Федерер е првиот полуфиналист во Мелбурн

Швајцарецот Роже Федерер (3. носител) е првиот полуфиналист на Отвореното првенство на Австралија во тенис кое се одржува во Мелбурн, откако набрзина, со 3:0 во сетови (6:4, 6:3, 6:2) го совлада Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро(11). За пласман во големото финале Роже го очекува подобриот од мечот помеѓу Шпанецот Рафа Надал (2) и Чехот Томаш Бедрих (7), кој се игра во овие моменти. Во утрешните четвртфинални мечеви ќе се сретнат Србинот Новак Ѓоковиќ (1) и Шпанецот Давид Ферер (5), како и Бритнаецот Енди Мари(4) против Јапонецот Кеи Нишикори(24), кои ќе ја дадат и втората полуфинална двојка. Кај женскиот дел од турниот веќе е позната и првата полуфинална двојка. Ким Клајстерс (11), (очекувано, би додале) ја совлада Каролина Возниаки(1) од Данска, прво рангирана на ВТА листата со 2:0 во сетови (6:3, 7:6) и во полуфиналето ќе се сретне со Викторија Азаренка(3) од Белорисија, која со 2:1 во сетови ја совлада Радванска(8) од Полска. Втората полуфинална двојка утре ќе ја дадат победниците од четвртфиналните ...
| | веќе видена | слични

Публиката во Мелбурн во сабота ќе може да ужива во финалето во женска конкуренција на Австралија Опен од кое ќе бидат дел Марија Шарапова и Викторија Азаренка. Познати се финалистките на првиот грен слем од новата сезона, кој се игра во Мелбурн парк. Тоа се Викторија Азаренка и Марија Шарапова, кои во сабота ќе ни ја дадат новата шампионка на Австралија Опен. Прва до финалето стигна Азаренка, која со 2:1 во сетови (6:3, 1:6, 6:3) беше подобра од се уште актуелната шампионка Ким Клајтсерс за свое прво грен слем финале. Клучен за победата на 22-годишната белоруска тенисерка беше третиот сет во кој таа дури три пати успеа да и го одземе сервисот на поискусната противничка. Шарапова со идентични 2:1 во сетови (6:2, 3:6, 6:4) беше подобра од Петра Квитова со што и се реваншираше на Чехињата за поразот во финалето на минатогодишниот Вимблдон. Русинката во сабота ќе се бори за својата четврта грен слем титула, втора по 2008. година во Мелбурн.
| | веќе видена | слични
2 копии

Викторија Азаренка и Марија Шарапова ќе играат во финалето, на првиот тениски Грен слем во сезоната, Отвореното првенство на Австралија. Азаренка, во своето прво Грен слем финале, во кариерата се пласира по победата над бранителката на титулата Ким Клајстерс со 2:1 (6:3, 1:6, 6:3). Марија Шрапова ја совлада Петра Квитова со 2:1 (6:2, 3:6, 6:4). Шарапова последната, од вкупно четири Грен слем титули ја освои во 2008 година. Финалниот меч помеѓу Шарапова и Азаренка ќе го даде и новиот број 1 во женскиот тенис, откако од таа позиција беше срушена Каролин Вознијацки.
| | веќе видена | слични

Марија Шарапова ја победи Петра Квитова и се пласираше во финалето во Мелбурн со 6-2, 3-6, 6-4 во полуфиналето на Australian Open. Квитова не покажа добра игра во првиот сет, оставајќи ја Русинката да ја диктира играта. Шарапова имаше проблем со сервирање во третиот сет, и направи пет двојни грешки, но сепак доминираше, откако Квитова направи 20 непредизвикани грешки. - Го сакам овој спорт, понекогаш е можно, и кога не си во најдобра форма, повторно да победиш, рече Шарапова. Во финалето руската тенисерка ќе игра со Викторија Азаренка од Белорусија, која претходно ја победи Ким Клајстерс. (Крај)
| | веќе видена | слични

Србинот Новак Ѓоковиќ, тенисер број еден во светот, после два часа и 44 минути игра успеа да слави победа против Шпанецот Давид Ферер со 6:4, 7:6 и 6:1 и во полуфиналето на годинашниов Австралија опен, во Мелбурн ќе игра против Британецот Енди Мареј кој го збриша Кеијо Нишикори со 6:3, 6:3, 6:1. - Имав проблеми во вториот сет, но сфатив дека само со борбен дух можам да се вратам во игра. И се вратив, а потоа се беше полесно. Тоа најдобро го зборува и последниот сет кој го добив со 6:1. Кога ќе се анализира мечот се доаѓа до сознание дека топчињата упатени до самата линија беа решавачки за крајниот исход, вели Новак Ѓоковиќ. Русинката Марија Шарапова во Мелбурн игра во голем стил. Тоа го потврди на мечот со сонародничката Макарова, совладувајќи ја за еден час и 30 минути со 6:2, 6:3 и обезбеди полуфинале каде ќе ги одмери силите со Петра Квитова. Кога сме кај Шарапова интересно е тоа што мерењата извршени од стручњаци на првиот тениски грен-слем турнир во Австралија велат дека таа при секое удирање на ...
| | веќе видена | слични

Како што и се очекуваше Енди Мареј против Новак Ѓоковиќ ќе водат битка за пласман во финалето на АО. Британецот лесно го совлада Јапонецот кеи Нишикори во ? финалето, додека светскито рекет број еден во три сета го доби Давид Ферер. Во женска конкуренција втората полуфинална двојка ја сочинуваат Марија Шарапова и петра Квитова. Русинката со 2:0 ја елиминираше сонародничката Макарова, додека тенисерката од Чешка со истиот резултат ја совлада италијанската Сара Ерани.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ и Енди Мари се погрижија за нов меѓусебен дуел на Австралија опен. Последните две сезони тие играа во големото финале во Мелбурн пришто Србинот во обата наврата беше поуспешен од Британецот, а овојпат ќе се сретнат во полуфиналето. Ѓоковиќ во четврт-финалето го елиминира Шпанецот Давид Ферер со 6:4, 7:6, 6:1 додека Мари го совлада Јапонецот Нишикори со 6:3, 6:3, 6:1. Втората полуфинална двојка на машкиот дел од турнирот ја сочинуваат Федерер и Надал. Последни полуфиналистки кај дамите се Петра Квитова и Марија Шарапова. Чешката тенисерка го проби патот до големата четворка по триумфот над Сара Ерани со 6:4, 6:4, Русинката, пак, го доби мечот со Екатерина Макарова со 6:2, 6:3. Во второто полуфинале ќе се пресметаат бранителката на тронот Ким Клајстерс и Белорусинката Викторија Азаренка.
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ - Мареј е второто полуфинале на првиот Грен слем во сезоната, Отвореното тениско првенство на Австралија. Енди Мареј, лесно избори пласман во полуфиналето победувајќи го Јапонецот Кеи Нишикори 3-0 (6:3, 6:3 и 6:1) . Новак Ѓоковиќ ,првиот носител во Мелбурн во четвртфиналето, со 3:0 (6:4, 7:6, 6:1), го совлада петтиот носител, Шпанецот Давид Ферер. Ѓоковиќ и Мареј минатата година играа во финалниот меч, Ѓоковиќ тогаш победи со 3:0 (6:4, 6:2, 6:3)
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј во реприза на ланското финале на Австралија Опен, оваа година ќе играат во полуфиналето. Светскиот рекет број 1 со максимални 3-0, по сетови 6:4, 7:6 и 6:1 го совлада Давид Ферер. Србинот беше во неволја само во вториот сет кога и се пожали на повреда на бутниот мускул, но успеа да ја преброди болката и да го добие сетот дури во тај-брејкот. Во третиот сет, Шпанецот психички падна и не можеше да му се спротивстави на Ѓоковиќ. „Тешко дишев после некое време на теренот, бидејќи цел дена носот ми беше запушен“, изјави Ѓоковиќ по триумфот над Ферер. „Едноставно немав доволно кислород. Ми беше потребно и малку повеќе време кое го немав. Но во вакви услови, во оваа фаза од турнирот, кога играте против некој како Давид Ферер, кој има одлични удари од основната линија, вашата физичка сила е ставена на тест. Но, не сум загрижен за тоа,подготвен сум и до следниот натпревар ќе се опоравам целосно“, нагласи Србинот. Енди Мареј со максимални 3-0, по сетови 6:3, 6:3 и 6:1 го совлада ...
| | веќе видена | слични

Со само еден загубен сет најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ си обезбеди место во елитното четврт финале на премиерниот Грен Слем турнир годинава - Отвореното првенство на Австралија. Ѓоковиќ го елиминираше претставникот на домаќините Лејтон Хјуит со 6:1, 6:3, 4:6, 6:3. За место во полуфиналето Ѓоковиќ ќе се соочи со Давид Ферер. За изненадувањето на денот на Австралија опен се погрижија Јапонецот Нишокори и Русинката Екатерина Макарова со сензационалните елиминации на топ фаворитите Џо Вилфред Цонга односно Серена Вилијамс./К.Г.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика почина непосредно по сообраќајната несреќа во неделата наутро на автопат во Германија. Од автомобилот кој го удри ...
сите 257 | | | веќе видена

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 397 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер е првиот полуфиналист во Мелбурн

Од:
До кого (е-маил):
Порака: