Само едно семејство на светот боледува од болест на генетска мутација

Само едно семејство на светот боледува од болест на генетска мутација Кон крајот на осумдесетите години од минатиот век, Вилијам Линдер, здрав 40-годишник се вратил изморен од одморот со отоци на нозете. До 1996 година тој бил мртов, а причината за смртта била „непозната“. До својата смрт, Вулијам страдал од ужасни симптопми – отоците на нозете толку многу ги стегале вените, што некои од нив целосно се затвориле, додека други се полнеле со вишок крв до точка на пукање. Неговите органи практично се споиле поради отекување на целото тело, додека од него билае извлекувани големи количини бела течност. Генетичарите со време откриле мутација на ген, навидум мала грешка на еден ген за која се сметало дека била одговорна за болеста. Лекарите извршиле детаљни истражувања и сфатиле дека ништо друго не можело да биде причина, но во семејството на Линдер со време сфатиле дека мистериозната болест убила уште четворица нивни претци. Ќерките на Вилијам Линдер, Џослин и Хилари, се единствените единки на светот кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето кое живее со бабата во станот во „Скопјанка", кој што беше полн со ...
сите 175 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 125 | | | веќе видена

Струмичката полиција вчера во 10 часот го привела И.С. (37) од Кавадарци осомничен за сторени повеќе кривични дела тешки кражби и тешки кражби во обид во ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели ја демонстрираше својата поддршка кон Кристијано Роналдо по црвениот картон на Португалецот во дуелот со Валенсија во ...
сите 213 | | | веќе видена

Актуелниот градоначалник на Шуто оризари, Курто Дудуш, сведочеше во судскиот процес за насилството во Собранието. Дудуш во своето кратко 10-минутно сведочење ...
сите 114 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само едно семејство на светот боледува од болест на генетска мутација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: