Милиони морски ѕвезди мистериозно умираат долж западното американско крајбрежје


Милиони морски ѕвезди мистериозно умираат долж западното американско крајбрежје Милиони морски ѕвезди умираат мистериозно во последните месеци долж западното американско крајбрежје, од Алјаска до Јужна Калифорнија. Биолозите, кои потенцираат дека улога на овие безрбетници во крајбрежната екосистем е изклучително важна, се силно вознемирени. Поморот на морските ѕвезди е започнат уште од јуни 2013 година , кога се забележани првите случаи на загинати морски ѕвезди. Двата најпогодени вида се Pisaster ochraceus - морска ѕвезда со пурпурна боја и Pycnopodia helianthoides, нарекувана уште Морско сонце. Вториот вид морска ѕвезда се среќава во различни бојата и се смета за најголем вид морски ѕвезди – нејзиното тело во дијаметар може да надмине еден метар. Најчести знаци на кои им претходи изумирањето на морските безрбетници, се појавата на бели површински оштетувања на телото кои потоа брзо се шират, проследено со омекнување на обвивката на животното, губење на пипалките и распаѓање на телото. Смртта кај ...
| | веќе видена | слични

На морските ѕвезди од западниот брег на Северна Америка им се случува масакр од некоја тотално непозната и бизарна болештина. Не сакате ни да замислите како ќе биде ако и ние се заразиме. Десетици илјади морски ѕвезди се покосени од мистериозна болест од која нивните ектремитети (тоа пипците), одеднаш решаваат да се одвојат од телото. Почнуваат да ползат во обратен правец сè додека не се откинат од матичното тело а нему не му се истури утробата. Научниците абер немаат што би можело да биде. Па, побљак има ли?
| | веќе видена | слични

На западниот дел од САД во потег од југот на Калифорнија се до Аласка во последните неколку месеци мистериозно изумираат милион морски ѕвезди, пренесуваат американските медиуми. Првите случаи на умрени морски ѕвезди биле забележани во јуни минатата година, а најмногу се погодени два вида на ѕвезди – виолетова ѕвезда и (pisaster oćraceus) и најголемата морска ѕвезда позната како „морско сонце“ (pycnopodia heliandhoides) која има дијаметар од еден метар. Мртвите морски ѕвезди имале површински повреди во бела боја, и станувале меки, изгубени краци и постепено пропаѓање на телото , што после неколку дена доведувало до смрт. Истражувачите кои со децении го следат еколошкиот систем во оваа област не можат да ја утврдат точната причина за смртта на овие морски животни. - Претпоставуваме дека е во прашање некои патогени бактерии, паразити, вируси или бактерии кои го напаѓаат морска ѕвезда и влијаат на нивниот имунолошки систем и создаваат промени во организмот кои се смртоносни", вели професор по биологија на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милиони морски ѕвезди мистериозно умираат долж западното американско крајбрежје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: