Јосифовиќ: Проблем е изолацијата на Македонија од ЕУ и НАТО, а не Москва

Американскиот претседател Доналд Трамп бара од државниот секретар Рекс Тилерсон да ги обнови односите меѓу САД и Русија и да не дозволи политички превирања да го оневозможат тоа, додека, истовремено, во Македонија се создава една атмосфера на т.н. русофобија, преку објавување информации дека Москва, користејќи свои дипломати и шпиони, со години работела на креирање раздор во земјава. Додека Трамп се обидува да го реализира она што го најавуваше уште во кампањата поради оценката дека односите меѓу САД и Русија се на ниско ниво и оти се влошуваат, во Македонија се наметнува слика, особено преку некои од медиумите, дека Москва е, односно, била непријател на Скопје. Универзитетскиот професор и познавач на меѓународните односи Ивица Јосифовиќ, за „Дневник“ анализира дека т.н. русофобија се поттикнува поради, стравот од засиленото, макар и само декларативно, присуство на Русија на македонската територија и пошироко на Балканот. - Тоа е така затоа што Македонија, последниве десетина години нема перспектива на ...
| | веќе видена | слични

Руската амбасада во САД потврди денес дека за прв пат по 25 години не доби честитки од американските власти на Денот на Русија. Можеме да потврдиме дека од американска страна не добие честитка за Денот на Русија. Ова е прв пат, колку што се сеќавам. Заклучоците извадете си ги самите,изјави претставникот на амбасадата, Николај Лахонин. Русија го слави 12 јуни како национален ден, бидејќи на овој ден во 1990 година ја усвои Декларацијата за државниот суверенитет на Русија.
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави во вторникот дека односите меѓу САД и Русија не биле никогаш полоши и дека американската влада работи на нивното подобрување, како и дека Куба треба да се ангажира на подобрувањето на човековите права, доколку сака подобар однос со Вашингтон. Шефот на американската дипломатија Рекс Тилерсон на сослушувањето во Конгресот во врска со санкциите против Русија кои оваа седмица ги разгледува американскиот Сенат, изјави дека САД имаат низа тешки отворени прашања со Москва, дека односот меѓу двете земји „никогаш не бил полош“ и „натаму се влошува“, како и дека целта на сегашната администрација во Вашингтон е „тоа да се стабилизира“. „Особено работиме на неколку области да видиме дали постојат можности за воспоставување некаков вид функционален однос со руската влада кој е во наше интерес. Тоа особено се однесува на Сирија“, истакна Тилерсон. Сослушувањето на Тилерсон во Конгресот се одвиваше додека Сенатот разгледуваше пакет санкции против Русија поради наводното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон смета дека односите со Русија сега во очајна состојба и се драстично влошени, па затоа мора да има подобрување и стабилизација, за што тој му дава целосна поддршка на претседателот Трамп. Тилерсон доаѓаат пред Комисијата за надворешна политика на Конгресот сведочеше за реалциите кон Москва, а исто така ги претстави новите политики на Трамп за намалување на буџетот на Стејт Департментот во различни програми. Исто така ги зацементираше постоечките санкции кон Москва и воведе нови за наводното мешање на Русија во минатогодишните претседателски избори и за акциите во Сирија, Украина и други прашања. Тилерсон како директор на нафтениот гигант ЕксонМобил задолжен за операциите во Русија има долга историја на односи со Москва, но и неговото искуство може да биде проблематизирано од опозицијата во САД која се погласно обвинува дека тимот на Трамп е под руско влијание.
| | веќе видена | слични

Американските сенатори објавија двопартиска спогодба за воведување нови санкции против Русија поради прекршувања на човековите права, вооружување на Сирија, како и за наводно мешање во претседателските избори во САД. Демократите и Републиканците во комитетите за надворешни односи и за банкарство се согласија за амандман, кој ќе биде приложен кон законот за санкции спрема Иран и ќе ги засили постојните санкции против Москва поради агресијата во Украина. Овие мерки ќе овозможат нови санкции спрема руското рударство, металургијата, превозот и железницата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Американските сенатори постигнаа договор за законодавството, со кое се воведуваат нови санкции кон Русија, во кое е вклучена е одредбата, со која Белата Куќа се спречува да ги ублажи, суспендира или укине санкциите без одобрение на Конгресот. Целта на договорот е да ја казни Русија поради нејзиното наводно мешање во предизборната кампања за претседателските избори во САД, анексијата на Крим и поддршката на сириската влада во текот на шестгодишната граѓанска војна во таа земја.
| | веќе видена | слични

Република Македонија беше парализирана со продолжена политичка криза која што почна кога американските разузнавачки агенции тајно снимаа илјадници фигури од политичкото и граѓанско општество во земјата и ги протекоа лентите на тогашната опозиција, во обид лажно да се имплицира поранешниот премиер Никола Груевски за нелегално и неетичко прислушување, вели рускиот новинар и аналитичар Андреј Корибко во својата последна емисија на радио Спутник. Корибко потсетува дека крајната цел на сето ова е стопирање на руските и кинески мегапроекти за Балканот што транзитираат низ Македонија и распарчување на земјата со цел да се направи неатрактивна за овие инвестиции. Во извештај подготвен од „Проектот за организиран криминал и корупција”, финансиран од Сорос и Стејт Департментот, се тврди дека руските дипломати тајно шпионирале и работеле на тоа да се води продолжена пропагандна војна против земјата, заедно со нивните српски сојузници. Организацијата вели дека Русија користи комбинација од мека моќ, изразена преку ...
| | веќе видена | слични

Русија сака да ja вовлече Македонија во сојуз со Србија и Грција, и ги користи енергетските проекти за тотален притисок и контрола. Во последните 9 години Република Македонија е цел на моќна субверзивни, пропагандна и разузнавачка дејност од страна на руската амбасада во Скопје, руските разузнавачки служби, вклучувајќи и преку ставање во функција на акредитирани новинари. Ова се вели во таен извештај на македонската Дирекција за безбедност и контраразузнавање -Одделение за анализа . Извештајот е испратен до директорот на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски. Руската стратегија во Македонија има за цел да го спречи процесот на пристапувањето на земјата кон НАТО преку директни изјави на официјалниот државен врв во Москва и создавање на “замрзнати конфликти” во регионот … Се користат средствата и методите на т.нар. “Мека моќ”, која е дел од стратегијата на Руската федерација на Балканот. Нивната цел е Република Македонија да биде изолирана од влијанието на “Западот”, се вели ...
| | веќе видена | слични

Освен турбулентниот политичкиот развој на настаните, изминатиов период го обележа и објавувањето на голем број информации за значителни активности на странски разузнавачи во земјава. Последната вест од овој тип беше дека словенечки разузнавач бил приведен откако со дрон ја снимал претседателската резиденција во Охрид. Бил уапсен за шпионажа, но потоа ослободен со парична казна од 500 евра, откако словенечката служба ја информирала македонската дека тој не е на задача во Македонија, туку престојувал приватно. Претходно, медиумите интензивно известуваа за присуството на припадникот на српската агенција БИА, Горан Живаљевиќ, во Собранието за време на инцидентот од 27 април годинава. Овој случај се претвори и во меѓудржавен скандал откако министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека на Македонија ѝ пречеле „само српските разузнавачи, но не и другите“, директно алудирајќи на информациите со кои располага дека во Република Македонија активно работат и други разузнавачки служби.Познатиот српски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлогот за новите санкции за Русија може да биде поднесен до Сенатот деновиве, пренесува агенцијата „Блумберг“, повикувајќи се на изјавата на лидерот на републиканското мнозинство во сенатот, Мич Маконел. Според неговите зборови, новите мерки би можеле да бидат поднесени на процедурално гласање за санкциите против Иран, кои што се закажани за среда. Маконел не им открил на медиумите за какви мерки станува збор. Нацрт законот може да стапи на сила во случај да биде усвоен од двата дома на Конгресот на Соединетите Американски Држави и да биде потпишан од американскиот претседател Доналд Трамп. Претходно "The Washington Post" соопшти дека американските сенатори од двете партии ќе се обидат што е можно поскоро да бидат потврдени новите санкциски мерки против Русија. Сенаторите сакаат санкциите на Русија да ги вклучат во вториот нацрт закон кој што не е во директна врска со нив - во пакетот санкции против Иран. Тоа се чини дека ќе биде направено за поедноставно да се воведат санкции, во овој случај и против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 153 | | | веќе видена

Австриската полиција изврши претрес во стан на десничарското движење „Идентитарист“ Мартин Селнер поради можна врска со Брентон Тарант, кој во напад на две ...
сите 116 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јосифовиќ: Проблем е изолацијата на Македонија од ЕУ и НАТО, а не Москва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: