Снежно невреме во САД- вонредна состојба, откажани летови, затворени училишта


Одложени и откажани се илјадници летови. Првата зимска бура во 2014 донесе ниски температури и силни ветрови кои дуваат од долината на Мисисипи до брегот на Атланскиот океан. Бурата зафати делови од Нова Англија, вклучително и Бостон. Летовите се откажани токму во периодот кога голем број луѓе се враќаат од божиќните и новогодишните празнувања. Најмногу се погодени аеродромите во Њујорк и Бостон, откажани се 2.500, а одложени 700. Аеродромите се подготвуваат за да ги згрижат патниците. Во државата Њу Џерси ќе бидат затворени и училиштата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американските метеоролози предупредиле на историски ниски температури во следните неколку денови во американскиот Среден запад, државите на североистокот на Нова Англија, и на југот од САД. Таков студ во Вашингтон не се памети во последните 20 години, а во Милвоки не било толку ладно последните 18 години, а Мисури во последните 15, пренесува агенцијата AP. Спoред прогнозите во Северна Дакота, во градот Фарго, живата ќе се спушти на минус 31 целзиусов степен, на минус 35 степени во Минесoта, додека во Индијанаполис и Чикаго, температурата ќе изнесува 26 степени под нулата. Снежните наноси, силниот ветар и ниските температури, кои го погодија североистокот на САД, досега однесоа повеќе од 16 животи. Повеќе жртви настрадале во несреќите на лизгавите патишта, една жена смрзнала откако се движела далеку од својата куќа, додека еден работник бил затрупан од солта која се користи за да се фрли на патиштата. Поради лошите услови, откажани биле 2.200 летови, воглавно во Њујорк, Филаделфија, Бостон, Чикаго и Вашингтон
| | веќе видена | слични

„Ако имате под 40 години, ова го немате видено порано", изјавил американскиот метеоролог Рајан Меј. Ладното време ќе почне во недела и ќе продолжи во почетокот на следната недела, најавиле метеоролозите. Според нив „ладниот воздух кој се формира над Северниот пол или поларните региони, обично се задржува во Канада, но сега ќе достигне и до источните подрачја на САД". Спoред прогнозите во Северна Дакота, во градот Фарго, живата ќе се спушти на минус 31 целзиусов степен, на минус 35 степени во Минесoта, додека во Индијанаполис и Чикаго, температурата ќе изнесува 26 степени под нулата. Снежните наноси, силниот ветар и ниските температури, кои го погодија североистокот на САД, досега однесоа повеќе од 16 животи. Повеќе жртви настрадале во несреќите на лизгавите патишта, една жена смрзнала откако се движела далеку од својата куќа, додека еден работник бил затрупан од солта која се користи за да се фрли на патиштата. Поради лошите услови, откажани биле 2.200 летови, воглавно во Њујорк, Филаделфија, Бостон, ...
| | веќе видена | слични

Снежната виулица предизвика во петокот хаос во североисточните област, предизвикувајќи повеќе од 2.300 летови и одложување на 3.900, парализа на сообраќајот и затворање на училишта и владини канцеларии, јавува Fox News. Со првата зимска бура во 2014 година дојдоа и ниските температури, силните ветришта од Мисисипи до Атлантскиот брег и обилни снежи врнежи во поголемиот дел од североистокот на САД. Бурата загрози 100 милиони луѓе. Интензивните снежни врнежи, силниот ветар и екстремно ниските температури, кои го погодија североисточниот дел на САД, однесоа најмалку 16 животи. Повеќето од жртвите настрадаа во сообраќајни несреќи по лизгавите коловози, една жена заболена од Алцхајмеровата болест се смрзнала откога одлутала од својот дом, а еден работник беше затрупан со куп сол, наменет за расфрлање по патиштата. За време на викендот во некои држави живата на термометрите се спуштила и до 25 степени под нулата. Во некои делови од сојузната држава Масачусетс наврнале и до 60 сантиметри снег, а во најголемиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 18 лица загинаа во снежната бура, проследена со силен ветер и исклучително ниски температури, која погоди северноисточни делови од САД. Во некои делови од САД се натрупа снежна покривка од 60 сантиметри. Повеќето од жртвите настрадаа во сообраќајни несреќи по лизгавите коловози, една жена заболена од Алцхајмеровата болест се смрзнала откога залутала по излегувањето од својот дом, а еден работник беше затрупан со куп сол, наменет за расфрлање по патиштата. Спасувачките тимови во Њујорк и Бостон патролираат по улиците во потрага по бездомници, кои би можеле да се смрзнат. Поради невремето вчера (3.01) беа откажани 2.200 лета низ целата земја. Гувернерите на Њујорк и Њу Џерси прогласија вонредна состојба, повикувајќи ги граѓаните да останат дома. „Со оглед на тоа дека снежната бура е се‘ посилна и носи големи количества снег, силно апелирам до сите њујорчани да бидат внимателни, да избегнуваат патување и да не излегуваат надвор ако не мораат“, изјави гувернерот на државата Њујорк, Ендрју Куомо. Стотици ...
| | веќе видена | слични

Спасувачките тимови во Њујорк и Бостон патролираат по улиците во потрага по бездомници, кои би можеле да се смрзнат. Поради обилните снежни врнежи, американските авиокомпании откажале 2.500 летови. Метеоролозите очекуваат дека во следните денови температурите би можеле да паднат на минус 23 степени Целзиусови и оти ветрот би можел да достигне силина од 50 километри на час.
| | веќе видена | слични
17 копии

Обилните снежни врнежи, силниот ветар и исклучително ниските температури, кои го погодија североисточниот дел на САД, однесоа најмалку 16 животи. Повеќето од жртвите настрадале во сообраќајни несреќи по лизгавите коловози, една жена заболена од Алцхајмеровата болест се смрзнала откога заминала од својот дом, а еден работник бил затрупан со куп сол, наменет за расфрлање по патиштата. Спасувачките тимови во Њујорк и Бостон патролираат по улиците во потрага по бездомници, кои би можеле да се смрзнат. Поради обилните снежни врнежи, американските авиокомпании откажаа 2.500 летови. Затворен е меѓународниот аеродром „Џон Кенеди“ во Њујорк, а најдраматична е ситуацијата во државите Масачусетс, Њујорк и Њу Џерси. Во Масачусетс паднале 53 сантиметри снег. Во северозападниот дел на државата Њујорк во реонот на Рочестер, снежната покривка достигна 46 сантиметри. Гувернерите на државите Њујорк и Њу Џерси прогласија вонредна состојба во транспортот и ги повикаа граѓаните да останат во своите домови. Затворени се и ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 13 лица загинаа како последица на обилните снежни врнежи, силните ветрови и ниските температури, што го погодија североисточниот дел на САД. Повеќето од жртвите биле загинале во сообраќајни несреќи на лизгавите патишта, една жена заболела од Алцхајмерова болест и замрзнала кога заминала далеку од дома, а еден работник е закопан под купиште сол за попрскување патишта. Спасувачките екипи во Њујорк и Бостон патролираат по улиците и се во потрага на бездомници кои би можеле да замрзнат. Поради ниските температури кои деновиве достигнаа и до 38 степени под нулата, гувернерите на Њујорк и Њу Џерси синоќа прогласија вонредна состојба.
| | веќе видена | слични

Силното невреме во САД и обилните врнежи го погодија североисточниот дел на САД и однесоа најмалку 16 животи. Силното невреме во САД и обилните врнежи го погодија североисточниот дел на САД и однесоа најмалку 16 животи.Спасувачките тимови во Њујорк и Бостон патролираат по улиците во потрага по бездомници, кои би можеле да се смрзнат.Поради обилните снежни врнежи, американските авиокомпании откажаа 2.500 летови.Метеоролозите очекуваат дека во следните денови температурите би можеле да паднат на минус 23 степени Целзиусови и оти ветрот би можел да достигне силина од 50 километри на час, а се предвидуваат и нови снежни врнежи.
| | веќе видена | слични

Севериосточниот дел на САД е погоден од силно снежно невреме, кое однесе најмалку 16 животи. Како што соопштуваат медиумите во САД, поголем дел од загинатите настрадале во сообраќајки, додека пак една од жртвите, поради Алцхајмеровата болест, залутала од дома, при што измрзнала до смрт. Поради лошите временски неприлики и ниските температури, Спасувачките тимови во Њујорк и Бостон патролираат по улиците во потрага по бездомници, кои би можеле да се смрзнат. Над 2500 летови се откажани а меѓународниот аеродром „Џон Кенеди“ во Њујорк е затворен поради обилните врнежи од снег. Сепак најлоша е ситуацијата во државите Масачусетс, Њујорк и Њу Џерси. Само изминатата ноќ, во Масачусетс паднале 53 сантиметри снег, додека пак во северозападниот дел од Њујорк снежната покривка изнесува 46 сантиметри. Движењето по магистралните патишта поради зголемените врнежи од снег е невозможно. Гувернерите на државите Њујорк и Њу Џерси прогласија вонредна состојба во транспортот и ги повикаа граѓаните да останат во своите домови. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снежно невреме во САД- вонредна состојба, откажани летови, затворени училишта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: