Силвано Галбусера е новиот шеф на Валентино Роси

Со официјално соопштение денеска Јамаха потврди дека нов шеф на тимот на Валентино Роси е Силвано Галбусера. Почнувајќи од денеска, Силвано Галбусера ќе ги извршува должностите на местото од сега веќе отпуштениот Џереми Бурџес. Силвано ја започнал кариерата во 1979 година со Џилера, а следните 14 години ги поминал во развој на тркачки модели и во класата до 250цц со возачи како Алесандро Грамињи и Паоло Касоли. Во овој период има работено и на релито Парис - Дакар со Микеле Риналди. Потоа во 1994 година преминува во Кагива, а работел и со шампионот во класата до 500цц, Џон Коцински. Од тогаш тој е член на Јамаха тимот се до 2011 година, во Јамаха има работено како тимски шеф и технички директор во Супербајк шампионатот. Неговот име се појавува во Суперспорт и Супербајк во тимовите на Трој Корсер, Норијуки Хага, Кал Крачлоу и Бен Спиз. Изминатите две години тој работеше со Марко Меландри во Супербајк шампионатот. Би сакал да им се заблагодарам на Јамаха и Валентино за можноста да работам со шампион од овој ...
| | веќе видена | слични

По низата лоши резултати во италијанската Серија А и падот на 18-тото место Сампдорија го отпушти тренерот Делио Роси по низата лоши резултати во Серија А, по што падна на 18. место на табелата. Главни кандидати за местото на Роси се Синиша Михајловиќ и Здењек Земан. Роси во декември дојде на клупата на Сампдорија, а за негов привремен наследник беше назначен Франческо Педоне, кој ги тренира младите категории.
| | веќе видена | слични
2 копии

По низата слаби резултати во Серија А, челниците на Сампдорија решија да го отпуштат тренерот Делио Роси (52). Одлуката е донесена по седумчасовен состанок во клубот, а како кандидати за наследник на Роси се споменуваат Синиша Михајловиќ и Зденек Земан. Сампдорија во неделата беше поразена на гостувањето кај Фиорентина со 2:1 и тоа беше нејзин трет последователен пораз и вкупно седми оваа сезона. Клубот моментно се наоѓа во зоната на испаѓање на 18. позиција со само девет освоени бода. Привремено тренерската позиција ќе ја извршува тренерот на младинскиот тим Франческо Педоне.
| | веќе видена | слични
6 копии

Калчолигашот Сампдорија му врачи отказ на тренерот Делио Роси стои во соопштението на официјалната веб страна на клубот од Џенова. - Се заблагодаруваме на Делио Роси за вложениот труд и професионалноста која ја демонстрираше додека ја извршуваше тренерската функција и му посакуваме многу среќа во иднина, соопштуваат од Сампдорија. Екипата привремено ќе ја води Франческо Педоне, тренер на младинскиот тим на Сампдорија, се до назначувањето на наследникот на Роси. Како главни кандидати за тренерската функција на сино-белите од Џенова италијанските медиуми шпекулираат со имињата на српскиот селектор Синиша Михајловиќ и Чехот Зденек Земан. Под водство на Роси, Сампдорија по 13 рунди во Серија А се наоѓа во опасната зона на испаѓање, на 18.место со 9 освоени бодови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Му се заблагодаруваме на Делио Роси за вложениот труд и за професионалноста која ја демонстрираше додека ја извршуваше тренерската функција и му посакуваме многу среќа во иднина, соопштуваат од Сампдорија. Екипата привремено ќе ја води Франческо Педоне, тренер на младинскиот тим на Сампдорија, сѐ до назначувањето на наследникот на Роси. Како главни кандидати за тренерската функција на „сино-белите“ од Џенова италијанските медиуми шпекулираат со имињата на српскиот селектор Синиша Михајловиќ и Чехот Зденек Земан. Под водство на Роси, Сампдорија по 13 рунди во Серија А се наоѓа во опасната зона на испаѓање, на 18. место со 9 освоени бода.
| | веќе видена | слични

По низата слаби резултати во Серија А, раководството на Сампдорија го смени тренерот Делио Роси. Одлуката била донесена по состанокото на раководствпто на клубот, а како најсериозни кандидати за неговата позиција се споменуваат Синиша Михајловиќ и Зденек Земан. Сампдорија во неделата загуби од Фиорентина со 2:1 во рамки на 12-то коло во Серија А, а тоа беше трет пораз по ред и вкупно седми сезонава. Со тоа, клубот се наоѓа во зоната на испаѓање, односно на 18-то место на табелата со 9 бода. Приверемено на клупата на Сампдорија ќе седи тренерот на младинците Франческо Педоне.
| | веќе видена | слични

Делио Роси повеќе не е тренер на Сампдорија, откако раководството на калчолигашот му врачи отказ, по серијата од три порази, а главен кандидат за негов наследник е Синиша Михајловиќ. „ Делио Роси и неговите соработници повеќе нема да работат во клубот. Им благодариме за посветеноста и професионализмот во изминатите месеци и им посакуваме се најдобро во иднина. Тимот привремено ќе го води Франческо Педоне “, се наведува во клупското соопштение. Роси на клупата на Сампдорија седна во декември минатата година, а како најсериозен кандидат за негов наследник се споменува актуелниот селектор на Србија и поранешен играч на овој клуб, Синиша Михајловиќ, кој чека одговор од Федерацијата на Србија бидејќи сеуште има валиден договор како селектор.
| | веќе видена | слични

Делио Роси повеќе не е тренер на Сампдорија, откако раководството на калчолигашот му врачи отказ, по серијата од три порази. Сампдорија, во неделата, загуби од Фиорентина со 2-1, па по 12 натпревари на контото има само девет бодови и се наоѓа на 18-то место во Серија А. „Делио Роси и неговите соработници повеќе нема да работат во клубот. Им благодариме за посветеноста и професионализмот во изминатите месеци и им посакуваме се најдобро во иднина. Тимот привремено ќе го води Франческо Педоне“, се наведува во клупското соопштение, кое го пренесува Скај Спортс. Роси на клупата на Сампдорија седна во декември минатата година, како најсериозен кандидат за негов наследник се споменува актуелниот селектор на Србија и поранешен играч на овој клуб, Синиша Михајловиќ, кој не сакал да ги коментира шпекулациите на италијанските медиуми.
| | веќе видена | слични

Одлуката е донесена по седумчасовен состанок во клубот, а како кандидати за наследник на Роси се споменуваат Синиша Михајловиќ и Зденек Земан.Сампдорија во неделата беше поразена на гостувањето кај Фиорентина со 2:1 и тоа беше нејзин трет последователен пораз и вкупно седми оваа сезона.Клубот моментно се наоѓа во зоната на испаѓање на 18. позиција со само девет освоени бода.Привремено тренерската позиција ќе ја извршува тренерот на младинскиот тим Франческо Педоне.{fcomment}
| | веќе видена | слични
2 копии

„Делио Роси и неговите соработници повеќе нема да работат во клубот. Им благодариме за посветеноста и професионализмот во изминатите месеци и им посакуваме се најдобро во иднина. Тимот привремено ќе го води Франческо Педоне“, се наведува во клупското соопштение, кое го пренесува Скај Спортс. Роси на клупата на Сампдорија седна во декември минатата година, како најсериозен кандидат за негов наследник се споменува актуелниот селектор на Србија и поранешен играч на овој клуб, Синиша Михајловиќ, кој не сакал да ги коментира шпекулациите на италијанските медиуми.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 158 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 174 | | | веќе видена

Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 90 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силвано Галбусера е новиот шеф на Валентино Роси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: