ЕУ со осуда за нападот на порашениот руски шпион

Министрите за надворешни работи на ЕУ го осудија труењето на поранешниот руски шпион во Британија и посочија дека многу сериозно ги земаат во предвид наводите на земјата дека Русија стои зад нападот. Британија и нејзините сојузници ја обвинуваат Москва за нападот со нервен гас во Салсбери врз Сергеј Скриал и неговата ќерка Јулија кои се во критична состојба. Според соопштението на министрите, ЕУ ја поздравуваат посветеноста на Британија да работи со Организацијата за забрана на хемиското оружје во истрагата за нападот. Кремљ порача дека Британија мора да ја докаже вмешаноста на Русија во нападот или да се извини за обвинувањата.
| | веќе видена | слични

Белата куќа соопшти дека ова е одговор за нападот со нервен агенс врз поранешен руски шпион и неговата ќерка во Британија САД ќе протераат 60 руски дипломати од земјата, како одговор на нападот врз поранешен руски шпион и неговата ќерка во Британија. Белата куќа ова го соопшти денеска, а за нападот ја обвинува Москва. Кремљ негира вмешаност. „САД ја преземаат оваа акција во соработка со нашите НАТО сојузници и партнери ширум светот, се вели во извештајот на Белата куќа. Поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, биле пронајдени во бесвесна состојба во Салсбури, Велика Бртианија, по што биле хоспитализирани. Нивното здравје е и натаму критично. Британската премиерка Тереза Меј најави серија мерки на одмазда против Русија заради труењето, вклучувајќи и протерување на 23-ца руски дипломати.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот двоен агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија на четири часа ги исклучиле своите џи-пи-ес функции на своите телефони на денот кога се отруени. Тој потег многумина сметаат дека го направиле за да го одржат тајниот состанок. Според откриените податоци, на 4 март во 09:15 часот по локално време, тие ги посетиле гробиштата, каде се погребани жената и синот на поранешниот руски известувач. После тоа, во 13:30 се паркирале во Солсбер, влегле во пивницата, а после тоа и во ресторанот. Податоците за движењето на поранешниот шпион како и исклучувањето на џи-пи-есот го соопштиле британските провајдери.
| | веќе видена | слични

Русија поседува документи коишто укажуваат на тоа дека во САД се развивал нервниот агенс кој британските власти го нарекоа „новичок“ употребен на 4-ти март во јужниот англиски град Солсбери врз поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, за што Велика Британија и нејзините западни сојузници ја обвинуваат Русија, пренесуваат во неделата руските медиуми. Москва од почетокот на случајот негира дека има каква и да е поврзаност со овој напад со нервен агенс кој британските власти го нарекоа „новичок“. Агенсот, како што тврди еден од неговите главни творци кој денес живее САД, бил создаден во времето на Советскиот сојуз и според него само Русија е способна да го произведе. Ова доjде како западен одговор на руското потенцирање дека на развивање ваков агенс работеле пред три децении и Велика Британија, Шведска, Словачка и Чешка, а можеби и САД. Началникот на лабораторијата за хемиско-аналитичка контрола при научниот центар на министерството за одбрана, Игор Рибалченко вели дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Раководството на британската воена лабораторија во Портон Даун негира дека има некаква врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во градот Солсбери, јави Би- Би- Си. Ова го изјави Гери Ејткенхед, директор на лабораторијата. Тој истакна дека претпоставките на Русија оти близината на лабораторијата до местото на инцидентот во Солсбери може да се поврзани на некаков начин се неосновани. Ејткенхед увери дека нема никаков начин нервен агенс, кој се чува во лабораторијата, да биде поврзан со труење на Скрипал и на неговата ќерка. Директорот на лабораторијата додаде и дека контролата и безбедноста во лабораторијата се на највисоко ниво.
| | веќе видена | слични

Освен тоа, Тимошков наведува дека Скрипал во еден момент му рекол оти му пишал и на рускиот претседател Владимир Путин, за да го помилува и да му дозволи да се врати во Русија. „Кога бевме во училиште сакавме да одиме во војска. Сергеј сакаше да биде падобранец“ – изјави Тимошков. Како што наведува, после училиштето изгубиле контакт и така било се до 2006 година кога Сергеј Скрипал бил осуден за предавство. Тимошков наведува дека неколку години после тоа се обидувал да го контактира, што и му успеало, кога преку интернет ја нашол ќерката на својот школски другар, Јулија. Се слушнавме во 2012 година, ми се јави од Лондон и зборувавме половина час. Тогаш негираше дека е предавник. Ми рече ‘дадов заклетва на Советскиот сојуз’, а наведе дека и му пишал на Путин да го помилува и да му дозволи да се врати во Русија“ – истакнува Тимошков. „БиБиСи“ тука додава дека Кремљ негира оти добиле било какво писмо од Скрипал. Скрипал и неговата ќерка Јулија на 4 март беа пронајдени во бесвесна состојба на клупа во Солсбери, ...
| | веќе видена | слични

Освен тоа, германската канцеларка Ангела Меркел навела дека ќе разговара со Франција за антируските мерки, пред да биде покрената било каква акција. Додала дека и доказите за тоа дека Русија имала улога во труењето на Скрипал се со “цврста основа“. Исто така, се огласил и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој истакнал дека отповикувањето на рускиот амбасадор е мерка која досега никогаш не била применета, како и тоа дека уште земји ќе применат додатни мерки против Русија во понеделник. Потсетуваме, поранешниот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија на 4 март, пронајдени се бесвесно сознание на клупа во Солсбери, за потоа да бидат хоспитализирани и се наоѓаат во тешка состојба. Британските власти ја обвинија Русија за труењето, што Москва го отфрли. После Велика Британија која тоа веќе го направи, некоие земји во ЕУ планираат да ги протераат руските дипломати или своите амбасадори во Русија да ги повикаат на консултации, изјави за Франс прес извори блиски од самитот. Портпаролот на ...
| | веќе видена | слични

После нападот со нервен агенс, металните капацитети на рускиот двоен агент Сергеј Скрипали неговата ќерка Јулија би можеле да бидат загрозени. Ова во текот на вчерашниот ден го потврди британскиот судија Дејвид Вилијамс кој додаде дека се уште не е познато дали тие ќе успеат целосно да се опорават. „Точниот ефект на изложеноста на агенсот на нивното долгорочно здравје останува непознат, иако медицинските тестови укажуваат дека менталните капацитети би можеле да бидат загрозени во засега неизвесен степен“, изјави Вилијамс, пренесуваат британските медиуми. Тој им дал дозвола на адвокатите за анализа на крвта на Скрипал и неговата ќерка за инспекторите за хемиско оружје да ги изведат тестовите. Неименуван консултант кој што го лекувал Скрипал открил дека тој и неговата ќерка не е во состојба да комуницираат и дека не е возможно да се процени кога или во која мерка ќе ги вратат менталните капацитети. Тој, меѓу другото изјавил дека нивното физичко здравје било стабилно. Исто така, во меѓувреме, полицаецот Ник ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нападот со невротоксична материја врз поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија може да нанел тешки повреди на нивните умствени способности и не е јасно дали тие ќе можат да се обноват, изјави британски судија. Лондонски суд денеска дозволи да се земат примероци од крвта на поранешниот шпион и неговата ќерка, за да бидат испитани од страна на експерти за хемиско оружје и да се потврди заклучокот на британската лабораторија за воени истражувања Портон Даун. Образложувајќи ја својата одлука, судијата Дејвид Вилијамс рече дека според неименуван советник, кој ги лекува таткото и ќерката, Сергеј и Јулија Скрипал се под силни седативи, некомуникативни се и невозможно е да се каже кога и до кој степен тие можат да ги обноват своите ментални способности. Двајцата се во стабилна физичка состојба и се лекувани врз основа на претпоставката дека би сакале да останат живи, рекол консултантот според судијата од Лондонскиот суд за заштита, кој донесува одлуки за состојбата на луѓето кои не се во ...
| | веќе видена | слични

Како последица од нападот со нервен агенс менталните капацитети на рускиот двоен агент и неговата ќерка Јулија би можеле да бидат загрозени. Ова го изјави британскиот судија Дејвид Вилијамс, според информации од неименуван советник, кој предупредил дека сè уште не е познато дали двајцата воопшто ќе заздрават и ќе си ги повратат некогаш менталните способности.Неиуменуваниот консултант кој го лекува Скрипал рекол дека двајцата не се во состојба да комуницираат и не е во можност да процени кога или во која мера ќе се повратат нивните ментални капацитети. Тој додал дека физичката состојба на двајцата е стабилна.Судијата денеска им дозволи на докторите да земат примерок од крвта на Скрипал и неговата ќерка за Инспекторатот за хемиско оружје да ги изведе неопходните тестови.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар. Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на ...
сите 690 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 253 | | | веќе видена

Откако бројни медиуми објавиле дека за обнова на црквата Нотр Дам за само два дена биле собрани повеќе од милијарда долари, некои луѓе на социјалните мрежи таа ...
сите 111 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 116 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ со осуда за нападот на порашениот руски шпион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: