САД ги интензивираат акциите во Јемен

Администрацијата на претседателот Обама ја интензивира американската тајна војна во Јемен, искористувајќи го големиот вакуум во власта во земјата, за напади врз вооружените милитантни со беспилотни летала и борбени авиони, велат за весникот американски функционери Како што наведува The New York Times, САД ги интензивира тајните воздушни напади во Јемен а во последните неколку седмици дошло до забрзување на американската кампања. Исто така, весникот пишува и дека сето тоа се случува во време на судирите во Јемен, кога власта која практично ја напушти престолнината Сана, како сојузник на САД се бори да се одржи на власта. Јеменски војници кои се бореа со милитантите поврзани со Ал Каеда во јужниот дел од државата, сега се концентрираат во главниот град, а американските високи функционери за весникот велат дека овие напади се една од малкуте можности со кои не им се дозволува на милитантите да ги консолидираат.
| | веќе видена | слични

Градот Зинџибар, на југот на Јемен од 29 мај е под контрола на терористичката мрежа, Ал Каеда, а до судир дошло откако припадниците на Ал Каеда пружиле отпор на војската која се обидувала повторно да го преземе градот Зиџибар, главен град на провинцијата Абјан, соопшти претставник на војската. Како што соопштува претставникот на војската, во борбите загинале најмалку 15 лица од кои 9 војници, а уште десет се ранети. Еден лекар рекол дека во болницата Ал Рази во градот Џару се префрлени шест тела на припадници на Ал Каеда, како и четири повредени. Ситуацијата во Јемен, по повеќемесечните протести, ескалираше во жестоки судири и немири, а во ракетен напад на претседателската палата во петокот беше ранет претседателот на Јемен, Али Абдулах Салех и уште неколку високи државни функционери, а 11 лица загинаа.
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда. Решението со кое што им се изрекува притвор на Јанакиески ...
сите 235 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 218 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 276 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 312 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД ги интензивираат акциите во Јемен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: