САД почна со повлекувањето на војниците од Авганистан

2 копии

Соединетите Американски Држави започнаа со повлекувањето на своите војници од Авганистан, јавува во петокот AFP повикувајќи се на командантот на американскиот контигент мајорот Мајкл Вун. Како што изјави мајорот Мајкл Вун, во средата од Авганистан полетаа околу 650 војници претходно стационирани во провинцијата Парван. „Овие војници се првите кои заминуваат од Авганистан без промена на ротирачка основа со нови сили по најавата на претседателот на САД“, го цитира Agence France-Presse мајорот Вун. Американскиот претседател Барак Обама на 22-ри јуни годинава изјави дека САД има намера да повлече во 2011 година од Авганистан 10 илјади војници и да го намали американското воено присуство во земјата почнувајќи од јули. До летото 2012 година од Авганистан треба да бидат повлечени 33. илјади американски војници, или околу една третина од вкупниот број американски војници во оваа земја. Контролата над безбедноста во Авганистан, конечно, ќе им биде предадена на локалните власти во 2014 година. Претходно, ...
| | веќе видена | слични

Со повлекувањето на првата група од 650 војници распоредени во провинцијата Парван, северозападно од главниот град, започнато е постепеното повлекување на силите кое треба да биде завршено во 2014 година. „Точно е дека овие војници се првите кои се повлечени од Авганистан по соопштението на претседателот и кои нема да ги заменат нови војници“, изјави мајорот Мајкл Вун. Американските воени функционери соопштија дека вкупно околу 800 војници од две воени единици ќе заминат овој месец. Претседателот на САД Барак Обама во јуни најави дека до крајот на летото следната година ќе бидат повлечени 33.000 војници од Авганистан, кои беа испратени во 2009 година. По повлекувањето, во Авганистан ќе останат 65.000 војници, кои целосната безбедносна контрола ќе ја предадат на авганистанските сили во 2014 година.
| | веќе видена | слични
6 копии

Една помала група од 650 војници од вкупно 10.000 кои според Вашингтон треба да се повлечат од територијата на Авганистан оваа година, денес ја напуштија земјата, соопштија воени функционери. Околу 650 американски војници распоредени во провинцијата Парван, северозападно од главниот град, ја напуштија земјата во средата и нема да бидат заменети со нови единици, потврди војската на САД. - Точно е дека овие војници се првите кои се повлечени од Авганистан по соопштението на претседателот и кои нема да ги заменат нови војници, изјави мајорот Мајкл Вун. Американските воени функционери соопштија дека вкупно околу 800 војници од две воени единици ќе заминат овој месец. Претседателот на САД Барак Обама во јуни најави дека до крајот на летото следната година ќе бидат повлечени 33.000 војници од Авганистан, кои беа испратени во 2009 година. По повлекувањето, во Авганистан ќе останат 65.000 војници, кои целосната безбедносна контрола ќе ја предадат на авганистанските сили во 2014 година.
| | веќе видена | слични

Дел од 10-те илјади американски војници, кои треба да бидат преземени од Авганистан до крајот на 2011 година, веќе ја напуштија земјата, пренесе АФП, повикувајќи се на официјални лица. Околу 650 војници, распоредени северозападно од главниот град на провинцијата Парван заминаа во средата и нема да бидат заменети со нови американски припадници, потврдија од американската армија. Тоа се првите американски војници, кои си заминуваат од немирната земја, без да бидат заменети. Се очекува до крајот на јули вкупно 800 војници од две единици да го напуштат Авганистан. (Крај)
| | веќе видена | слични

Околу 650 американски војници распоредени во провинцијата Парван, северозападно од главниот град, ја напуштија земјата во средата и нема да бидат заменети со нови единици, потврди војската на САД. - Точно е дека овие војници се првите кои се повлечени од Авганистан по соопштението на претседателот и кои нема да ги заменат нови војници, изјави мајорот Мајкл Вун. Американските воени функционери соопштија дека вкупно околу 800 војници од две воени единици ќе заминат овој месец. Претседателот на САД Барак Обама во јуни најави дека до крајот на летото следната година ќе бидат повлечени 33.000 војници од Авганистан, кои беа испратени во 2009 година. По повлекувањето, во Авганистан ќе останат 65.000 војници, кои целосната безбедносна контрола ќе ја предадат на авганистанските сили во 2014 година.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 73 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД почна со повлекувањето на војниците од Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: