Какво време да очекуваме за новогодишната ноќ

Денес е среда, 27 декември 2017 година, 361-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:54, а ќе зајде во 16:14 часот. Денот ќе трае 9 часа и 20 минути. Ова утро во Македонија имаме умерено облачно и топло време за овој период од годината. Повеќе сончеви периоди во овие утрински часови се очекуваат во источните и североисточните предели. По одделни котлини има појава на магла, а намалена видливост 50 – 100м поради магла има во околу Струга, Струмица, Неготино и Демир Капија. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес умерено облачно време со повремени сончеви периоди, ветровито и топло време. Ќе дува доумерен слаб југозападен и југоисточен ветер кој што ќе достигне брзина до 20 км/ч. Минималните температури од -4 до 2 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 6 односно до 14 степени. СКОПЈЕ - Во Скопје во утринските и претпладневните часови ќе имаме појава на слаба магла и релативно топло време. Во текот на денот умерено облачно со повремени сончеви периоди, ветровито и дневна температура до 9 ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Ноќеска од запад ќе се прошират врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад. Во котлините вдолж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд. Повеќе врнежи ќе има во вториот дел од ноќта, кога врнежите од снег повремено ќе засилуваат. Утре во утринските и претпладневните часови ќе имаме врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад. Врнежите од снег повремено ќе засилуваат. Во западните делови ќе се формира снежна покривка, помала по котлините, а на планините ќе достигне околу 10 сантиметри. Ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Утре дневните температури ќе се движат од 1 во Маврово, 4 степени во Берово, Охрид 6, Скопје 9 до 11 Целзиусови степени во Дојран. Врнежите до пладне ќе престанат. Утре ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност, прогнозира УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Снежна покривка до изутрина (во см.): 2 Лазарополе, Маврово. Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м 2): 4 Охрид, 2 Маврово, Лазарополе. Времето денес (03.01 2018 год.): Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, кој вдолж Повардарието повремено ќе засилува. Кон крајот на денот ветерот ќе ослаби, а облачноста ќе се зголеми. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 12 степени. Во Скопје температура до 10 °C. Ноќеска од запад ќе се прошират врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад, Во котлините долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд. Повеќе врнежи ќе има во вториот дел од ноќта, кога врнежите од снег повремено ќе засилуваат. Во западните делови ќе се формира снежна покривка, помала по котлините, а на планините ќе достигне околу 10 cm. Врнежите до пладне ќе престанат. Утре ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Кон крајот на денешниот ден и утре претпладне ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови од земјава, каде се очекува и да се формира нова снежна покривка. Во наредните денови, времето ќе биде стабилно и суво. Во петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утрово најстудено беше со -2 степена во Берово, Маврово, Крушево, Лазарополе, 0 Ѓуриште, Пожаране, 1 Претор, Тетово, Струмица, 2 Д. Капија, Тополчани, Кр. Паланка, Скопје Петровец, 3 Прилеп, Куманово, Виница, Штип, 4 Битола, Гевгелија, 5 Скопје, 6 Дојран. Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше умерено до значително облачно. Во западните делови на земјава имаше слаби проврнувања од снег. Дуваше и сеуште дува умерен до засилен ветер од од северен правец. Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието, каде и ќе се засилува. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголемува особено во западните делови на земјава. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 степени. В среда кон крајот на денот и в четврток во утринските часови ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Каде се очекува да се формира нова снежна покривка. Потоа во наредните денови ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Времето во Македонија ќе биде умерено облачно со слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе се засилува. Времето во Македонија ќе биде умерено облачно со слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе се засилува. Кон крајот на денот и утре претпладне ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Температурата ќе се движи од три до 11 степени. Во Скопје ќе биде облачно со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до седум степени. Во наредните денови, времето ќе биде стабилно и суво. Во петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој поизразен ќе биде по должината на Повардарјето. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголеми, особено во западните делови на земјава, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер. Максималната температура ќе достигне до 8 степени. Денеска кон крајот на денот и в четврток во утринските часови ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови, каде што се очекува да се формира нова снежна покривка. Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, а од петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични

Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, од петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност. Според најавата од УХРМ, денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието, каде и ќе се засилува. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголемува особено во западните делови на земјава. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 степени. Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер. Максималната температура ќе достигне до 8 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот месец од 2018-та година ќе донесе нестабилно време во Скопје со температури над просекот и врнежи од дожд. Во првата седмица од месец јануари времето ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Утринската температура ќе се спуште до -3, а дневната ќе се движи околу 4 степени. Во втората седмица од месецот ќе се задржи нестабилни врнежливо време со повисоки дневни температури кои ќе се искачат до 8 степени и утрински температури до -3 степени. Почетокот на третата седмица ќе донесе кратки врнежи од снег и постабилно време. Температурите ќе бидат повторно во пад и ќе се спуштат до -4 во утрата и дневните до 5 степени. Слично време, но без врнежи од дожд ќе има и во последната седмица од јануари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска се очекува умерен ветер од северозападен правец кој ќе предизвика опаѓање на дневната температура и врнежи од снег. Денеска се очекува умерен ветер од северозападен правец кој ќе предизвика опаѓање на дневната температура и врнежи од снег.Во четврток ќе има нов влажен и постуден бран со локални врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места од снег. Врнежите ќе бидат позастапени во југозападните делови. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, поради што дневните температури дополнително ќе опаднат. Потоа следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури, а дневните повторно ќе бидат во пораст.За викенд се очекува зглемен југоисточен ветер. Кон почетокот на наредната седмица умерено до целосно сончево и малку поладно време, а негде и врнежи од дожд.Во првата седмица од месец јануари времето ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Утринската температура ќе се спуште до -3, а дневната ќе се движи околу 4 степени.Во втората седмица од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Какво време да очекуваме за новогодишната ноќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: