САД запреа севернокорејски брод со проектили

2 копии

Американскиот разурнувач USS McCampbell последните неколку седмици го следел товарниот брод M/S Light, кој на крајот бил би принуден да се врати во неговото матично пристаниште во Северна Кореја Како што пишува во понеделникот The New York Times , севернокорејскиот брод наводно превезувал товарни делови за проектили за Мјанмар (поранешна Бурма) а операцијата на американската морнарица била извршена со помош на азиските сојузници. Ова е вторпат во последните две години разурнувач на Американската воена морнарица подолго време да следи севернокорејски брод за кој се претпоставува дека носи воен товар и да го принуди да се врати во водите на Северна Кореја. Белата куќа оцени дека станува збор за значаен успех во настојувањата да се наметнат санкциите на Обединетите нации врз Северна Кореја, пишува во понеделникот бостонскиот дневен весник Christian Science Monitor на своето интернет издание. Американски функционери во понеделникот потврдиле дека севернокорејскиот брод кој пловел под знамето на Белизе го ...
| | веќе видена | слични

Американскиот разурнувач „УСС Мек Кемпбел” последните неколку седмици го следел товарниот брод „М/С Лајт”, кој на крајот бил би принуден да се врати во своето матично пристаниште во Северна Кореја Како што пишува „Њујорк тајмс”, севернокорејскиот брод наводно превезувал товарни делови за проектили за Мјанмар, а операцијата на американската морнарица била извршена со помош на азиските сојузници. Ова е вторпат во последните две години разурнувач на американската воена морнарица подолго време да следи севернокорејски брод, за кој се претпоставува дека носи воен товар и да го принуди да се врати во водите на Северна Кореја. Белата куќа оцени дека станува збор за значаен успех во настојувањата да се наметнат санкциите на Обединетите нации врз Северна Кореја, пишува бостонскиот весник „Кристијан сајанс монитор”. Американски функционери потврдија дека севернокорејскиот брод кој пловел под знамето на Белизе го сменил курсот откако разурнувачот „УСС Мек Кемпбел” го следел од крајот на мај пред југоисточниот брег на ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД запреа севернокорејски брод со проектили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: