Ајман ал-Завахири нов лидер на Ал Каеда

Меѓународната терористичка организација Ал Каеда го назначи својот нов лидер, Ајман ал-Завахри „Командата на Ал Каеда", по направетните консултации го објавува назначувањето на шеик Ајман ал-Завахири, за прв човек на организацијата“, стои во соопштението објавено на еден од екстремистичките портали цитирано од AFP. Претходно повеќето аналитичари и познавачи на состојбите во глобалната терористичка мрежа сметаа дека ал-Завахири, „човекот број два“ во Ал Каеда до ликвидацијата на 2-ри мај во пакистанскиот град Аботабад на челнико Осама бин Ладен, е логичниот наследник за шеф на организацијата. Сепак, привремен „вршител на должноста“ стана водачот на оперативците на Ал Каеда, Египќанецот, Сеиф ал-Адел. Според некои медиуми од Блискиот исток, ал-Завахири се сретнал со лидерите на опозицијата од некои организации кои сакаа раководството со мрежата да мине во рацете на помладата генерација. Лекар по професија, ал-Завахри, кој во 19 јуни ќе наполни 60 години, е основачот на „Египетскиот исламски џихад" (Egyptian ...
| | веќе видена | слични
12 копии

САД ќе го ликвидираат и новиот лидер на терористичката мрежа Ал каеда, Ајман ал Завахири, исто како што го елиминираа и Осама бин Ладен, предупреди шефот на Здружениот генералштаб на американската војска, адмирал Мајк Мулен.Според него информацијата дека досегашниот втор човек во хиерархијата на Ал каеда ќе го преземе лидерското место, не е изненадувачка - Тој и организацијата продолжуваат да ни се закануваат. Откако се обидовме да го откриеме и да го убиеме Бин Ладен и успеавме во тоа, тогаш истото ќе го направиме и со Завахири - додал Мулен. Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс нагласил дека новиот лидер на Ал каеда ќе биде исправен пред нови предизвици, за да го наметне својот авторитет во организацијата, бидејќи не го поседува шармот, оперативните квалитети и импозантноста на Бин Ладен. Според САД, изборот на Ал Завахири на местото на Бин Ладен е напомена дека терористичката организација продолжува да биде активна, дека се стреми да биде зачувана и треба да биде гонета.
| | веќе видена | слични

Ал Каеда го именуваше Ајман ал Завахири за лидер по смртта на Осама бин Ладен, се наведува во соопштението на Генералната команда на организацијата. Бин Ладен беше убиен од американските сили во Пакистан во почетокот на мај. Во соопштението Ал Каеда „објавува дека шеикот д-р Ајман ал Завахири, Господ да го води, ја презема одговорноста како амир (лидер) на групата“. Уште се предупредува дека ќе се продолжи со водењето на џихад или света војна против САД и Израел. Завахири, роден во Египет, со години му беше заменик на Бин Ладен и во голема мера се претпоставуваше дека ќе го замени на кормилото. Тој е на крајот од петтата деценија од животот. Некои експерти веруваат дека Завахири е „оперативниот мозок“ што стои зад 11-септемвриските напади врз САД. Пред само една недела Завахири предупреди дека Бин Ладен ќе продолжи да ги „преплашува“ САД дури и од гробот. Во видеопораката емитувана на интернет на 8 јуни Завахири вели дека Ал Каеда ќе продолжи со борбата. „Шеикот замина, Господ да му се смилува, кон ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Соединетите Американски Држави ќе го уловат и ќе го убијат новиот лидер на Ал Каеда, Ајман ал Завахири, исто како што направија со Осама бин Ладен, изјави завчера командантот на главниот американскиот генерал штаб, Мајк Мулен, во Вашингтон. Мулен изјави дека Ал Каеда и покрај убиството на поранешниот лидер Осама бин Ладен, се уште претставува опасност за безбедноста на САД и на нејзините сојузници. - Како што настојувавме да го фатиме и убиеме Бин Ладен, и на крај успеавме во тоа, сигурно ќе го направиме истото и со Завахири - изјави Мулен. Американците го сметаат новиот лидер на Ал Каеда за бледа копија на покојниот Осама бин Ладен. Адмиралот Мулен со подбив рече дека САД имаат намера да му го обезбедат на Завахири истиот третман што го доби неговиот претходник. Американските безбедносни сили го убија Бин Ладен минатиот месец во Пакистан. Американскиот државен секретар за одбрана во заминување Роберт Гејтс рече дека Завахири, како челник на терористичката група, ќе се соочи со многу предизвици. Според ...
| | веќе видена | слични

Федералниот суд во Њујорк во петокот официјално го затвори случајот против „терорист број еден“ Осама бин Ладен, поради неговата смрт како резултат на операција на американските специјалци во Пакистан, соопшти обвинителството на Јужниот округ. Поранешниот лидер на глобалната терористичка организација Ал Каеда првиот беше обвинет пред Федералниот суд во Њујорк во јуни 1998 година под сомнение за вмешаност во нападите врз американските војници во Сомалија пет години порано, во кои загинаа 18 војници. Подоцна против Осама бин Ладен беа подигнати редица други обвиненија, како на пример за вмешаност во бомбашките напади врз американските амбасади во Западна Африка, кога загинаа 240 луѓе, како и за други терористички акти насочени против американските граѓани. Случајот, кој содржи околу 200 точки на обвинението, е затворен поради официјалното барање на канцеларијата на Федералниот обвинител, со кое се потврдува дека врз основа на ДНК анализата - обвинетиот е мртов. Според ДНК анализата на материјалот земен од ...
| | веќе видена | слични

Заменикот на Осама бин Ладен, Египѓанецот Ајман ал Завахири, го презеде водството на Ал каеда, според пораката на групата на исламистичките веб-страници во четвртокот. [Ројтерс] Египетскиот лекар кој стана терорист, Ајман ал Завахири, беше назначен за нов водач на мрежата на Ал каеда во четвртокот (16-ти јуни), по смртта на Осама бин Ладен минатиот месец. Соопштението дојде во вид на изјава во која се предупредува дека групата ќе продолжи да води света војна против Соединетите Држави и нивните сојузници под раководство на новиот водач. Сепак, аналитичарите се прашуваат дали Завахири ќе успее да ја одржи здружена лабавата глобална мрежа на Ал каеда во услови на внатрешни расправии и натпревар од сé поистакнатите ограноци во Јемен и Северна Африка. Во меѓувреме, народните востанија и барањата за демократија и основни права на Блискиот Исток покажаа дека луѓето во целиот регион се свртеа против насилните тактики на Ал каеда, во корист на граѓанска непослушност и мирни протести. Поради ова, пораката на ...
| | веќе видена | слични

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс во петокот во Вашингтон оцени дека новиот лидер на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Ајман ал-Завахири не поседува некои карактеристики кои како лидер ги поседуваше Осама бин Ладен. Роберт Гејтс изјави дека долгогодишниот заменик на неприкосновениот водач на ал Каеда, Осама бин Ладен коj беше ликвидиран од американските маринци на 2-ри мај во пакистанскиот град Аботебад, Египќанецот Ајманал-Завахири ја нема „особената харизма“, ниту оперативно искуство на својот претходник. Американскиот министер за одбрана на конференцијата за медиумите изјави и дека исламските екстремисти се сомничави кон ал-Завахири поради неговото египетско потекло. Веста дека ал-Завахири станал прв човек на Ал Каеда, според Гејтс, сепак служи како потсетник дека оваа организација и натаму е присутна и дека мора да биде гонета.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пакистанските талибанци го прогласија за свој врховен лидер Египќанецот Ајман ал Завахири, кој од вчера е новиот лидер на Ал Каеда по смртта на Осама бин Ладен, пишува денеска пакистанскиот весник „Дон“. Во редакцијата на весникот се јавил претставникот на талибанците, Ехсанула Ехсан, кој во името на екстремистичката групација „Техрик е талибан“ изјавил дека талибанците под раководство на Завахири наскоро ќе им се одмаздат на САД за насилствата во Пакистан и убиството на Осама бин Ладен. Познатиот командант на „Техрик е талибан“, Омар Хамид Харасани објави изјава во која Ајман ал Завахири го нарекува „глава и врховен лидер на талибанците“. Според пакистански експерти Завахири ќе се обиде да ја зајакне соработката меѓу екстремистите од двете страни на пакистанско-авганистанската граница и ќе користи нова тактика за деморализирање на пакистанската армија.
| | веќе видена | слични

Ајман ал Завахири е назначен за нов лидер на терористичката организација Ал Каеда, по убиството на најбараниот терорист Осама бин Ладен на почетокот на мај годинава, јавија светските медиуми. Во соопштението што го издаде Ал Каеда се вели дека шеикот доктор Ајман ал Завахири, со Божја помош ја презема одговорноста како лидер на организацијата во светата војна против САД и Израел. Соопштението е објавено на исламистичката веб-страница „ансар ал муџахедин“ и беше пренесено од медиумското крило на терористичката група. Египќанецот Ал Завахири со години беше десна рака на поранешниот водач Бин Ладен и неговото заземање на местото лидер на организацијата беше очекувано. Татко му бил професор по фармакологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Каиро, а дедо му главен имам на теолошкиот универзитет „Ал Азхар“. Иако е во своите доцни педесетти години, аналитичарите веруваат дека Ал Завахири е мозокот што стои зад нападите од 11 септември 2001 година врз Кулите-близначки во Њујорк, како и зад многу други ...
| | веќе видена | слични

Меѓу приоритетите на новиот лидер на терористичката мрежа ќе биде и изведување голем напад, за да покаже дека Ал каеда сé уште е опасна, оценуваат аналитичарите Ал Завахири (десно) и поранешниот терористички лидер Осама бин Ладен Египетскиот доктор Ајман ал Завахири е именуван за нов лидер на терористичката мрежа Ал каеда, чиј долгогодишен водач Осама бин Ладен неодамна беше убиен во Пакистан. Во соопштението на Ал каеда, кое било објавено на исламистички сајт, не биле посочени детали за изборот на Ал Завахири, кој подолг период беше втор човек во терористичката мрежа. Според Асошиејтед прес, се верува дека новиот лидер раководи со операциите на Ал каеда во близината на пакистанско-авганистанската граница. Терористичката организација соопштила дека никогаш нема да го прифати легитимитетот на израелската држава и дека ќе продолжи да ги поддржува муслиманите во Авганистан, Ирак и во северниот дел на Африка. - Го охрабруваме исламскиот народ да стане и да ги продолжи отпорот, борбата и посветеноста, сé ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 130 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 332 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Во Битола нема ниту еден случај на морбили. Исто така нема ниту во Могила, Новаци, Ресен и Демир Хисар. 40 случаи има во Кичево. Епидемија од морбили е ...
сите 283 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ајман ал-Завахири нов лидер на Ал Каеда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: