Милиони морски ѕвезди мистериозно умираат долж западното американско крајбрежје


Милиони морски ѕвезди мистериозно умираат долж западното американско крајбрежје Милиони морски ѕвезди умираат мистериозно во последните месеци долж западното американско крајбрежје, од Алјаска до Јужна Калифорнија. Биолозите, кои потенцираат дека улога на овие безрбетници во крајбрежната екосистем е изклучително важна, се силно вознемирени. Поморот на морските ѕвезди е започнат уште од јуни 2013 година , кога се забележани првите случаи на загинати морски ѕвезди. Двата најпогодени вида се Pisaster ochraceus - морска ѕвезда со пурпурна боја и Pycnopodia helianthoides, нарекувана уште Морско сонце. Вториот вид морска ѕвезда се среќава во различни бојата и се смета за најголем вид морски ѕвезди – нејзиното тело во дијаметар може да надмине еден метар. Најчести знаци на кои им претходи изумирањето на морските безрбетници, се појавата на бели површински оштетувања на телото кои потоа брзо се шират, проследено со омекнување на обвивката на животното, губење на пипалките и распаѓање на телото. Смртта кај ...
| | веќе видена | слични

На морските ѕвезди од западниот брег на Северна Америка им се случува масакр од некоја тотално непозната и бизарна болештина. Не сакате ни да замислите како ќе биде ако и ние се заразиме. Десетици илјади морски ѕвезди се покосени од мистериозна болест од која нивните ектремитети (тоа пипците), одеднаш решаваат да се одвојат од телото. Почнуваат да ползат во обратен правец сè додека не се откинат од матичното тело а нему не му се истури утробата. Научниците абер немаат што би можело да биде. Па, побљак има ли?
| | веќе видена | слични

На западниот дел од САД во потег од југот на Калифорнија се до Аласка во последните неколку месеци мистериозно изумираат милион морски ѕвезди, пренесуваат американските медиуми. Првите случаи на умрени морски ѕвезди биле забележани во јуни минатата година, а најмногу се погодени два вида на ѕвезди – виолетова ѕвезда и (pisaster oćraceus) и најголемата морска ѕвезда позната како „морско сонце“ (pycnopodia heliandhoides) која има дијаметар од еден метар. Мртвите морски ѕвезди имале површински повреди во бела боја, и станувале меки, изгубени краци и постепено пропаѓање на телото , што после неколку дена доведувало до смрт. Истражувачите кои со децении го следат еколошкиот систем во оваа област не можат да ја утврдат точната причина за смртта на овие морски животни. - Претпоставуваме дека е во прашање некои патогени бактерии, паразити, вируси или бактерии кои го напаѓаат морска ѕвезда и влијаат на нивниот имунолошки систем и создаваат промени во организмот кои се смртоносни", вели професор по биологија на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена

Ќе ве освои при првиот залак. Состојки: 200гр. бело чоколадо 200гр. млечно чоколадо 400гр. кисела павлака (20% млечна маст) 2дл. слатка павлака 10гр. желатин ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милиони морски ѕвезди мистериозно умираат долж западното американско крајбрежје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: