Северна Кореја се заканува со нуклеарна војна


Северна Кореја распореди уште една ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Тензиите на Корејскиот полуостров го достигнаа својот врв, а светот стравува дека Пјонгјанг би можел да изведе уште еден нуклеарен тест. Северна Кореја последниве неколку денови ги преместувала своите проектили на источниот брег на земјата, потврдиле од CNN и Соединетите Американски Држави. Се претпоставува дека проектилите се подготвени за лансирање на „Масудан“ ракети, кои можат да достигнат и до мети на оддалеченост до 4.000 километри, што значи дека тоа би можело да биде закана за Јужна Кореја, Јапонија и некои американски стратешки точки на Пацификот. Но американските експерти сметаат дека нема да дојде до напади на противнички мети, односно дека Северна Кореја само подготвува уште еден тест. Белата куќа вчера објавила дека ги презела сите потребни заштитни мерки по повод заканите на Северна Кореја и тврдат дека не се изненадени и дека се подготвени да возвратат со иста мера. – Веќе се познати изјавите ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ракета. Еден „Глобал хавк“ ќе биде испратен во воено воздухопловната база Мисава во северниот дел на Јапонија, што е првпат ваков вид на авион да биде поставен на архипелагот, пишува јапонскиот весник „Санкеј шимбун“. Војската на САД ја информирала Јапонија минатиот месец за своите планови да испрати ваков авион во периодот меѓу јуни и септември, но плановите биле забрзани поради активностите на Северна Кореја, која се повеќе им се заканува на соседите и САД. Според јужнокорејските медиуми, Пјонгјанг веќе ја поставил втората ракета со среден дострел „Мусудан“ на својот источен брег. Ракетата првпат е претставена на воена парада во октомври 2010 година, има дострел од 3.000 километри, со капацитет да достигне до Јужна Кореја или Јапонија. Со лесно полнење таа би можела да прелета и 4.000 километри и во најлош ...
| | веќе видена | слични

Северна Кореја врши провокација по провокација. Откако Пјонгјанг им препорача на странските амбасади евакуација, сега се закани и со нов ракетен тест. САД не реагираат возбудено. Американската влада внимателно ги следи извештаите за подготовките, изјави синоќа (05.04) портпаролот на Белата куќа Џеј Карни. Евентуалното истрелување на ракета од страна на Северна Кореја нема да претставува изненадување за Вашингтон: „Нема да бидеме изненадени, доколку тие постапат на таков начин“, истакна Карни. Оваа изјава следува по веста дека Северна Кореја веќе ја распоредила втората ракета со среден дострел долж источното крајбрежје. Пјонгјанг вчера предупреди дека во случај на судир, по 10 април нема да може да ја гарантира безбедноста на дипломатските мисии. Двете распоредени ракети со среден дострел, наречени Мусудан, беа претставени за првпат на воената парада во октомври 2010 година. Теоретски тие можат да достигнат цели на три илјади километри, односно во Јужна Кореја или Јапонија, но и до четири илјади километри, ...
| | веќе видена | слични

Војската на САД ја информирала Јапонија минатиот месец за своите планови да испрати ваков авион во периодот меѓу јуни и септември, но плановите биле забрзани поради активностите на Северна Кореја, која се повеќе им се заканува на соседите и САД Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ракета. Еден „Глобал хок“ ќе биде испратен во воено воздухопловната база Мисава во северниот дел на Јапонија, што е првпат ваков вид на авион да биде поставен на архипелагот, пишува јапонскиот весник „Санкеј шимбун“. Војската на САД ја информирала Јапонија минатиот месец за своите планови да испрати ваков авион во периодот меѓу јуни и септември, но плановите биле забрзани поради активностите на Северна Кореја, која се повеќе им се заканува на соседите и САД. Според јужнокорејските медиуми, Пјонгјанг веќе ја поставил втората ракета со среден дострел „Мусудан“ на својот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Евентуалното истрелување на ракета од страна на Северна Кореја нема да претставува изненадување за Вашингтон, изјави денеска портпаролот на Белата куќа Џеј Карни. - Нема да бидеме изненадени, доколку тие постапат на таков начин, истакна Карни. Тој ја даде оваа изјава во врска со веста дека Северна Кореја веќе ја распоредила втората ракета со среден дострел долж источното крајбрежје. Пјонгјанг денеска предупреди дека во случај на судир, по 10 април нема да може да ја гарантира безбедноста на дипломатските мисии. Двете распоредени ракети со среден дострел, наречени Мусудан, беа претставени за прв пат на воената парада во октомври 2010 година. Теоретски тие можат да достигнат цели на три илјади километри, однос во Јужна Кореја или Јапонија. Во случај полнењето да биде послабо тие можат да достигна цели и на четири илјади километри, на пример до пацифичкиот остров Гуам, каде се распоредени шест илјади американски војници.
| | веќе видена | слични

Севернокорејската ракетна програма еволуираше во текот на последните децении, од тактички артилериски ракети во 60-тите и 70-тите до ракети со среден дострел во 80-тие и 90-тите од минатиот век. Системи способни да достигнат поголеми растојанија се уште во истражувачка фаза. Исто така, западот верува дека Северна Кореја поседува неколку ракети способни да носат боеви глави, но Пјонгјанг сеуште не е во можност да произведе мали боеви глави кои ќе бидат поставени на постоечките ракети. Според западни извори, најмоќна севернокорејска ракета е Таеподонг 2, со која Северна Кореја во декември лансираше сателит во земјината орбита. Иако експертите наведуваат дека вселенската технологија се разликува од балистичката, сепак доколку Таеподонг го достигне својот максимален дострел, може да ги загрози Австралија и делови од САД.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун повика Северна Кореја да ги намали тензиите во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има многу сериозни последици. - Нуклеарна закана не е игра, ова е многу сериозно. Јас мислам дека отишле премногу далеку со својата реторика и загрижен сум поради фактот што секоја грешка во оцена на ситуацијата може да предизвика криза со сериозни последици - изјави Бан на прес-конференција во Мадрид. Северна Кореја транспортираше втора ракета со среден дострел на источното крајбрежје и ја инсталира на мобилна лансирна рампа, јави Би-би-си повикувајќи се на јужнокорејски владин извор. Министерството за одбрана во Сеул вчера потврди за поставена прва севернокорејска ракета на источното крајбрежје во државата, но засега нема коментар за информациите за втората ракета. Јужнокорејскиот министер за одбрана Кин Кван-Јин изјави дека ракетата може да достигне значајна далечина, но не и американско копно. Подготви: Љ.И.
| | веќе видена | слични

Северна Кореја не престанува со заканите дека светот е на праг на нуклеарна војна. Светските медиуми ги пренесуваат деновиве и пораките на челниците на ЕУ и генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, но и на високи британски и американски воени лица дека станува збор за „сериозни закани“. Северна Кореја во меѓувреме ги преместува проетилите со голем дострел на источниот брег на земјата со најави дека „војната ќе започне секој момент“. Американците, барем официјално, овие најави ги примија како „жални, но очекувани“ и ги презедоа сите потребни мерки. Во меѓувреме и официјална Москва го осуди однесувањето на Пјонгјанг. Својот официјален став го соопшти и Јапонија, од каде потенцираат дека имаат тесна соработка со САД и Јужна Кореја и дека внимателно го следат развојот на настаните. Тие додаваат дека се подготвени и за најлошото можно сценарио. (Крај)
| | веќе видена | слични

Северна Кореја постави ракета со среден дострел по своето источно крајбрежје, но се уште не е потврдена информацијата за распоредување на втора ракета, тврдат американски претставници. Распоредувањето на ракетата доаѓа по продолжувањето на заканувачките изјави од Пјонгјанг и зголемување на тензиите на полуостровот. Овој потег на Северна Кореја, која ги обвини САД дека со своите акции го довеле регионот на работ на војна, според Стејт Департментот може да значи дека Пјонгјан се подготвува за лансирање. Како одговор, Јужна Кореја испрати два борбени брода со антиракетни системи, кои ќе бидат распоредени на источното и западното крајбрежје. Иако внимателни, сепак Вашингтон и Сеул веруваат дека Северна Кореја ќе изведе тест истрелување или воена вежба наместо напад. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има „многу сериозни последици“.
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 169 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 352 | | | веќе видена

Министерството за здравство, годинава, во Календарот за имунизација воведува две нови вакцини – вакцина против Рота вирусот и Пневмококна вакцина, соопшти ...
сите 267 | | | веќе видена

„Другата страна на политиката“ по заедничкото интервју со претседателските кандидати Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река во кое не учествуваше Стево ...
сите 170 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Северна Кореја се заканува со нуклеарна војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: