Косово вети дека ќе го затвори исламистичкиот коридор кон Сирија и Ирак

Властите велат дека ги преземаат сите неопходни мерки за спречување на сите активности чија цел е поттикнување насилен екстремизам. Косовската полиција придружува косовски државјанин осомничен дека се борел за Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). [AФП] Косово ги презема сите мерки за спречување на приливот на борци во Ирак и Сирија како поддршка на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), велат официјалните претставници. Косово е некаде на половина пат меѓу операциите на ИСИС и западна Европа, и дополнително стана кревок терен за регрутирање на својата територија. Околу 200 косовски државјани се борат како дел од џихадистичките терористички групи во Сирија и Ирак, честопати инспирирани и организирани од радикалните проповедници. Официјалните претставници велат дека работат деноноќно на справување со безбедносниот предизвик што произлегува од меѓународните, како и домашните групи и поединци кои му помагаат на ИСИЛ. Косовскиот претседател Атифете Јахјага потврди дека земјата подига „челични врати за да ...
| | веќе видена | слични

Соединетите Американски Држави ќе испратат државни обвинители и советници на Балканот - Србија, Косово, Хрватска, Босна и Херцеговина и Албанија, за да помогнат во истрагите против исламските терористи кои се вратиле од Сирија. Ова во четвртокот го најави американскиот министер за правда Ерик Холдер, кој набројувајќи ги балканските држави, за кои американската администрација проценила дека имаат потреба од помош во борбата против исламскиот радикализам, не ја спомена Македонија. „Со помош на Канцеларијата за борба со тероризмот во рамките на Стејт департментот, Министерството за правда именуваше државни обвинители и високи советници за заштита на законитоста во клучни подрачја, за да соработуваат со земјите кои сакаат да ја подобрат својата подготвеност во спроведување истраги и изнесувањето на терористичките борци пред правдата“, рече американскиот министер Холдер. Изземањето на Македонија од групата на земји каде што, според процените на САД, е потребна дополнителна помош во борбата против џихадистите, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за правда на Босна и Херцеговина нема никакви официјални информации дека САД во 14 земји на Балканот, на Блискиот Исток и во северна Африка ќе испратат 70 обвинители и правни советници кои ќе истражуваат и ќе приведуваат терористи, странски и повратници од Сирија. Aмериканскиот секретар за правда Ерик Холдер најавија дека САД ќе испратат околу 70 обвинители и правни советници во 14 земји од Балканот, Блискиот Исток и северна Африка, за да им помагат на националните власти во истрагите и изведувањето пред суд на џихадистите кои се враќаат од Сирија. Соработката вклучува размена на информации, истраги, судско гонење и борба против екстремизмот. Високо претставник на американското Министерство за правда прецизира дека околу 70 американски обвинители ќе работат во Албанија, во Босна и Херцеговина, во Косово, во Србија и во Хрватска, како и во неутврден број земји од северна Африка и Блискиот Исток, „од Алжир до Мароко, како и во западна Африка".
| | веќе видена | слични
9 копии

Американскиот секретар за правда Ерик Холдер најави дека САД ќе испратат околу 70 обвинители и правни советници во 14 земји од Балканот, Блискиот Исток и северна Африка, за да им помагат на националните власти во истрагите и изведувањето пред суд на џихадистите кои се враќаат од Сирија. Соработката вклучува размена на информации, истраги, судско гонење и борба против екстремизмот. Високиот претставник на американското Министерство за правда прецизира дека околу 70 американски обвинители ќе работат во Албанија, во Босна и Херцеговина, во Косово, во Србија и во Хрватска, како и во неутврден број земји од северна Африка и Блискиот Исток, „од Алжир до Мароко, како и во западна Африка“.
| | веќе видена | слични

Ирачките безбедносни сили објавија дека по долги борби со џихадистите од „Исламска држава“ го ослободиле градот Баиџи. Градот е од големо стратешко значење за регионот бидејќи во негова непосредна близина се наоѓа најголемата нафтена рафинерија во Ирак, која произведува околу четвртина од вкупното производство на нафта во земјата. „Исламска држава“ контролира неколку рафинерии во Ирак и Сирија, а нафтата им е главен извор на финансирање. Според проценките на американските власти, тие заработуваат околу 1 милион долари дневно од продажба на нафта на црно, а неодамна групацијата беше прогласена за најбогата терористичка организација од „Форбс“. Во борбата против џихадистите се приклучија повеќе западни земји предводени од Соединетите Американски Држави и Велика Британија. Освен воена поддршка, се прават се поголеми напори за спречување на заминување на исламистите на боиштата во Ирак и Сирија, а потоа и нивно враќање во Европа и Америка, каде претставуваат опасност за безбедноста. Нов закон токму за оваа цел ...
| | веќе видена | слични
2 копии

САД објавија дека ќе испратат седумдесетина државни обвинители во четиринаесет земји на Балканот, Блискиот исток и во северна Африка за да помогнат во „истрагата и приведувањето пред лицето на правдата на странските терористички борци“ во Сирија. Американскиот министер за правосудство на заминување Ерик Холдер го објави тоа на прес-конференцијата во четвртокот навечер по европско време, по работниот состанок со европските колеги. „Со поддршка на Бирото за борба против тероризмот при Стејт департментот, министерството за правосудство именуваше сојузни државни обвинители и високи советници за заштита на законитоста во клучните области (…) за да соработуваат со земјите кои сакаат да ја подобрат својата способноста за спроведување истраги и приведување на странските терористички борци пред правдата“, изјави Холдер. Министерот изјавил дека споменатите правни експерти ќе осигурат „важна помош за нашите сојузници во судскиот прогон на повратниците од Сирија“. Соработката ќе се остваруваат на полето на „размената на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот министер за правда Ерик Холдер најави дека Соединетите држави ќе испратат 70 државни обвинители во земјите на Балканот, Блискиот Исток и Северна Африка за да помогнат во борбата против тероризмот. Со поддршка на одделот за борба против тероризмот при Стејт Департментот, Министерството за правда именува сојузни државни адвокати и високи советници за заштита на законитостите во клучните подрачја, кои треба да соработуваат со државите кои сакаат да ја подобрат својата способност за спроведување истрага и изведување на терористите пред суд – рече американскиот министер за правосудство Ерик Холдер. Тој додаде дека соработката ќе се одвива на размена на информации, истрага, судски прогони и борба со насилниот екстремизам и дека тие адвокати ќе работат во Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Србија и во неименувани држави во северна Африка, Блискиот исток „од Алжир и Мароко до запад на Африка“.
| | веќе видена | слични

Вашингтон, 14. ноември 2014 (ИНПРЕС) – Обвинителите и советници на американското Министерство за правда соработуваат со странски влади на Балканот, Северна Африка и на Блискиот Исток со цел изнаоѓање на џихадисти кои се враќаат од сирискиот фронт, изјави американскиот министер за правда Ерик Холдер. Меѓу балканските земји, кои соработуваат со САД се Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија. Целта е да им се помогне на овие земји да иницираат кривична постапка против лицата кои се враќаат од Сирија и да се обезбеди соодветен статут за тоа, рече Холдер. Неодамна, беше издадено предупредување за огромен пораст на бројот на нови џихадисти кои доаѓаат во Сирија. (Крај) извор: АП фото: архива
| | веќе видена | слични

САД објавија дека ќе испратат седумдесет државни адвокати во четиринаесет држави на Балкан, Блискиот исток и северна Африка, за да помогнат во истрага и да ги изведат пред лицето на правдата странските терористички борци од Сирија.- Со поддршка на одделот за борба против тероризмот при Стејт Департментот, Министерството за правда именува сојузни државни адвокати и високи советници за заштита на законитостите во клучните подрачја, кои треба да соработуваат со државите кои сакаат да ја подобрат својата способност за спроведување истрага и изведување на терористите пред суд – рече американскиот министер за правосудство Ерик Холдер.Тој додаде дека соработката ќе се одвива на размена на информации, истрага, судски прогони и борба со насилниот екстремизам и дека тие адвокати ќе работат во Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Србија и во неименувани држави во северна Африка, Блискиот исток „од Алжир и Мароко до запад на Африка“.Е. Г.
| | веќе видена | слични
2 копии

САД објавија дека ќе испрата околу 70 јавни обвинители во 14 земји на Балканот, Блискиот исток и северна Африка за да помогнат во истрагата и приведувањето на терористичките борци.Американскиот министер за праводудство Ерик Холдер како што јавуваат хрватските медиуми, ова го објавил по работниот состанок со европските колеги-Со поддршка од Канцеларијата за сузбивање на тероризмот при Стејт департментот именувани се државни обвинители и високи советници за заштита на законитоста за да соработуваат со земјите кои сакаат да ја подобрат својата способност за спроведување истраги и приведување странски терористички борци, рече Холдер.Соработката ќе биде во размена на информации, во истарагата, судското гонење и борбата со екстремизмот. Високи претставници ќе работат во Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Србија, како и во некои земји од северна Африка и Блискиот Исток, од Алжир и Мароко до западот на Африка.
| | веќе видена | слични

Останато

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, кој загина во неделата на 17. февруари, ќе биде погребан на Новите гробишта, а во `11 часот ќе биде одржана ...
сите 244 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово вети дека ќе го затвори исламистичкиот коридор кон Сирија и Ирак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: