Пентагон: Русија гради воена база во Сирија

2 копии

Неодамнешните потези на Русија во близина на сириското пристаниште Латакија укажуваат на тоа дека Москва планира на оваа локација да гради воздухопловна воена база, а таму веќе испрати доволно луѓе и воена опрема, изјави портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис. Русија, пак, и натаму тврди дека воената опрема ја испраќа во Сирија за да и помогне на владата на оваа земја во борбата со Исламска држава (ИД), пренесува британскиот јавен сервис Би-Би-Си. Американските официјални претставници, исто така, стравуваат дека поддршката на Русија кон Сирија би можела да го зацврсти режимот на претседателот Башар ал-Асад и да ги ископлицира неодамнешните напори за изнаоѓање политичко решение за конфликтот, наведува Би-Би-Си.
| | веќе видена | слични
8 копии

САД сметаат дека неколку руски авиони-ловци веќе се наоѓаат на аеродром во Сирија, соопштија денеска двајца официјални американски претставници. Еден од изворите, кој сакал да остане анонимен, изјавил дека на аеродром во близина на градот Латакија, кој е упориште на сирискиот претседател Башар ал Асад, имало четири руски авиони. Другиот извор, пак, не сакал да го наведе точниот број на леталата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот магазин „Forin polisi“ тврди дека нема сомнеж дека Русија гради воздушна база кај сирискиот град Латакија. Според она што се гледа од сателитските снимки до кои дојде овој угледен магазин, делува дека навистина нешто се случува на аеродромот „Басел ел Асад“, именуван по загинатиот постар рат на Башар ел Асад, претседателот на Сирија. Американското списание наведува дека е во прашање нешто многу повеќе од монтажа на движечката контролна кула, за која на почетокот на овој месец известување Њујорк Тајмс. Новите работи кои се одвиваат забрзано укажуваат на изградба на база за воздушна операција на руската воена авијација, која би можела да служи и како логистички центар на руските трупи во Сирија. Војната во Сирија: Русија уште во времето на Студената воја во Сирија остави советска поморска база во медитеранскиот град Тартус. Според информациите на Блумберг, Барак Обама претседателот на САД минатата недела организираше состанок на Советот на националната безбедност за да го разгледа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот магазин "Foreign Policy" тврди дека не постојат сомнежи околу тоа дека Русија гради воздушна база кај сирискиот град Латакија, на брегот на Средноземното море. Според она што се гледа од сателитските снимки до кои што дошол овој угледен магазин, делува дека нешто и навистина се случува на аеродромот "Bassel Al-Assad", наречен токму според загинатиот постар брат на Башар ал Асад, претседателот на Сирија. Американскиот магазин наведува дека се работи за нешто многу повеќе од само монтажа на подвижна контролна кула, за која што кон почетокот на овој месец извести и New York Times. Новите работи кои што се одвиваат забрзано укажуваат на изградва на база за воздушни операции на руската воена авијација, која што би можела да служи и како логистички центар на руските трупи во Сирија. Според информациите на Bloomberg, Барак Обама, претседателот на САД, минатата недела организирал состанок со Советот за национална безбедност како би го разгледале прашањето за изградба на нова руска воена база на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политика – Белград На небото над Сирија сега летаат само борбени авиони на сириската влада и коалицијата на Америка и блискуисточните земји, која ги напаѓа позициите на Исламската држава ИД, повремено и позициите на Нусра фронтот каде војува Ал Каеда. Но, по се уште непотврдените наводи дека Русија се подготвува за воздушна интервенција во Сирија и претседателот на Франција Франсоа Оланд најави извидувачки мисии на својата авијација како прв чекор на бомбардирање на таборот на ИД во Сирија. И Владата на Велика Британија во текот на викендот повторно потврди дека е волна за такви акции. Оланд ја исклучи можноста за ангажирање на француски поединци во Сирија, бидејќи како што ги пренесе Танјуг неговите зборови, би било нереално бидејќи тие би биле единствени такви странски трупи на терен, а Франција не сака тие да прераснат во окупаторски сили. Намерата неговата држава да се вклучи во воздушна кампања против сирискиот дел на наводниот калифат, чии упоришта во Ирак веќе ги бомбардира како дел од меѓународната ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменик началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Русија, генерал Николај Богадановскиј изјави дека Русија засега нема планови да гради воена база во Сирија, но не исклучи таква можност за во иднина. – Засега нема такви планови, но се е можно во иднина, изјави генералот, коментирајќи ги тврдењата на анонимни американски официјални претставници дека Русија гради воена база во Сирија. Американски претставници последниве денови во неколку наврати обвинија дека Русија го засилува своето веони присуство во сириската провинција Латакија и дека дури се подготвува да изгради своја воена база таму. Истите извори тврдеа дека Русија распоредила свои војници, тенкови и артилериски орудија на аеродромот во Латакиј.
| | веќе видена | слични

Со зајакнувањето на воената интервенција во граѓанската војна во Сирија Русија очигледно се обложува на тоа дека Западот, ужаснат од експанзијата на “Исламска држава” (ИД) и ескалацијата на миграцијската криза, може да е подготвен да го трпи тивко за некое време претседателот Башар Асад , најверојатно како дел од транзицијата. Логиката е дека конверзијата во приоритет на борбата со џихадистите, значи Асад да биде прифатен како помало зло независно од неговите сопствени брутални дејствија и може да доведе до поефикасни и координирани напади од воздух и копно. Таа, исто така може да донесе промена во болна ситуација во Сирија, при што режимот на Асад и коалицијата предводена од САД водат активна борба против истата група, но не како сојузници, за разлика од координацијата која коалицијата ја одржува со централната влада во Багдад во паралелната војна со ИД во соседен Ирак. Русија нема слични проблеми. Долгогодишниот поддржувач на Владата во Сирија, Москва неодамна ја зголеми воената активност таму, испраќајќи ...
| | веќе видена | слични

С оединетите држави соопштија дека последните руски активности во Сирија сугерираат дека Москва планира да изгради воздушна база во таа земја. „Русија планира базата јужно од Латакија да биде целосно оперативна“, изјави портпаролот на Пентагон Џеф Дејвис. Претходно Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија соопшти дека нивни активисти потврдиле оти руските сили градат долга писта во близина на Латакија. Москва, како клучен сојузник на сирискиот претседател Башар ал Асад соопшти дека ја интензивирала воената активност во Сирија како дел од меѓународните напори во борбата против тероризмот.
| | веќе видена | слични

Русија поставила седум тенкови на аеродромот кој служи како центар за трупање воена поддршка на режимот на Башар Ал Асад, тврдат двајца американски државни функционери и додаваат дека е нејасна целта на разместувањето на тешката воена опрема, јавува Фокс њуз Пентагон одбил да ги коментира тврдењата за руското „директно учество во воените операции“ за што прв јави Ерусалим пост повикувајќи се на западни дипломатски извори, но портпаролот сугерирал дека станува збор за воспоставување воздухопловна база за акции на линијата на фронтот. „Ние видовме луѓе и опрема кои укажуваат дека тие базата јужно од Латакија планираат да ја користат како центар за воздушни операции“, изјави капетанот Џеф Дејвис на конференција за новинарите.
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 392 | | | веќе видена

Оставката не е и не може да биде оправдување и амнестирање од направениот криминалот. Павле Богоевски мора да сноси кривична одговорност за трговија на ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 178 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 211 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 106 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пентагон: Русија гради воена база во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: