Рускиот виртуоз на пијано Гиндин вечерва во Охрид

2 копии

Рускиот виртуоз на пијано, Александар Гиндин ќе одржи концерт во црквата Света Софија во рамките на 51-вото издание на фестивалот Охридско лето, вечерва со почеток во 21 часот. Гиндин е еден од највпечатливите руски пијанисти на денешницата. Тој е најмладиот лауреат во историјата на реномираниот престижен натпревар „Чајковски“ во 1994. година. Успесите на натпреварите од ранг на „Кралицата Елизабета“ во Брисел, Кливлендскиот пијанистички натпревар во САД, „Санта Катарина“ во Бразил и други понатаму ги потврдуваа врвните квалитети на пијанистот. Како солист на Московската државна филхармонија одржува бројни концерти во Русија и низ светот. Соработува со прочуените оркестри: Кливлендскиот, Парискиот, филхармониите од Лондон, Минхен, Санкт-Петербург, Москва, Монте-Карло, Луксембург, Лјеж, националните оркестри на различни земји. Меѓу неговите соработници-диригенти се имињата од ранг на Владимир Федосеев, Саулус Сондецкис, Дмитриј Китаенко, Пааво Јарви, Томас Зандерлинг, Кшиштоф Пендерецки и др. Гиндин е ...
| | веќе видена | слични

Познатиот руски пијанист Александар Гидин вечерва, во 21 часот, ќе настапи во црквата „Св. Софија“, во рамките на „Охридско лето“ Александар Гидин е еден од најценетите руски пијанисти на денешницата. Многу млад стекнал светска слава и во 1994 година станал најмладиот лауреат на интернационалниот натпревар „Чајковски“ во Москва. Во 2006-та ја доби титулата почесен уметник во Русија, а во 2010-та освои прво место на Интернационалниот натпревар во пијано во Бразил. Во сезоната 2010/2011 е уметнички директор на два фестивала во Русија, на еден во Белорусија и на Шведскиот кралски фестивал во Стокхолм.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рускиот виртуоз на пијано Гиндин вечерва во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: