САД подготвени да помогнат при патувањето на рускиот претставник во Триполи

2 копии

САД се подготвени да помогнат во обезбедување на безбедноста преку транспортните коридори на НАТО при патот на специјалниот претставник на рускиот претседател, Михаил Маргелов во Триполи Како што пренесува агенцијата РИА Новости , ова денеска го соопшти Комитетот за надворешни работи на Советот на Руската Федерација, по средбата на Михаил Маргелов со американскиот амбасадор во Москва, Џон Бајерли . „Во петокот, претседателот на Комитетот за надворешни работи Михаил Маргелов оствари средба со американскиот амбасадор во Русија, Џон Бајерли. Тие разговараа за ситуацијата во Либија, ја истакнаа сличноста на стратешките визии на Русија и на САД во однос на ситуацијата во Северна Африка. Исто така, на средбата разговараа и за претстојната посета на Михаил Маргелов на Триполи. Амбасадорот Бајерли понуди помош во обезбедувањето на безбедноста преку транспортните коридори на НАТО“, се наведува во цитираното соопштение. Претходно специјалниот претставник за Либија на рускиот претседател Дмитриј Медведев , ...
| | веќе видена | слични

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека нема да се покори и покрај бомбардирањата од НАТО и предупредувањата од американскиот претседател Барак Обама дека тој мора да си замине од власта, јави „Франс прес“. Изјавата на Гадафи доаѓа во момент кога НАТО го интензивира бомбардирањето на Либија. - И покрај нападите, нема да се покориме. Бомбардирањата се близу до мене, но јас не се давам. Имаме само еден избор, да останеме во својата земја до крајот. Смрт, живот, победа. Нема да ја напуштиме нашата земја или да ја продадеме, нема да се потчиниме - порача Гадафи по нападите извршени на неговиот роденден на 7 јуни. И додека авионите на НАТО за два дена испуштија 60 бомби врз Триполи, обидите за посредување во либискиот конфликт не носат плод. Последен во Либија допатува специјалниот руски претставник Михаил Маргелов, кој ја изрази подготвеноста на Москва да посредува меѓу полковникот и бунтовниците. Тој нагласи дека Русија нема намера да ја преземе клучната улога која и припаѓа на Африканската унија (АУ). ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД подготвени да помогнат при патувањето на рускиот претставник во Триполи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: