Тодоров: Продолжуваат мерките за бесплатен превоз на студентите


3 копии

Во програмата на ВМРО ДПМНЕ предвидуваме продолжување со два многу значајни проекти за младите. Првиот е бесплатниот превоз за студенти, истакна денес носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 2 Никола Тодоров. -Оваа мерка досега ја искористија 22 илјади студенти во градот Скопје, тоа се студенти од целата држава и со тоа се заштедени на студентите некаде околу 4 милиони евра. Исто така со новата програма се предвидува и продолжување на проектот за бесплатен железнички превоз и тоа секој прв и трет викенд во месецот. Оваа мерка досега ја искористиле околу 50 илјади млади лица до 27 години и оваа мерка е предвидено да продолжи со новата програма. Како што кажав станува збор за две многу значајни мерки кои што исто така се предвидени и во новата програма Реално и кои што ќе бидат достапни за сите млади луѓе во државата, посочи Тодоров.
| | веќе видена | слични

Се појави “царот“ на предизборните претставувања во 2016-та година. Станува збор за Кице Мицковски од Либерална партија.  Кице почна да зборува за здравството, но малку се збуни па како да се помеша за бесплатниот јавен превоз. Малку размислуваше, па читаше, па кажа некој збор... Погледнете го урнебесното видео:
| | веќе видена | слични

Над 80.000 лица го искористиле бесплатниот железнички превоз, изјави претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Нелоски во „Отвореното студио“ на ТВ НОВА. „Во однос на мобилноста на студентите не смееме да го заборавиме и проектот бесплатен железнички викенд. Ние како ВМРО-ДПМНЕ видовме дека овој проект е доста корисен за младите луѓе и одлучивме да го надградиме, односно наместо досегашното бесплатен железнички превоз секој трети викенд во месецот младите, не само студентите туку млади до 27 години, сега имаат можност да користат бесплатен железнички превоз секој трет и секој прв викенд. Во изминатите 2 и пол години над 80 000 млади луѓе до 27 години ја искористиле оваа мерка и патувале со железничкиот превоз низ Македонија“, изјави Нелоски.
| | веќе видена | слични
3 копии

Владимир Неловски кандидат за пратеник во првата изборна единица оствари средба со младите во Кисела Вода, каде што на истата станало збор за опциите и програмите кои им ги нудат партиите на младите. Едната понудена опција е ВМРО-ДПМНЕ која за младите им нуди многу нови проекти, како што се градењето на новите 140 кошаркарски игралишта, бесплатниот превоз, дополнителните 100 стипендии на најреномираните универзитети во светот за најдобрите студенти, како и градењето на тениска арена во која ќе има и гимнастичка и бокс сала. А втората опција е онаа која ја нуди СДСМ, за „живот“ во Македонија и двојазична Кисела Вода и редефинирана Македонија. На средбата со младите во Кисела Вода беа присутни и Тимчо Муцунски и Лука Кржаловски. извор:Курир
| | веќе видена | слични

Едната понудена опција е ВМРО-ДПМНЕ која за младите им нуди многу нови проекти, како што се градењето на новите 140 кошаркарски игралишта, бесплатниот превоз, дополнителните 100 стипендии на најреномираните универзитети во светот за најдобрите студенти, како и градењето на тениска арена во која ќе има и гимнастичка и бокс сала. А втората опција е онаа која ја нуди СДСМ, за „живот“ во Македонија и двојазична Кисела Вода и редефинирана Македонија. На средбата со младите во Кисела Вода беа присутни и Тимчо Муцунски и Лука Кржаловски.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 318 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 40 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тодоров: Продолжуваат мерките за бесплатен превоз на студентите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: