Ајакс и Аз ќе играат пред ученици

2 копии

На повторениот натпревар во рамките од холандскиот Куп помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар ќе им биде дозволен влез само на деца до 12 годишна возраст, како и на еден возрасен придружник на секои шест деца, пренесуваат холанските медиуми. Ајакс и Аз првично требаше да го одиграат натпреварот без публика, но по жалбите и обидот за компромис со холандската федерација се дојде до решение кое повеќе ќе наликува на концерт на Џастин Бибер, отколку на фудбалско дерби. Предходно Ајакс бараше да им биде дозволен влезот и на жените и на хомосексуалците. Инаку, Ајакс планира да го покани сите основнци кои учат во радиус од 10 километри околу стадионот на натпреварот кој ќе се игра на 19 јануари. Натпреварот од рамките на холандскиот Куп беше прекинат откако еден несреќен и пијан навивач се обиде да го нападне гостинскиот голман, но наместо тоа си доби ќотек, а подоцна и затворска казна.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалскиот сојуз на Холандија, позитивно одговори повторениот меч, во рамките не купот, со АЗ Алкмар, да биде одигран во присуство на публика. Натпреварот, кој ќе биде одигран на 19. јануари, на „Амстердам Арена“, ќе можат да го гледаат деца до 12-годишна возраст, според Сојузот, натпреварот на тој начин ќе има едукативен карактер. Слична ситуација се случи минатата година, во септември, кога Фудбалскиот сојуз на Турција, на Фенербахче му одбори натпреварот против Маниса, наместо пред празни трибини да го одигра во присуство на жени и деца помлади од 12 години. Тогаш, трибините беа исполнети до последното место, а сликите од извонредната атмосфера го обиколија целиот свет. Дуелот, во рамките на купот, на 21. декември, беше прекинат во 36-та минута, откако на теренот влета навивач на Ајакс, кој го нападна голманот на гостите Естебан Алварадо.
| | веќе видена | слични

Додека Турците дозволуваа жени и деца на натпревар, Холанѓаните на повторениот натпревар од 1/8-финалето на Купот меѓу Ајакс и АЗ Алкмар ќе им дозволат влез само на деца до 12 години. Оваа одлука на Холандската фудбалска федерација (КНВБ) е последица на инцидентот на 21 декември кога еден навивач на Ајакс влета на теренот и се обиде да го нападне голманот на АЗ, Костариканецот Естебан Алварадо, по што средбата беше прекината. - Повторувањето на натпреварот од националниот Куп ќе се одигра на 19 јануари и ќе има едукативен карактер, а пристап ќе им биде дозволен на деца до 12 години, соопшти КНВБ, која ја промени првобитната одлука мечот да се одигра пред празни трибини. Дуелот меѓу Ајакс и АЗ беше прекинат при водство на домаќинот од 1:0, кога голманот Алавардо го турна хулиганот и потоа два пати го шутна со ногата додека лежеше на тревата, поради што доби црвен картон што подоцна беше поништен од КНВБ. Тренерот на гостинската екипа, Гертјан Вербек, поради инцидентот ги повлече своите играчи од теренот, со ...
| | веќе видена | слични

Деца ќе бидат единствените навивачи на трибините на повторениот натпревар помеѓу Ајакс и Аз Алкмар од осминафиналето на холандскиот куп во фудбал, соопшти фудбалската федерација на Холандија. Оваа одлука е последица на инцидентот кој се случи на натпреварот помеѓу овие два тима на 21 декември 2011 година, кога хулиган се обиде да го нападне голманот на Аз Алкмар, Естебан Алварадо. Повторениот натпревар ќе се одигра на 19 јануари и ќе биде од едукативен карактер. Децата кои ќе го следат натпреварот ќе бидат на возраст до 12 години. Првичната одлука на фудбалската федерација беше натпреварот да се одигра на празни трибини, за подоцна да дозволи исклучиво деца да бидат навивачи. Судот во Холандија минатата година го осуди хулиганот идентификуван како Весли ван дер В. на шест месеци затвор, а доби и обврска во период од две години да се јавува во полициска станица во текот на сите натпревари на Аз и Ајакс.
| | веќе видена | слични

Само на деца до 12 години ќе им биде дозволено да присуствуваат на повторениот натпревар помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар во рамки на осминафиналето од холандскиот куп. Фудбалската федерација на Холандија ја донесе оваа одлука како последица на инцидентот што се случи на 21 декември. Еден навивач на Ајакс влезе во теренот и се обиде да се пресмета со гостинскиот голман Естебан, но притоа доби ќотек, а главниот судија на натпреварот му покажа црвен картон на чуварот на мрежата на АЗ. Потоа, тренерот на гостите ја повлече својата екипа од теренот под изговор дека не се чувствува безбедно. „Натпреварот помеѓу Ајакс и АЗ ќе биде одигран повторно на 19 јануари и ќе има едукативен карактер, а на стадионот ’Амстердам арена’ ќе можат да присуствуваат само деца до 12 години“, стои во соопштението на Фудбалската федерација на Холандија, која ја преиначи првобитната одлука натпреварот да се игра пред празни трибини. Да потсетиме дека судот во Холандија го осуди хулиганот на шест месеци затвор и ќе мора да се пријавува во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ајакс и Аз ќе играат пред ученици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: