40 производствени компании во Битолско нудат можност за вработување


Агенцијата за вработување вчера го одржа вториот Саем за вработување на кој со свои штандови се претставија 40-ина фирми и организации од Пелагонискиот Регион. Според директорот на Агенцијата за вработување, Влатко Поповски, саемските манифестации се одлична можност за презентација на биографиите на лицата што бараат работа, како и за презентација на фирмите што нудат нови работни места. Вториот саем за вработување во Битола нуди можност на сите лица што бараат работа директно да разговараат со работодавците, а тие, пак, да се информираат за профилот на лицата што бараат работа. Верувам дека многу биографии денеска ќе станат реалност, односно нови вработувања или, со други зборови, оние што бараат работа, ќе најдат работа – рече, меѓу другото, Поповски на Саемот за вработување во Битола. Според информациите од локалниот Центар за вработување - Битола, во овој град евидентирани се 5.550 невработени лица, а повеќето се со ниско образование. - Во моментот на пазарот на труд се бараат кадри со средна стручна ...
| | веќе видена | слични

Тој во агенцијата за вработување е пасивен барател ,но  поради ограничените можности  досега ниедна компанија од струмичкиот микрорегион  позитивно не одговорила на неговите барања. Денес Иван беше во Струмица и го  посети саемот за вработување и е со надеж дека некоја од 30-те присутни компании  ќе се заинтересира за негово работно ангажирање. Прехрамбена индистрија, дрвопреработувачка,градежна се само дел од компаниите кои денес се претставија на Саемот во Струмица . Во Струмица во моментов има околу 3 илјади активни баратели на работа во агенцијата за вработување  , но и околу 8 илјади лица кои се пасивни,без  стручни квалификации и дополнителни насоки во одредена област.Во Струмица по втор пат се организира саем за вработување а искуството од предходниот пат е како што велат надлежните , дека се работно се ангажирани  задоволителен број баратели на работа токму од овиј вид на отворена  понуда ,односно- Саем за вработување.
| | веќе видена | слични
4 копии

Триесет компании ги претставија своите понуди на пазарот на трудот, како и условите кои ги нудат за работа, обука или пракса на Саемот за вработување во Струмица што денеска го организира Агенцијата за вработување на Република Македонија. - Од претходните искуства може да кажам дека токму саемското претставување донесе повеќе пополнети работни места и договори за вработување. Очекуваме дека и денешниот саем ќе го има истиот ефект. Генерален заклучок е помало присуство на невработените лица иако беа информирани со смс-порака за саемот, рече Павлина Ѓоргиева, директор на Агенцијата за вработување, Струмица. Ова, додаде, е одлична можност компаниите да ја претстават својата понуда, а барателите да се обидат да дојдат до вработување, како и да се види кои се најбарани позиции во југоисточниот регион. Саемот за отворен го прогласи, директорот на АВРМ, Влатко Поповски. - Компаниите и барателите на работа преку директна комуникација може заеднички да го најдат она што им треба. Посакувам ова да биде успешно саемско ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во организација на Агенцијата за вработување денеска ќе се одржи саем за вработување во Струмица. На Саемот ќе присуствуваат заинтересирани работодавачи и невработени лица од Струмица и околината. Ова е дел од циклусот саеми што се релизираат во повеќе градови низ државата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Над 170 илјади работни места се отворени во период од 10 години. Би рекла дека освен активните мерки, целокупната економска политика и целокупната политика на претходната влада влијаела да може приватниот сектор да отвори работни места со искористување или без искористување на мерките, можеби со некоја друга услуга од агенцијата да вработи невработени лица, изјави вчера за „ТВ Нова“ Слободанка Алексовска од Центарот за вработување на град Скопје. -Само за 2017 година се предвидени нови 10.000 директни вработувања и се предвидени над 41.000 учесници на невработени лица низ 22 активни мерки и програми и 11 услуги коишто се дел од овој оперативен план, меѓу кои обуките, практикантството и слично, додава Алексовска. Таа нагласи дека дел од овие услуги можеби не доведуваат до директно вработување, но се очекува да креираат индиректни вработувања.
| | веќе видена | слични

Симона Јованоска е една од 60-те млади кои 18 месеци го поминуваа процесот на стекнување вештини за вработување преку единствениот проект на прилепскиот Центар за социјални работи и невладиниот Културен центар од Битола. Веќе има резултати. Младите од ранливите категории од Долнени, Кривогаштани и Прилеп ги поминаа трите фази: стекнување меки вештини, обука за возачи и индивидуален кариерен развој за да им се зголемат шансите за вработување. Остварени се контактите со бизниснис заедницата. Според организаторите, ова е модел за соработка на институциите со невладините организации кога се во прашање вработувањата на младите. Потребен е и дополнителен кадар. Проектот „Рурарни иницијативи за вработување“ завршува овој месец и е во рамките на ИПА програмата за човекови ресурси при ЕУ. Елизабета Митреска
| | веќе видена | слични

Триесетина компании беа дел од саемот за вработување во Тетово во организација на Агенцијата за вработување на Република Македонија. Целта на саемот е активните баратели на работа одблизу да се запознаат со работодавачите и да аплицираат на слободните работни места. Во рамки на саемот беа презентирани и активните мерки за вработување и поддршка на бизнис секторот кои во моментов ги нуди агенцијата. На штандовите од компаниите граѓаните имаа можност да ги добијат информациите за потребните кадри и процесот на вработување. Во рамки на саемот за вработување во Тетово, беше одржан и форум со работодавачите како и инфо средби со млади лица. Маријана Живковска
| | веќе видена | слични
2 копии

Според директорот на АВРМ Влатко Поповски, ова е втор саем за вработување во Тетово каде освен што се овозможува директен контакт меѓу работодавачите и оние кои бараат работа се упатува и своевиден апел до младите да изберат образование што ќе им овозможи побрзо и полесно да се вработат. Вкупно 27 компании учествуваа со свои штандови на Саемот за вработување што во организација на претставниците од Агенцијата за вработување се одржа денеска во центарот за култура „Иљо Антевски Смок" во Тетово. Според директорот на АВРМ Влатко Поповски, ова е втор саем за вработување во Тетово каде освен што се овозможува директен контакт меѓу работодавачите и оние кои бараат работа се упатува и своевиден апел до младите да изберат образование што ќе им овозможи побрзо и полесно да се вработат. - Во изминатите дваесеттина години од транзицијата голем дел од младите се образуваа во општествените науки така што сега голем број фирми имаат потреба од кадри во други области што се дефицитарни од повеќе области во производството и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вкупно 27 компании учествуваа со свои штандови на Саемот за вработување што во организација на претставниците од Агенцијата за вработување се одржа денеска во центарот за култура „Иљо Антевски Смок“ во Тетово. Според директорот на АВРМ Влатко Поповски, ова е втор саем за вработување во Тетово каде освен што се овозможува директен контакт меѓу работодавачите и оние кои бараат работа се упатува и своевиден апел до младите да изберат образование што ќе им овозможи побрзо и полесно да се вработат. - Во изминатите дваесеттина години од транзицијата голем дел од младите се образуваа во општествените науки така што сега голем број фирми имаат потреба од кадри во други области што се дефицитарни од повеќе области во производството и услугите, рече Поповски на отворањето на саемот во Тетово. За заменик директорот на АВРМ Арбен Зибери новата серија на саеми за вработувања што започнала на 18 мај во Скопје има за цел што поголем број невработени да го најдат своето работно место додека од друга страна работодавачите ...
| | веќе видена | слични

Саемот за вработување што денес се одржува во Тетово беше можност невработените од регионот да се обратат на вкупно 29 штандови на кои можеа од исто толку различен вид фирми да добијат информации за слободните работни места. Саемот се одржа во фоајето на Центарот за култура во Тетово.-Ова е втор саем во Тетово, по оној во 2014 година. Целта не е само компаниите да се претстават туку и да ги насочиме младите да дојдат до работно место. Укажуваме на пример дека постојат голем број лица со образование од општествените науки, за разлика од другите технички науки, истакна Влатко Поповски, директор на Агенцијата за вработување.-Вакви саеми годинава ги започнавме во Скопје на 18 мај, па и во другите градови. Според информациите од работодавачите, на самиот саем во Скопје над 100 лица успеале да се договорат за нови работни места, изјави Арбен Зибери, заменик директор на Агенцијата.Од тетовскиот центар на Агенцијата за вработување информираа дека со активните мерки за самовработување во тек е отворање на бизниси на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ако не победи кандидатот на СДСМ за претседател, Стево Пендаровски, спремен сум да разговарам со опозицијата за предвремени парламентарни избори, рече Зоран ...
сите 242 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 177 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

40 производствени компании во Битолско нудат можност за вработување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: