Европскиот парламент најостро ја осуди реториката на Шешељ

Воислав Шешељ ја потресе политичката сцена во Србија и ги вознемири жртвите на воените злосторства во регионот. Српскиот националистички политичар Воислав Шешељ им се обрати на поддржувачите за време на антивладиниот митинг во Белград на 15-ти ноември, по неговото привремено ослободување од МКТЈ. [Никола Барбутов/SETimes] Неодамнешната резолуција на Европскиот парламент ги осуди активностите на обвинетиот за воени злосторства Воислав Шешељ, кој минатиот месец беше привремено ослободен од Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија. Овој потег беше критикуван и од страна на хрватскиот парламент и семејствата на жртвите на воените злосторства, кои се лути поради напорите на Шешељ да шири националистичка реторика. Но, српските политичари велат дека пораките на Шешељ ќе имаат мало влијание во нацијата која помина низ многу промени откако тој му се предаде на МКТЈ во 2003 година. Од неговото враќање во Србија, Шешељ ја шири пораката дека неговата Српска радикална партија сѐ уште верува во идејата за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Соединетите Американски Држави (САД) го осудија во средата „воинственото“ однесување на Воислав Шешељ по ослободување од притвор од Хашкиот суд и ги повикаа властите на сите државите од регионот да спречат провокативна реторика која ги враќа во минатото. „Однесувањето на Шешељ откако беше пуштен на слобода откри некои болни поделби од минатото... Го осудуваме неговото воинствено однесување кое претставува предизвик за помирување во регионот“, изјавид Дејвид Пресман, американски претставник на седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на работењето на Хашкиот суд. Тој ги повика владите на сите држави во регионот да „сторат се за да се избегне провокативната реторика“ и да се обезбеди целосна соработка со Хашкиот суд. Претставникот на Русија, Евгениј Загајнов не го коментираше однесувањето на Шешељ, туку оцени дека неносењето на пресудата по 12 години судење претставува „неисполнување на правните стандарди“. Шешељ, кој е обинет за воени злосторства над несрпско население, пуштен е на слобода од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 201 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европскиот парламент најостро ја осуди реториката на Шешељ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: