Зелена детокс супа која ја намалува подуеноста во стомакот и ги чисти токсините


Веганска, Палео, без глутен – детокс супа која содржи бројни витамини и минерали кои ќе ви помогнат да ја намилите подуеноста во стомакот, да го зајакнете имуниот систем и да му помогните на џигерот да се ослободи од наталожените токсини. Состав: 1 главица брокула 1 шолја спанаќ 1 чешне лук (излупено), 1 голем кромид 1 поголема тиквица сок од 1 лимон 1/2 шолја магдонос 1 коцка супа од зеленчук, зачини Во поголемо тенџере на маслиново масло или кокосово масло пропрржете ја главицата кромид и гответе ја околу 5 минути, потоа додадете ја тиквичката, спанаќот и брокулата и гответе уште дополнителни 5 минути. Додадете вода и додаде ја коцката за зеленчукова супа и морска сол и црн бибер. Гответе околу 20 минути додека брокулата не е сварена. Исклучете го оганот, додадете ситно исецкано чешне лук и оставете да се излади супата околу 15 минути. Исцедете ги тврдите од течните состојки и изблендирајте ги тврдите состојки (додавајќи го сокот од лимон, магдоносот . Повторно вратете ги изблендираните состојки во течниот ...
| | веќе видена | слични

Салатата од цвекло е супер здрав оброк одличен и ако сакате да изгубите некој килограм пред да заминете на одмор. Се разбира, едноставно е и да се направи но задолжително употребете сок од портокал или од лимон бидејќи токму тоа му дава убав и свеж цитрусен вкус. Состојки: Варено цвекло 1 лажица ситно сечкан магдонос Маслиново масло Сол, црн пипер 1 портокал Фета или козјо сирење за поросување Приготвување: Ставете го цвеклото во ладна вода и откако ќе проврие оставете го да се вари 40-45 минути, во зависност од големината на цвеклото. Откако ќе се свари, излупете го и исечете го на колку што можете потенки тркалца. Наредете ги на чинијата за сервирање и прелијте ги со исцеден сок од портокал, сол и црн пипер, прелијте со маслиново масло и ситно сечкан магдонос и оставете ја чинијата покриена со проѕирна фолија барем еден час во фрижидер. Пред да ја послужите наросете со сирење.
| | веќе видена | слични

Уживајте во крцкаво пилешко месо од рерна! 600 гр пилешко бело месо, исечено на шницли 1/2 шолја мајонез 2 лажици рендан пармезан 4 лажици презла Загрејте ја рерната на 220 степени. Измешајте мајонез и пармезан. Пилешкото ставете го во плех обложен со хартија за печење па премачкајте со смеса од мајонез и пармезан, а потоа посипете со презла. Печете во загреана рерна околу 20 минути. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула
| | веќе видена | слични

Кој може да одолее на вкусна пица? тесто за пица 1 главица кромид 1 модар патлиџан 1 тиквица 1 црвена пиперка 3 чешниња лук 500 гр домати магоднос темјан по вкус 4 лажици кечап бибер сол 50 гр свежо кравјо сирење Пропржете го кромидот неколку минути во тава. Додајте ситно сечкан патлиџан, тиквица, пиперка и лук и пржете 5 минути, со постојано мешање. Додајте домати, магдонос, темјан, кечап и динстајте на слаб оган пет минути. Додајте сол, пипер и бибер и уште малку динстајте. Распоредете го зеленчукот по тестото за пица и на крај посипете со исечкано сирење. Печете 15-20 минути во загреана рерна на 230 степени. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk : ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Т оп 5 рецепти за пролетни ...
| | веќе видена | слични

Убава, вкусна и едноставна салата за оброк. Потребно е: 2 парчиња бело пилешко месо малку бело вино 400 гр макарони 2 зелени пиперки десетина црни маслинки 3 кесички мајонез 3 лаж масло 1 лимон Сол, црн пипер и рузмарин, копар Подготовка: Пилешкото испечете го на масло со половина чаша бело вино и малку рузмарин. За време на печењето месото преливајте го со сокот од печењето, a потоа исечкајте го на стапичња. Макароните сварете ги во солена вода и оставете ги да се исцедат. Пиперките исечкајте ги на ленти. Ставете ги во чинија сите состојки и додадете ги маслинките. Направете прелив од мајонез, ситно исечкан копар, сол, црн пипер и сок од лимон. Преливот додадете го постепено со мешање.
| | веќе видена | слични

Ефикасен природен лек за исфрлање на секрет од белите дробови. Оваа природна мешавина е наменета за употреба возрасни и деца над две години. Потребни состојки: 2 лажици маслиново масло 2 лажици свежо исцеден сок од лимон 2 лажици вода 1 лажица мед Начин на подготовка: Сите состојки загрејте ги во сад на оган. Подготвениот сируп испијте го на два пати, половина наутро, половина навечер.
| | веќе видена | слични

Потребни ви се само триесетина минути за подоготовка на овој вкусен и лесен оброк. Потребни состојки: 2 филети од лосос Сол 2 лажички ладно ценедо маслиново масло 2 парчиња млад кромид, исчистен и исецкан 1 црвен грејпфрут, без кора поделен на парчиња 1 авокадо, без кора исецкано на парчиња 2 чаши семки од сончоглед или магдонос 1 чаена лажичка сок од лимон Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Засолете ги филетите со сол и бибер. Сместете ги во 22 см сад за печење. Посипете ги со масло и половина од исецканиот кромид. Печете го лососот додека не добие потемна боја во средина, 10 до 12 минути. Префрлете го во чинија да се олади. Поделете го лососот на ситни парчиња еднакво во сите 4 чинии за сервирање. Додадете сегде од грејпфрутот, лососот , авокадото и сецканиот кромид и семките од сончоглед. Зачинете по желба со сол и бибер. Измешајте 2 лажички маслиново масло со сок од лимон и посолете. Со овој сос прелејте ја салатата.
| | веќе видена | слични

За подготовката на ова јадење нема да ви биде потребно многу време. Сепак, ќе уживате во вкусот! тост леб сувомеснато по избор кашкавал кравјо сирење оригано кечап јајца сол Сувомеснатото изрендајте го или исечкајте го. На лебот прво ставете малку кечап, потоа рендано сувомеснато, кашкавал и малку кравјо сирење, додајте уште кечап и оригано. На другото парче леб, на средината, исечете мал круг, па поклопете го лебот со фил, а во средината скршете јајце на око и посолете. Печете на 200 степени 10 минути. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk : ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Т оп 5 рецепти за пролетни салати со марула Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки
| | веќе видена | слични

Идеално јадење за дружење, бидејќи со ова јадење сите се собираат околу еден сад. 300 гр кашкавал 300 гр ементалер 100 гр димена сланина Пекабеско 1 чешне лук 300 мл бело вино бибер Исечкајте го сирењето на коцки. Исечкајте ја и сланината. Испржете ја сланината во тава, без масло. Додајте сечкан лук и пропржете. Посипете со црвена пипер и залијте со бело вино. Додајте го сирењето и растопете го. Додајте бибер по вкус. Сервирајте со бел леб, печурки и свеж зеленчук. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула
| | веќе видена | слични

Ви донесуваме вистински, старски домашен рецепт за телешка супа – ќе ја обожавате! морков бел морков магдонос 1 главица кромид 1 лажица сув зачин 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол коски и парче телешко месо Измијте го месото и коските и ставете ги во длабок лонец. Додајте сув зачин, налијте вода и оставете да зоврие. Кога ќе зоврие, малку намалете го огнот и со лажица отстранете ја пената. Додајте исчистен морков, бел моркови, магдонос. Додајте сол и шеќер и оставете повторно да зоврие, па намалете ја температурата за супата лесно да врие. Гответе околу 2 часа. Потоа процедете, ако е потребно ставете уште сол, вратете ги морковите и повторно ставете на оган да зоврие, па додајте резанци или кнедли. Доколку сакате иситнете го месото и ставете го во супата, послужете го одвоено или искористете го за друго јадење. Уживајте во вистинската, домашна, телешка супа! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за здрав живот и симнување килограми и сало. Светот збудале по хроно диетата, но ...
сите 147 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 226 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зелена детокс супа која ја намалува подуеноста во стомакот и ги чисти токсините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: