Сакате да го проширите кругот на пријатели? Со кучето луѓето стануваат подруштвени!

Освен што луѓето со кучиња во просек шетаат повеќе од пет саати неделно, а оние без ова задоволство помалку од три саати, тие и почесто разговараат со други луѓеПознато е, кучето е најдобриот и најверен пријател на човекот. Но, ако имате куче тоа може да ви помогне и повеќе да се дружите со луѓето, тврдат научниците од Универзитетот Чикаго. Тие откриле дека луѓето кои имаат куче се чувствуваат помалку осамени и изолирани од друштвото, додека мачките, птиците и другите домашни миленици го немаат тој ефект.- Кој има куче се чувствува помалку осамен, а клучен факт е тоа што, за разлика од другите домашни љубимци, кучето го води на прошетки во кои најчесто разговара и со другите сопственици на кучиња.Поради тоа, кучињата имаат позитивен ефект на психичкото здравје на луѓето, а неодамнешни студии потврдиле дека сопствениците на кучиња повеќе се движат, па затоа имаат и помал ризик од срцеви болести, дијабетес и дебелење.Така, сопствениците на кучиња во просек се движат најмалку пет часа неделно, додека другите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 412 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Ревија на фотографии во Хелсинки. Како сестринска десничарска партија, ВМРО ДПМНЕ учествува на конгресот на Европската народна партија, но со две делегации. ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес-конференција во која изрази сочувство до семејството Меџити за губење на нивната ќерка и ги ...
сите 132 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 105 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 72 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сакате да го проширите кругот на пријатели? Со кучето луѓето стануваат подруштвени!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: