Австралија двојно ги зголемува даноците на имотот што го купуваат странци

Нов Јужен Велс, најнаселената држава на австралискиот континент, ги зголемува за повеќе од двојно даноците за недвижностите што ги купуваат странци. Мерката е обид на земјата да се избори со постојаното зголемување на трошоците за купувачите на станови во Сиднеј, најголемиот град во државата, објави „Фајненшел тајмс“. Странските купувачи на недвижен имот во Австралија, а најмногу Kинезите, одамна се обвинувани за поттикнување на растот на цените на недвижностите во земјата. Цените на куќите во Сиднеј, на пример, од 2009 година наваму се зголемени за двојно. Минатиот месец федералната влада во Австралија воведе уште еден данок за странските сопственици на имот. Тие ќе плаќаат по 5 илјади австралиски долари годишно, ако никој не живее во становите во период подолг од шест месеци. Премиерот на Нов Јужен Велс, Гладис Берџиклиан, вели дека властите сакаат да се сигурни оти становите се достапни за локалните жители, но и локалната администрација да може да се соочи со предизвиците на станбениот пазар. Парите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Цените на куќите во САД во март пораснале најмногу во последните три години, значително надминувајќи го растот на приходите на Американците. Аналитичарите заради тоа стравуваат дека, слично како 2007 година, би можел да се случи балон на пазарот на недвижнини. Индексот на куќите на Standard and Poor’s порасна во последните 12 месеци, заклучно со март, 5,9 отсто, што е двојно повеќе од порастот на платите, што на многу луѓе ќе им го отежне купувањето на куќа. До раст на цените дојде заради намалување на понудата, бидејќи постојаниот раст на бројот на вработени во САД ја зголеми побарувачката. Бројот на огласени куќи минатата година е променет девет отсто, на 1,93 милиони. Најмногу пораснаа цените на куќите во Сиетл, 12,3 отсто. Според индексот на цените на куќите кој опфаќа 20 градови, најмалку поскапеле куќите во Њујорк, 4,1 отсто. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Во 2012-та година откако една куќа беше продадена во Холандија, вредноста и ‘се намалува за околу 1.200 евра месечно. До 2016-та година овој тренд тотално се превртува, па така огласена куќа ја зголемува својата вредност со околу 1.500 евра секој месец, коментира „ Statista “. Во последните години станбениот пазар во Холандија продолжува да се подобрува како резултат на ниските хипотекарните стапки, обновувањето на економијата и повисоките нивоа на доверба на потрошувачите. Во четирите најголеми општини во Холандија побарувачката за станови сега ја надминува понудата. Неодамна на пазарот на недвижности во Амстердам, на пример, „цвета“. Понудата на домови во градот е релативно малку, куќите се продаваат брзо и понекогаш на цена многу повисока од објавената. Во декември 2016-та година просечната објавена цена за м2 на куќа во општина Амстердам беше околу 4.930 евра во споредба со 3.380 евра во декември 2014-та година. Надвор од четирите најголеми општини ситуацијата сепак е многу различна со пониски објавени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 278 | | | веќе видена

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австралија двојно ги зголемува даноците на имотот што го купуваат странци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: