Само уште три месеци за спас на светскиот финансиски систем

Нуриел Рубини: Професорот по економија и аналитичар Нуриел Рубини изјави дека преостануваат само три месеци за спасување на светскиот финансиски систем. Поради тоа, Рубини повикува на координирано сопирање на европската должничка криза. „Ако не смислиме стратегија со која ќе може да се надомести и да се врати растот во еврозоната во краток временски рок, тогаш потребно е да се осмисли квалитетна монетарна политика“, рече тој. Рубини смета дека е потребно да се реши проблемот со слабеењето на еврото со помош на фискална иницијатива од Германија и останатите држави за да се сопре кризата во Шпанија и Италија и да се направи сé што е возможно за да се поттикне растот на периферијата од Европската унија која денес се врти во рецесија. Тој потсетува дека светот во 30-тите години на минатиот век помина низ огромна криза, затоа што беа донесени погрешни политички одлуки. Поради тоа дојде до финансиска нестабилност, девалвација на валутите, популизам и настанување на еден од најсуровите режими во историјата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 177 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само уште три месеци за спас на светскиот финансиски систем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: