ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА: Заев утре во Брисел ќе се сретне со Столтенберг, Могерини и Хан


2 копии

Заев во Брисел ќе биде придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров Премиерот Зоран Заев утре ќе отпатува во прва официјална посета на Брисел каде ќе има средби со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан. Заев во Брисел ќе биде придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Средбата Заев -Столтенберг е предвидена утре околу пладне во седиштето на Северноатлантската алијанса
| | веќе видена | слични
9 копии

До следната пролет Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, за ТВ 21 изјави поранешниот амбасадор на Македонија во Алијансата, Нано Ружин. Според Ружин, очекувано е што грчката страна останува на добро познатите ставови, но вели дека и тие ќе направат отстапувања бидејќи поставување црвени линии не претставува дипломатија. „Се очекува и натаму да продолжи да не кажам притисок, меѓутоа договарање, на релација Атина-Брисел-Вашингтон-Скопје. Во тој контекст очекувам позитивна разрешница“, изјави Ружин. По средбата меѓу Димитров и Коцијас, грчкиот шеф на дипломатијата изјави дека ќе бараат потпишување нов договор во Обединетите нации кој потоа ќе биде презентиран во Брисел. Од европската престолнина, пак, пред 3 дена, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, изјави дека Балканот мора да научи да наоѓа компромиси и повеќе да не гледа од перспектива кој е победник а кој губитник.
| | веќе видена | слични
7 копии

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на вчерашниот брифинг за новинарите иронично ја искоментира изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, во понеделникот во Брисел. Захарова се осврна на изјавата на Столтенберг, во која тој рече дека секое мешање однадвор во внатрешните политички процеси на некоја земја е неприфатливо, додавајќи дека токму грубото мешање на Западот предизвикало длабока криза во Македонија. „Посветивме внимание на изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, од 12 јуни, околу исходот од средбата со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. Челникот на НАТО истакна дека секое мешање однадвор во внатрешните политички процеси е неприфатливо. Да зборуваме отворено, досега не сме слушнале генералниот секретар на НАТО, Jенс Столтенберг, толку остро да ги критикува Вашингтон, раковдството на Европската Унија, Берлин, Тирана, самиот себе и неговата организација. Токму грубото ...
| | веќе видена | слични

Руското министерство за надворешни работи преку портпаролката Марија Захарова реагираше на изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев дека мешањето од надворешни страни во Македонија е неприфатливо и се зачудени зошто не реагирал за големото мешање од западните сили за време на големата политичка криза. – Посветивме внимание на изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, од 12 јуни, околу исходот од средбата со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. Челникот на НАТО истакна дека секое мешање однадвор во внатрешните политички процеси е неприфатливо. Да зборуваме отворено, досега не сме слушнале генералниот секретар на НАТО, Jенс Столтенберг, толку остро да ги критикува Вашингтон, раковдството на Европската Унија, Берлин, Тирана, самиот себе и неговата организација. Токму грубото мешање на Западот предизвика длабока и долготрајна криза во Република Македонија. Оваа криза доведе до сериозна деградација на ситуацијата во оваа ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Секоја средба е шанса за изнаоѓање решенија за одблокирање на нашите процеси кон потполна интеграција во НАТО и во Европската Унија, смета премиерот кој вели дека секоја средба со пријателски мотиви може да ни ги доближи ставовите да изнајдеме решенија и навистина Македонија, конечно после толку години да се приближи напред. „Упатствата кои што министерот ги доби од Владата, секако и од Парламентот, се оние слични пораки што ги испраќаме сите овие денови зад нас и верувам дека во тој правец се отвораат и перспективите за разговори. Денеска се очекува да се посвети посебно внимание на зголемување на мерките за доверба помеѓу двете земји и да се интезивираат и да се надевам дека граѓаните ќе почуствуваат и поконкретни резултати, тогаш тоа е добро за двете земји“, изјави Заев по прашање за денешната агенда на министерот Димитров во Атина. Заев посочи верување дека сето она кое е во интерес на двете земји во делот на надворешните работи ќе биде отворено како тема за разговор и очекува само позитивни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Средбата помеѓу шефовите на македонската и грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕиас, е охрабрувачка, изјави денеска премиерот Зоран Заев. „Денеска се очекува посебно внимание да се посвети на мерките за доверба меѓу двете земји и се надеваме дека граѓаните ќе почувствуваат поконкретни резултати. Очекувам позитивни перспективи од ваквите состаноци“, вели тој. На денешната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција премиерот очекува посебно внимание да се посвети на зголемување на мерките за доверба помеѓу двете држави. „Секоја средба е шанса за изнаоѓање решение за одблокирање на евроинтеграциските процеси кон НАТО и ЕУ. Знам дека секоја пријателска средба може да ги доближи ставовите и да ѝ овозможи на нашата мала земја, нашата Македонија по толку години конечно да се придвижи напред“, изјави Заев на денешната конференција за „Неплатена работа, родова нееднаквост и ветувањето на економијата за грижа и нега“. Тој најави дека првите луѓе на БЈБ и УБК би можеле да бидат ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Премиерот Зоран Заев има позитивни очекувања од денешната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција на која, како што истакна, се очекува посебно внимание да се посвети на зголемување на мерките за доверба помеѓу двете држави. Верува дека се што е од интерес на двете земји во делот на надворешните работи ќе биде отворено како тема за разговор. - Секоја средба е шанса за наоѓање решение за одблокирање на нашите процеси кон потполна интеграција во НАТО и Европската унија. Знам дека секоја средба со пријателски мотиви може да ги доближи ставовите и да изнајдеме решение навистина оваа мала земја тука на Балканот, нашата Република Македонија, конечно после толку години да се приближи напред, изјави Заев одговарајќи на новинарски прашања по отворањето на конференција за предизвиците со неплатена работа и родова нееднаквост Упатствата коишто министерот за надворешни работи ги добил од Владата и Парламентот, наведе Заев, се слични на испратените во изминатите денови и верува дека во тој ...
| | веќе видена | слични

„Секоја средба е шанса за изнаоѓање решение за да се одблокираат интеграциските процеси на Македонија“- вели премиерот Заев. Тој има позитивни очекувања од денешната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција на која, како што истакна, се очекува посебно внимание да се посвети на зголемување на мерките за доверба помеѓу двете држави. „Секоја средба е шанса за наоѓање решение за одблокирање на нашите процеси кон потполна интеграција во НАТО и Европската унија. Знам дека секоја средба со пријателски мотиви може да ги доближи ставовите и да изнајдеме решение навистина оваа мала земја тука на Балканот, нашата Република Македонија, конечно после толку години да се приближи напред“, изјави премиерот Заев. Очекува поконкретни резултати. Најави дека Владата ќе испорача резултати и пред Европската унија. „Наша желба е да почнеме преговори со ЕУ. Се надевам дека тоа ќе се придвижи брзо, секако тоа зависи од реформите, но и од нашите соседи, пред се од Грција, но зависи, како што знаете, и од ...
| | веќе видена | слични

Средбите како што е денешната меѓу министрите за надворешни работи на Грција и на Македонија, Никола Димитров и Никос Коѕиас се шанса за изнаоѓање на решение за одблокирање на евроинтеграциските процеси кон НАТО и ЕУ, изјави денеска премиерот Зоран Заев.Секоја пријателска средба, како што рече Заев, може да ги доближи ставовите и да ѝ овозможи на Македонија после толку години конечно да се придвижи напред.„Денеска се очекува посебно внимание да се посвети на мерките за доверба меѓу двете земји и се надеваме дека граѓаните ќе почувствуваат поконкретни резултати. Очекувам позитивни перспективи од ваквите состаноци“, рече Заев на денешната конференција на тема „Неплатена работа, родова нееднаквост и ветувањето на економијата за грижа и нега“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Дали новиот македонски премиер е конечно подготвен да му стави крај на меѓусебното обвинување со Грција? НАТО вели дека членството ќе дојде кога ќе биде најден компромис во спорот за името, пишува Дојче веле . Македонија, или како што нужно се нарекува „Поранешна Југословенска Република Македонија“ или „ФИРОМ“, работи на Акциониот план за членство во НАТО од 1999 година, во истовреме кога алијансата ѝ климна со главата и на Албанија. Балканските соседи Хрватска и Црна Гора тој статус го добија во 2002, односно 2009 година. Од сите нив, денес само Македонија е надвор од алијансата, заглавена речиси цела деценија поради спорот со Атина околу името „Македонија“, кој го делат и балканската држава и регион во Грција. „Ние бевме први на линијата, а сега се чини сме последни“, вели македонски дипломат кој сака да остане анонимен. „Поради тоа сме многу депримирани.“ Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по средбата со новиот премиер Зоран Заев во Брисел изјави: „Мислам дека има нов момент. Мислам дека може да ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 404 | | | веќе видена

Престижниот Форбс со пофални зборови за нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска. Тие истакнаа дека со нејзиниот одличен настап ја направија ...
сите 239 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 307 | | | веќе видена

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе стигне од овој викенд па и во текот на следната недела и ...
сите 206 | | | веќе видена

Професорот Денко Малески е назначен за надворешен соработник во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Неговото име се споменуваше како кандидат за ...
сите 281 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА: Заев утре во Брисел ќе се сретне со Столтенберг, Могерини и Хан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: