Руски сили градат нова писта на аеродромот во Латакија

Руските сили градат долга писта на аеродромот во сириската провинција Латакија, најверојатно за може да слетуваат поголеми авиони, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија. Претходно шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Москва ќе продолжи воено да ја снабдува Сирија. Тој во интервју за руската телевизија изјави дека тоа е со цел да му се помогне на Дамаск да му се спротивстави на тероризмот. Лавров рече дека во Сирија се наоѓаат и руски специјалисти кои ги тренираат сириските војници да ја користат руската опрема. Вашингтон предупреди дека руското воено присуство во Сирија би можело да води до конфронтација со коалицијата предводена од Соединетите држави која врши воздушни напади врз милитантите на Исламската држава. Претседателот Барак Обама деновиве оцени дека руската поддршка на претседателот Башар ал Асад била „осудена на пропаст“.
| | веќе видена | слични

Соединетите држави соопштија дека ќе отворат „тактички и практични“ разговори со Русија за соработка во воени акции против милитантите на Исламската држава во Сирија. Сепак, како што соопшти портпаролот на Белата куќа Џош Ернст, Вашингтон инсистира Русија да не се обидува да ја поддржува владата на претседателот Башар ал Асад. x „Ставивме јасно до знаење дека руски воени акции внатре во Сирија, доколку бидат за поддршка на режимот на Асад, би биле дестабилизирачки и неконструктивни“, изјави Ернст. Тој појасни дека разговорите со Москва би биле со цел да се обезбеди безбедно одвивање на акциите на сојузниците предводени од Соедините држави против милитантите на Исламската држава. Ставивме јасно до знаење дека руски воени акции внатре во Сирија, доколку бидат за поддршка на режимот на Асад, би биле дестабилизирачки и неконструктивни. Џош Ернст, портпарол на Белата куќа Вашингтон жестоко се противи на руската поддршка на претседателот Асад и во минатата година ги прекина разговорите на високо ниво со Москва по ...
| | веќе видена | слични

„Започнавме со користење на новото руско оружје. Многу е ефикасно и многу е прецизно“, откриваат сириски воени извори во разговор со Ројтерс. Неименуван сириски воен извор во разговор за Ројтерс истакна дека безбедносните сили на Сирија започнале да го користат новото оружје кое што им го достави Русија. „Ова оружје е многу ефикасно и многу прецизно. Метите ги погодува со голема точност. Можеме да кажеме дека станува збор за различно оружје, од против-воздушно, до копнено“, открил неименуваниот воен извор од Сирија за Ројтерс. Исто така, Ројтерс открива дека сириската војска во последните неколку месеци била обучена како да го користи најновото оружје кое што пристигнало од Русија. За какво оружје точно станува збор, анонимниот извор од сириската војска не сакал да открие, но истакнато е дека станува збор за „нов вид на оружје“. Доколку информацијата е точна, ова е уште еден доказ дека Русија во последниов период навистина ја засилува „одбраната“ на претседателот Башар Ал Асад. Што се однесува до САД, ...
| | веќе видена | слични

Американскиот магазин "Foreign Policy" тврди дека не постојат сомнежи околу тоа дека Русија гради воздушна база кај сирискиот град Латакија, на брегот на Средноземното море. Според она што се гледа од сателитските снимки до кои што дошол овој угледен магазин, делува дека нешто и навистина се случува на аеродромот "Bassel Al-Assad", наречен токму според загинатиот постар брат на Башар ал Асад, претседателот на Сирија. Американскиот магазин наведува дека се работи за нешто многу повеќе од само монтажа на подвижна контролна кула, за која што кон почетокот на овој месец извести и New York Times . This satellite image leaves no doubt that Russia is throwing troops and aircraft into Syria. http://t.co/GEHnRfqdLv pic.twitter.com/BOgyA2RFOK — Foreign Policy (@ForeignPolicy) September 15, 2015 Новите работи кои што се одвиваат забрзано укажуваат на изградва на база за воздушни операции на руската воена авијација, која што би можела да служи и како логистички центар на руските трупи во Сирија. Според информациите на ...
| | веќе видена | слични

Москва не го поддржува режимот на претседателот Башар Асад, туку се обидува да се заштити сириската државност, да се спречи “целосна катастрофа”. Ова го изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова на прес-конференција, цитирана од светските агенции. Според неа воената поддршка на Русија за Дамаск, има за цел борба против тероризмот. Захарова додаде дека Москва е подготвена да споделува информации со Вашингтон за воена поддршка за сириските владини сили преку “соодветни канали”. Министерството ги критикува САД за јавната дискусија на прашањето во медиумите. Претходно извор од сириската армија најави дека веќе се користат нови оружја од Русија.
| | веќе видена | слични

Кери ја предупредил Москва дека постојаната поддршка за сирискиот претседател Башар ал Асад го зголемува ризикот од интензивирање и продолжување на конфликтот, јави Би-би-си РАСТЕ АМЕРИКАНСКИОТ ПРИТИСОК ВРЗ МОСКВА Вашингтон сѐ повеќе го засилува притисокот врз Москва, по информациите за присуството и концентрацијата на руски војници и воена опрема во Сирија. Шефот на американската дипломатија Џон Кери во телефонски разговор со рускиот колега Сергеј Лавров побарал од Кремљ да ја објасни намерата за зајакнување на руското воено присуство во блискоисточната земја, која е разурната од повеќегодишната граѓанска војна. Кери ја предупредил Москва дека постојаната поддршка за сирискиот претседател Башар ал Асад го зголемува ризикот од интензивирање и продолжување на конфликтот. Станува збор за трет телефонски повик на Кери до Лавров во изминатите десет дена, пренесува Би-би-си. Во соопштението на Стејт департментот се наведува дека Кери предупредил на фактот дека „руската поддршка за Асад ја поткопува нашата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политика – Белград На небото над Сирија сега летаат само борбени авиони на сириската влада и коалицијата на Америка и блискуисточните земји, која ги напаѓа позициите на Исламската држава ИД, повремено и позициите на Нусра фронтот каде војува Ал Каеда. Но, по се уште непотврдените наводи дека Русија се подготвува за воздушна интервенција во Сирија и претседателот на Франција Франсоа Оланд најави извидувачки мисии на својата авијација како прв чекор на бомбардирање на таборот на ИД во Сирија. И Владата на Велика Британија во текот на викендот повторно потврди дека е волна за такви акции. Оланд ја исклучи можноста за ангажирање на француски поединци во Сирија, бидејќи како што ги пренесе Танјуг неговите зборови, би било нереално бидејќи тие би биле единствени такви странски трупи на терен, а Франција не сака тие да прераснат во окупаторски сили. Намерата неговата држава да се вклучи во воздушна кампања против сирискиот дел на наводниот калифат, чии упоришта во Ирак веќе ги бомбардира како дел од меѓународната ...
| | веќе видена | слични

Русија предложи одржување директни воени разговори со Соединетите држави поради растечките тензии околу интензивирањето на руското воено присуство во Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Москва сакала преку овие разговори да ја намали можноста за каква и да било опасност од руското присуство во Сирија. Вашингтон, Израел и другите земји во регионот изразија загриженост од извештаите дека Русија разместувала опрема во воздушната база во Латакија. Се уште не е јасно дали Вашингтон ќе ја прифати поканата на Москва за директни разговори.
| | веќе видена | слични

Русија предложила воени преговори со САД за Сирија, а Вашингтон ги разгледува следните чекори, соопшти денеска американскиот државен секретар, Џон Кери. Кери разговарал со Белата куќа и со Пентагон за предлогот кој следел по неговиот неодамнешен разговор со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. – Русите предлагаат… да одржиме воени преговори… за да разгледаме што точно да се направи за да се стави крај на конфликтот, имајќи го предвид потенцијалниот ризик и да имаме целосно јасна слика за патот кој е пред нас и какви се намерите – рече Кери по состанокот со јужноафриканскиот колега.
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменик началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Русија, генерал Николај Богадановскиј изјави дека Русија засега нема планови да гради воена база во Сирија, но не исклучи таква можност за во иднина. – Засега нема такви планови, но се е можно во иднина, изјави генералот, коментирајќи ги тврдењата на анонимни американски официјални претставници дека Русија гради воена база во Сирија. Американски претставници последниве денови во неколку наврати обвинија дека Русија го засилува своето веони присуство во сириската провинција Латакија и дека дури се подготвува да изгради своја воена база таму. Истите извори тврдеа дека Русија распоредила свои војници, тенкови и артилериски орудија на аеродромот во Латакиј.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руски сили градат нова писта на аеродромот во Латакија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: