Италијанската награда `Златен грифон` за македонскиот филм `Златна петорка`


Mакедонскиот филм "Златна петорка" доби врвна италилијанска награда за филм. Тој е прогласен за најдобар странски филм "Златен грифон" на филмскиот фестивал во Перуџа, што се одржа минатата недела. Perugia Love Film Festival" е нов независен интернационален филмски фестивал во Италија кој третира теми поврзани со љубовта. "Златна петорка" јво италијанските медиуми филмот беше претставен како носталгична љубовна приказна која низ судбината на ликовите ги опишува пожртвуваноста и копнежот на младите од Македонија во 50-тите години од минатиот век. Сценариото за овој македонски филм е инспирирано по вистинит настан од 1951 и е работено по мотиви на Братислав Ташковски. Продуцент е Дејан Милошевски, директор на фотографија е Апостол Трпески, монтажер Андрија Зафрановиќ, сценограф Кирил Спасески, костимограф Нела Тодоровска, шминка Ирена Сенокозлиоска, музиката е на Дарко Спасовски и Горан Керкез. Во филмот улогите ги толкуваат актерите Славко Штимац, Јана Стојановска, Љупка Џундева, Игор Ангелов, Петар ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Филмoт „Хармс“ во режија на Иван Болотников, копродукција на „Пролајн филм“ од Санкт Петербург и Мануфактура продукција од Скопје, е селектиран во главната натпреварувачка конкуренција на интернационалниот филмски фестивал во Шангај... – Овој фестивал е од А категорија и е еден од шесте најзначајни во светот, како и најголем фестивал во источна Азија, заедно со Токискиот филмски фестивал. Во изработката на филмот учествуваа повеќе филмски работници од Македонија. Посебно значајна е улогата на копродуцентот Сашо Павловски, како и композиторот Сони Петровски, кој ја компонираше целата музика за овој филм. Ова е прва официјална копродукција помеѓу Македонија и Русија, со учество на Литванија како втор копродуцент, соопшти Мануфактура продукција. Руската „Пролајн филм“ е најпозната како продукција која го произведе култниот филм „Фауст“ на Александр Сокуров, кој во 2011 година освои Златен лав на филмскиот фестивал во Венеција.
| | веќе видена | слични

- Овој фестивал е од А категорија и е еден од шесте најзначајни во светот, како и најголем фестивал во источна Азија, заедно со Токискиот филмски фестивал. Во изработката на филмот учествуваа повеќе филмски работници од Македонија. Посебно значајна е улогата на копродуцентот Сашо Павловски, како и  композиторот Сони Петровски, кој ја компонираше целата музика за овој филм. Ова е прва официјална копродукција помеѓу Македонија и Русија, со  учество на Литванија како втор копродуцент, соопшти Мануфактура продукција. Руската „Пролајн филм“ е најпозната како продукција која го произведе култниот филм „Фауст“ на Александр Сокуров, кој во 2011 година  освои Златен лав на филмскиот фестивал во Венеција. 
| | веќе видена | слични
18 копии

Филмот „Два света“, дело на децата од Домот за деца без родители „11 Октомври“, ја освои првата награда за најдобар филм на регионалниот фестивал за филм и детски цртеж „Доброто и злото во детската уметност“ (Il bene e il male nell ars pueri), кој на 5 и 6 мај се одржа во Kасамасима кај Бари, Италија. Штитениците на домот, заедно со нивните воспитувачки, го снимиле краткометражниот филм „Два света“ на тема „Здрава љубов - болна љубов“, дадена од организаторите. Филмот го прикажува животот на едно девојче во домот за деца без родители и животот на друго девојче во сопствен дом со своето семејство. - Премногу сме горди и среќни за успехот на филмот на нашите дечиња. Фестивалот традиционално се одржува секоја година во Италија и е посветен на децата, нивниот развој, детството. Се претставивме со филмот „Два света“, кој ни донесе голем успех и признание - изјави директорката на „11 Октомври“, Ристенка Атанасова. Целта на фестивалот, проследен со конференција, е да се разјасни како разликата меѓу доброто и злото ...
| | веќе видена | слични

Делото кое се памти по епските сцени и музиката кој не загубила ништо на квалитетот и по цитатите кои сеуште се цитираат, „Blade Runner“ добива свое продолжување. Легендарните „Истребувачи“,еден од најпознатите и најценетите филмови со SF, оваа година го добива своето долго очекувано продолжување. Станува збор за филмот „Blade Runner 2049“ кој веќе извесно време настанува под будното око на Денис Виланев. Погледнете го видеото: Откако на крајот на првиот филм Рик Декард (Хрисон Форд) исчезнал, еднаш најдобар истребувач, новиот истребувач К (Рајан Гослинг) во текот на својата истрага пронаоѓа скриена мистерија кој може да го уништи општеството во 2049… Во филмот покрај Харисон Форд и Рајан Гослинг во главните улоги, глумат и Робин Врајт, Баркхард Абди, Дејв Баутиста, Ана де Армес, Силвија Хоукс, Лени Џејмс, Мекензи Дејвис и Џаред Лето. Режисер е горе споменатиот Денис Виланев, кој минатата година го донесе неверојатниот „Доѓање“, а досега се краси со доста успешна кариера, така што очекуваме одличен филм. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Победничкиот краток филм децата од домот 11 Октомври го снимија заедно со своите воспитувачки на зададена тема од организаторите "Здрава љубов- болна љубов" кој го носи името "Два света", а ја разработува темата за животот на едно девојче во домот за деца без родители и животот на друго девојче во сопствен дом со своето семејство Домот за деца без родители 11 Октомври е добитник на првата награда за најдобар филм во Бари, Италија на регионалниот фестивал за филм и детски цртажи Bene- Male. "Премногу сме горди и среќни за успехот на филмот на нашите дечиња од домот. Фестивалот традиционално се одржува секоја година во Италија и е посветен на децата, нивниот развој, детството. На фестивалот се претставивме со филмот "Два света", кој ни донесе голем успех и признание. Сакам да изразам голема благодарност на ИТД Дистрибуција кои ни овозможија да учествуваме на фестивалот, со покривање во целост на патните трошоци. За краток период ова е втора значајна донација на компанијата за домот", изјави Ристенка Атанасова, ...
| | веќе видена | слични

Станува збор за филмот „Два света“, краткометражен филм, кој децата го снимија со своите воспитувачки на дадената тема „Здрава љубов – болна љубов“. Го прикажува животот на едно девојче во домот за деца без родители и животот на друго девојче во сопствен дом со своето семејство.донација од училиштето Хелен Дорон за домот 11 октомвриДомот за деца без родители „11 Октомври“ е добитник на првата награда за најдобар филм во Бари, Италија, на регионалниот фестивал за филм и детски цртежи Bene – Male.Станува збор за филмот „Два света“, краткометражен филм, кој децата го снимија со своите воспитувачки на дадената тема од организаторите „Здрава љубов – болна љубов“. Го прикажува животот на едно девојче во домот за деца без родители и животот на друго девојче во сопствен дом со своето семејство.– Премногу сме горди и среќни за успехот на филмот на нашите дечиња. Фестивалот традиционално се одржува секоја година во Италија и е посветен на децата, нивниот развој, детството. Се претставивме со филмот „Два света“, кој ни ...
| | веќе видена | слични

Филмката куќа „Warner Bros“ го објави првиот трејлер за продолжението на култниот филм „Blade Runner“ на Ридли Скот од 1982 година. Првиот филм, кој беше снимен во 1982 година важи за еден од највлијателните и најдобри научно-фантастични филмови во историјата па реализацијата на продолжение претставуваше голем и тежок предизвик се додека зад режисерската палка на вториот дел од филмот на застана Денис Вилнев. Канадскиот режисер во последните неколку години се наметна како еден од најзначајните режисери на денешницата. Темата и жанрот не се важни, Вилнев не греши. Дејството на филмот „Blade Runner 2049" е сместено во Лос Анџелес, а се одвива 30 години после првиот филм. Во улогата на Рик Декард повторно ќе го видиме Харисон Форд, а покрај него во филмот ќе настапуваат и Рајан Гослинг, Џеред Лето и Робин Рајт. Филмот би требало да се појави на големото платно во октомври.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во морето на продолженија кои ги гледаме во последно време, најавата на вториот дел од филмот „Blade Runner" одекна како бомба. Првиот филм, кој беше снимен во 1982 година, е еден од највлијателните и најдобри научно-фантастични филмови во историјата Warner Bros го објавија првиот трејлер за продолжението на култниот филм „Blade Runner" на Ридли Скот од 1982 година. Во морето на продолженија кои ги гледаме во последно време, најавата на вториот дел од филмот „Blade Runner" одекна како бомба. Првиот филм, кој беше снимен во 1982 година, е еден од највлијателните и најдобри научно-фантастични филмови во историјата, па да се тргне во реализација на продолжение претставува голем и тежок предизвик. Песимизмот на многу љубители на филмот (најмногу поради многуте промашени продолженија кои имавме прилика да ги видиме) малку се намали откако беше објавена веста дека зад режисерската палка на вториот дел од филмот ќе застане Денис Вилнев. Канадскиот режисер во последните неколку години се наметна како еден од ...
| | веќе видена | слични

50 нијанси потемно, или филмот што не сакаш да веруваш дека жените по дома кај тебе веројатно го изгледаа. Плус статистика колку секс и каков секс има во филмот што треба да биде за секс (спојлер - вкупно 10 минути во цел филм).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 422 | | | веќе видена

Јавната обвинителка вилма русковска во денешното гостување на емисијата „Стадион“, објасни дека сведокот во случајот „Рекет“ не е осомничен за давање поткуп, ...
сите 122 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

По запленувањето на еден британски танкер од страна на Иран, Велика Британија побара од своите бродови „одреден период“ да останат „надвор од областа“ на ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италијанската награда `Златен грифон` за македонскиот филм `Златна петорка`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: