Вселенски сили на САД – идеја или реалност?

Се` уште не е доставен извештајот до Конгресот Извештајот на Пентагон како да се конструираат вселенски делови, вклучувајќи и потенцијално создавање Вселенски сили, нема да бидат поднесени во Конгресот за време на денешниот рок. „Се наоѓаме во финалните фази од доставување на извештајот до Конгресот“, изјави портпаролот на Пентагон, армискиот командант Џејми Дејвис. Ќе го објавиме извештајот по комплетирање на координацијата“. Претседателот Трамп неколкупати повика на Вселенски сили, нова гранка во армиски сили на САД. Но, законодавците во Поткомитетот за стратегиски сили во Претставничкиот дом не изразија интерес за креирање нова армиска гранка, туку ја поддржуваат идејата за вселенски сили кои ќе бидат дел од воздухопловните сили. Извештајот е по барање на секретарот за одбрана Џим Матис, кој испрати писмо до конгресните лидери кои се противеа на создавање нова армиска единица. Во писмото од минатиот октомври, Матис рече дека не гледа потреба од организациска структура во време кога фокусот е на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот министер за одбрана, Џим Матис, изјави дека дава безрезервна поддршка за формирање нова воена команда за вселената, но, сепак, не предложи и создавање вселенски сили како што тоа го направи претседателот Доналд Трамп. „Кон вселената мора да пристапиме како кон потенцијална борбена зона и воена команда за овој простор секако е една од работите што можеме да ги воведеме“, изјави челникот на Пентагон пред новинарите. Американскиот претседател во мај годинава издаде наредба за формирање вселенски сили, како шести род на вооружените сили, покрај копнената војска, воздухопловните сили, морнарицата, корпусот на морнаричка пешадија и крајбрежната стража. „За да ја заштитиме Америка не е доволно само присутност во вселената, мора да имаме превласт во вселената“, додал Матис. Вселената, во моментов, е во надлежност на американските воздушни сили. Неделава Пентагон во Конгресот треба да даде предлози за извршување на наредбата на Трамп, а според документот во кој увид имала специјализираната веб-страница ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп сака нова воена служба, која ја смета за потребна за обезбедување на доминација на САД во вселената, но шефот на Пентагон, Џејмс Матис, предупреди дека тоа би довело до несакани трошоци и макотрпни бирократски процедури. Пентагон ја признава потребата за преиспитување на својот критикуван пристап за одбрана на американските економски и безбедносни интереси во вселената и се движи во тој правец, но е неизвесно дали тоа ќе го задоволи Трамп, кој сака да оди уште понатаму, формирајќи одделни воени вселенски сили. Администрацијата планира следната недела да ги објави резултатите од студијата на Пентагон за кои се очекува да повикаат на воспоставување на нова воена команда – американска вселенска команда. Покрај организациските прашања, улогата на Пентагон во вселената е под лупа и поради признавањата дека САД се повеќе се потпираат на сателитите кои е тешко да се заштитат во вселената, а која овозможува комуникација, навигација, разузнавање и други клучни услуги за војската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 549 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде ...
сите 139 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вселенски сили на САД – идеја или реалност?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: