САД ќе го дочекаат Груевски со предлог за името?

Од премиерот ќе се бара одговор дали мисли да го реши спорот за името најдоцна до пролет, велат дипломатски извори. Потпретседателот на САД Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон на 16 февруари ќе го дочекаат македонскиот премиер Никола Груевски со опомени да се освести каде ја води земјата, но и со предлог за името. Од него ќе се бара одговор дали мисли да го реши спорот за името најдоцна до напролет, дознаваме од доброинформирани дипломатски извори по завчерашната посета на заменикот на Клинтон, Томас Кантримен, во Скопје. Имено, САД се чувствувале излажано првин во 2008 година кога беа предвремените избори и кога им ветил дека ќе го реши спорот за името, и затоа сега е ставен во ситуација да го решава името кога е многу послаб во однос на рејтингот, велат нашите извори. Истите извори брифираат дека Американците веќе подолго време му собирале на Груевски за начинот како ја води земјата, за алармантниот пад на демократијата, застранување од курсот на НАТО и флертување со диктаторски режими, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 186 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД ќе го дочекаат Груевски со предлог за името?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: