоштадот во црвено-црна боја, се слави титула (ФОТО/ВИДЕО)


Погледнете како е на плоштадот Само неколку секунди по решавачкиот гол на Чупиќ, Македонија е во невидена еуфорија.Со петарди, викотници и свирење со автомобили се прославува европската титула. 15 години по титулата на Кометал Македонија повторно има шампион во клубскиот ракомет. Титулата ќе се слави до долго во ноќта, а највесело е на плоштадот „Македонија“ каде и старо и младо е во црвено-црни дресови и се скандира на шампионите. Радувај се Македонијо имаш европски шампион. Погледнете како е на плоштадот. ГАЛЕРИЈА: Сите обединети за Вардар РК ВАРДАР НА ТРОНОТ: Луда прослава на плоштадот
| | веќе видена | слични

Сопственикот на европскиот шампион Вардар Сергеј Самсоненко му даде на премиерот Зоран Заев еден од златните медали, освоени на фајнл форот на ракометната Лига на шампиони во Келн. Ракометарите на Вардар денеска беа на прием кај Заев, од кого добија плакета. Вардар во неделата го победи Пари Сен Жермен во финалето на фајнл форот со 24:23 со голот на Иван Чупиќ во последната секунда. Вчера им беше приреден пречек на Плоштад Македонија, каде со илјадници граѓани ја прославија шампионската титула, прва во историјата на клубот и прва воопшто за машкиот клупски ракомет.
| | веќе видена | слични
2 копии

Евроскиот ракометен шампион Вардар, заслужено беше пречекан како национален херој откако од Келн се вратија трофејот, но дека случувањата на плоштадот „Македонија" и низ улиците во главниот град не беа воопшто вообичаени најдобро ни говори тоа што веста за пречекот беше раширена со брзина на светлината низ евроските медиуми На неверојатните сцени од Скопје не останаа рамнодушни ниту луѓете од ЕХФ кои со специјална објава ја одбележаа најмасовната прослава во историјата на ракометната Лигата на шампиони. – Тешко е да се претпостави дека ќе се повтори ваква прослава на една титула во Лигата на шампионите. РК Вардар се врати во Скопје и го прослави триумфот на фајналфорот со 150.000 луѓе, – се вели во текстот на сајтот на европската ракометна федерација.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракометарите на Вардар сосема заслужено беа пречекани како национални херои откако од Келн се вратија со освоениот трофеј во Лигата на шампионите, но дека случувањата на плоштадот „Македонија“ и низ улиците во главниот град не беа воопшто вообичаени најдобро ни говори тоа што веста за неверојатниот пречек беше раширена со брзина на светлината низ сите ракометни кулоари. Сите медиуми на Балканот и добар дел од светските медиуми покажаа класа со тоа што на големо го величеа историскиот собир на „Македонија“ плоштадот во Скопје, па на неверојатните сцени не останаа рамнодушни ниту луѓето од ЕХФ кои со специјална објава ја одбележаа најмасовната прослава во историјата на Лигата на шампионите. – Тешко е да се претпостави дека ќе се повтори ваква прослава на една титула во Лигата на шампионите. РК Вардар се врати во Скопје и го прослави триумфот на фајнал-форот со 150 илјади луѓе, – гласи објавата на европската ракометна федерација.
| | веќе видена | слични
3 копии

Река од навивачи дојдоа да го пречекаат шампионот на плоштад. Ракометарите кои на Македонија и ја донесоа титулата европски шампион се очекуваат на плоштад. Гледајте ја атмосферата во живо.
| | веќе видена | слични

„Вардар, Вардар“, „Але Але“- ечи еуфорично пред автобусите на кои се качија шампионите и кои тргнаа кон плоштадот во Скопје. Со шампањско се слави победата на скопскиот аеродром. Ракометарите од автобуси заедно со навивачите и се радуваа на победата и што титулата европски шампион и ја донесоа на Македонија. Еве како беше таму: Гледајте во живо:
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани на  плоштадот во Скопје ги чекаат ракометарите за да ги поздрават нивниот успех во лигата на шампионите. Додека ги чекаме вардарци да пристигнат во главниот град од аеродромот Александар Македонски,  во отвореното студио ќе анализираме за постигнатиот успех, но и ќе ја пренесеме атмосферата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во синоќешното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев тоне во ...
сите 171 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 84 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ: Плоштадот во црвено-црна боја, се слави титула (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: