На Водно нови видиковци и детски реквизити!


4 копии

Изминатиов период екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ од секторот „Вонградско зеленило“ извршија поставување на нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во парк – шумата Водно. Два големи детски реквизити се поставени кај хотел „Водно“ и кај Марково Крувче, а еден помал детски реквизит е поставен на патот за Сончев Град. За поидеална рекреација на граѓаните се поставени и нови видоковци на локациите кај Панорама, на патот за Сончев Град, кај Детското одмаралиште, на патот за Нерези, под средно Водно и кај Долги рид. Освен поставувањето на новите реквизити и видиковци, исто така е извршена реконструкција на постоечките клупи и маси на средно Водно, како и на другите парковски елементи кои беа оштетени и стари. Сите граѓани се добредојдени да се релаксираат и уживаат во природата на Водно користејќи ги овие елементи, но и да ги чуваат и совесно да се однесуваат кон истите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ работат на уредување на јавното зеленило на булеварот „Гоце Делчев“ во Скопје. Како што информираат од ЈП „Паркови и зеленило“ по завршување на реконструкцијата на инфраструктурните објекти, долж булеварот, на страничниот дел со зеленило биле засадени околу педесетина зимзелени садници од видот: туја розенталис и хедера, а било извршено зазаленување на просторот. Исто така, во бетонските жардиниери на плоштадот „Скендербег“ се изврши садење на сезонски цветен расад од видот декоративна – украсна зелка, и виола околу 500-тини парчиња.
| | веќе видена | слични

О штетени информативни табли, корпи за отпадоци, видиковци и клупи. Вака изгледа парк-шумата на средно Водно, на првиот работен ден по продолжениот празничен викенд. Од паркови и зеленило велат дека штетата е голема и апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата. „ Уништени се видиковци, поседно еден е целосно урнат на потегот од Средно Водно кон врвот. Има многу уништени клупи, маси. Би апелирале до граѓаните да внимаваат и да се грижат за реквизитите “ , вели Елизабета Ѓорѓиевска - Паркови и зеленило Се почесто се среќаваат уништени и оштетени парковски елементи што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. „ Апсолутно не, немаме таква култура“, „ Некои знаат, но повеќето не“, „ Не е развиена свестакај нас доволно, треба повеќе да се работи на тоа “, велат анкетираните граѓани Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Чуварските служби на ЈП „Паркови и зеленило“ изминатиов период евидентирале уништување на парковски елементи на реонот во парк - шумата „Водно“. Од ЈП „Паркови и зеленило“ информираат дека се почесто има уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите. - Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото, велат од ЈП „Паркови и зеленило. Оттаму апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата.
| | веќе видена | слични

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ реагираа на уништувањето на опремата во парк-шумата „Водно“ и апелираа до посетителите да се однесуваат посовесно и поодговорно. Изминатиов период чуварските служби на ЈП „Паркови и зеленило“ на реонот во парк – шумата „Водно“ регистрирале уништување на повеќе парковски елементи. Се почесто се среќаваат уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите, што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. „Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото. Оттука апелираме до посетителите да совесно и одговорно се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата“, стои во соопштението на ЈП „Паркови и зеленило“.
| | веќе видена | слични

Од ЈП „Паркови и зеленило“ апелираат граќаните совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата на Водно откако изминатиот период чуварските служби од реонот во парк – шумата „Водно“ регистрирале уништување на повеќе парковски елементи. Водно Водно „Се почесто се среќаваат уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите, што говори за вандалско и несовесно однесување кон истите. Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото. Оттука апелираме до посетителите да совесно и одговорно се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата“, се наведува во апелот од јавното претпријатие.
| | веќе видена | слични

Од ЈП „Паркови и зеленило“ информираат дека се почесто има уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци, парковски клупи и маси за посетителите. - Потребата и значењето на парковскиот инвентар и нивната намена за одмор и рекреација е се поголема, особено во градските средини, како составен дел од програмската содржина при посета на парк – шумите, парковите и урбаното зеленилото, велат од ЈП „Паркови и зеленило. Оттаму апелираат до посетителите совесно и одговорно да се однесуваат кон урбаната парковска опрема, како и кон природата. /МИА
| | веќе видена | слични
3 копии

На булевар „Србија“ периодов екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ етапно извршуваат подигање и уредување на ново зеленило на јавни површини и реконструкција на јавно зеленило оштетено при вршење на комунални инфраструктурни објекти. Поточно, на потег од кружниот тек кај Цементара сè до улица „Христо Татaрчев“ се извршија активности на реконструкција и уредување на булеварското зеленило. Уредување и зазеленување со поставување на систем капка по капка се изврши на зеленилото на кружниот тек, околу 3.000 квадратни метри странично зеленило, како и булеварска средишна жарадиниера, по што напролет ќе следи и хортикултурно доуредување. Исто така, екипи од секторот „Подигање зеленило“ работат и на локации на улица „Февруарски поход“ и булевар „Трета македонска бригада“.
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Водно нови видиковци и детски реквизити!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: