Визија за новиот Mini Cooper

Mini полека го открива дизајнот на новата генерација на Cooper претставена преку концептот Vision. Концептот Mini Vision светот ќе може да го допре дури на есен на претстојниот салон во Франкфурт. Според информацијата која доаѓа од Mini поголемиот дел од дизајнерските елементи прикажани на Vision ќе се најдат и на серискиот модел. Интересно е што дизајнерите успеале да создадат автомобил кој е ист, а различен. Уште на прв поглед нема двојби дека станува збор за Mini , иако линиите се поиспеглани, помодерни и нудат подобра аеродинамика. Внатре измените се многу посуштински заради одлуката брзиномерот да се стави пред возачот. Новиот Mini Cooper му вели збогум на централно поставениот брзиномер. Големиот круг на средина на арматурата останува, но таму стои само екран од течни кристали осетлив на допир од мултимедијалниот информациски систем. Брзиномерот и бројачот на вртежи сега се преместени зад волан и го задржуваат стилот на кружни форми. Дури и командите за клима уредот имаат кружна форма и што е ...
| | веќе видена | слични

На Интернет се појавија слики од алуминиумското куќиште на iPad Mini 2, популарниот таблет на Apple. Интересното е тоа што...нема ништо интересно. Чудно, но куќиштето е буквално идентично на оригиналниот модел, секако доколку сликите се вистински. Единствената мала разлика лежи во тоа што Apple логото на задната страна не е само „испринтано“, туку е дел од самото куќиште. Судејќи според ова, очигледно Apple планира да не импресионира со хардверот кој се наоѓа под „хаубата“. Пред некое време излегоа информации дека уредот нема да има Retina екран, што беше вистинско разочарување за фановите. Од друга страна, оригиналниот iPad (во својата петта верзија) најверојатно ќе добие редизајн, односно ќе го украде дизајнот на iPad Mini. Со тоа Apple ќе го унифицира изгледот на двата таблети, но да почекаме до септември и да видиме што ни подготвува компанијата.
| | веќе видена | слични

Компанијата „Mini“ претстави три различни концепти на возила за кампери и авантуристи. Веднаш да разјасниме, „Mini“ во моментов не планира сериско производство на ваква опрема за авантуристи, но не е исклучено во иднина тоа да се случи. За „Clubvan Camper“ од „Mini“ тврдат дека тоа е најмалиот луксузен караван во светот. Во просторот за одмор се наоѓа кревет, како и мини кујна во која се наоѓа шпорет и фрижидер. Интересно е дека во опремата на моделот „Clubvan“ има и телевизија, навигациски систем, а дури и мал туш со резервоар за вода под подот. „Countryman All4 Camp“ е наменет за авантуристите. По примерот на „off-road“ моделите познати од авантуристичките експедиции, овој модел е опремен со шатор кој е монтиран на покривот на автомобилот. Од „Mini“ тврдат дека ова решение може да се користи и на хечбек моделот со три врати и на моделот „Clubman“. Во текот на возењето шаторот е сместен во специјална кутија на покривот, а по монтирањето во него може да спијат двајца возрасни. Третото решение е за кампери и ...
| | веќе видена | слични

Навистина ни е жал што ќе ве разочараме, но новиот iPad Mini нема да добие подобрен екран, спротивно од очекувањата. Информациите ни доаѓаат од документациите за iOS 7... Во SDK-то на бета верзијата на iOS 7, може да забележиме 3 различни модели на новиот iPad Mini. Сегашната генерација ги носи ознаките 2.5, 2.6 и 2.7, додека пак трите нови модели се со ознаки 2.8, 2.9 и 2.10. Потоа работите стануваат малку покомплицирани. Аналитичарите ги разгледуваат и интерпретираат кодовите до овие модели за да го откријат хардверот позади нив. Според одредени извори, новиот iPad Mini ќе работи на A6 процесорот кој го поседува iPhone 5. Сегашниот модел работи на A5 процесор, кој вклучува две јадра и брзина од 1GHz. Новиот модел ќе работи на две јадра со брзина од 1,3GHz, но исто така и со графичка од три јадра, наместо две кај претходникот. RAM меморијата исто така ќе биде „појачана“ од 512MB на 1GB, правејќи го значително побрз од оригиналниот модел. Финално, ниеден документ не ја содржеше ознака @2x. Оваа ознака ...
| | веќе видена | слични

Apple планира да го претстави новиот мини iPad со Retina екран во четвртиот квартал од 2013 година. Извештајот на The Wall Street Journal цитира луѓе кои се запознаени со ова прашање. Нема други откриени детали за уредот, освен што може да дојде во повеќе бои, а големината би била иста како на сегашниот 7.9 инчен модел. Што се оденсува до производител на екран, Apple најверојатно ќе оди со Samsung, Sharp или LG. Неодамна The Wall Street Journal објави дека Apple работи на 13 инчен iPad и на iPhone со поголем екран, но дека немало никакви најави за Retina мини iPad.
| | веќе видена | слични

iPad Mini, втората генерација на помал iPad, ќе се појави до крајот на ова година, и, како што се очекуваше, ќе биде со Retina дисплеј. Интересно, тој Retina дисплеј ќе биде произведуван од Samsung. Јужнокорејската компанија е главен конкурент на Apple за паметни телефони, но нејзините Galaxy Tab таблет компјутер сè уште заостануваат зад iPad. Wall Street Journal пишува дека Apple сепак сака да се оттргне од својот ривал со кој соработува за делови во последните десет години. Соработката воопшто не им пречеше се до оној момент кога Samsung започна да прави паметни телефони кои според Apple беа копија на нивните iPhone-и. Но, иако Apple сакаше да започне соработка за iPad Mini само со Sharp и LG Display, сепак го додаде и Samsung меѓу производителите за да ја задоволи очекуваната побарувачка. Samsung исто така произведува и делови за новиот A7 процесор за iPhone 5S. Новиот iPad Mini ќе има иста големина на екран од 7,9 инчи, и најверојатно ќе биде претставен на есен.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 183 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Визија за новиот Mini Cooper

Од:
До кого (е-маил):
Порака: