Само уште три месеци за спас на светскиот финансиски систем

Нуриел Рубини: Професорот по економија и аналитичар Нуриел Рубини изјави дека преостануваат само три месеци за спасување на светскиот финансиски систем. Поради тоа, Рубини повикува на координирано сопирање на европската должничка криза. „Ако не смислиме стратегија со која ќе може да се надомести и да се врати растот во еврозоната во краток временски рок, тогаш потребно е да се осмисли квалитетна монетарна политика“, рече тој. Рубини смета дека е потребно да се реши проблемот со слабеењето на еврото со помош на фискална иницијатива од Германија и останатите држави за да се сопре кризата во Шпанија и Италија и да се направи сé што е возможно за да се поттикне растот на периферијата од Европската унија која денес се врти во рецесија. Тој потсетува дека светот во 30-тите години на минатиот век помина низ огромна криза, затоа што беа донесени погрешни политички одлуки. Поради тоа дојде до финансиска нестабилност, девалвација на валутите, популизам и настанување на еден од најсуровите режими во историјата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 167 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само уште три месеци за спас на светскиот финансиски систем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: