Грабнувачот во Москва е Сергеј, одличен ученик од деветти клас


Грабнувачот во Москва е Сергеј, одличен ученик од деветти клас Иако полицијата се уште не го открила идентитетот на грабнувачот кој изутрината во едно средно училиште во Москва држеше 20 ученици како заложници, го уби професорот по географија и еден полицаец, руските медиуми објавуваат дека неговото име е Сергеј. Полицијата потврди дека грабнувачот бил ученик од деветти клас од 263-та гимназија во руската престолнина. Тој во училиштето влегол со оружје, за кое, според информациите од полицијата, имал дозвола. Дозволата гласела на име на таткото на напаѓачот, а во училиштето тој внел две парчиња оружје. Откако влегол вооружен во гимназијата, член од обезбедувањето го забележал напаѓачот и го активирал копчето за тревога, по што дошла полицијата. Грабнувачот отишол на вториот кат, каде влегол во кабинетот по географија, пукал во професорот, а во текот на интервенцијата застрелал и еден припадник на полицијата. Според наводите на руските медиуми, напашачот ги отфрлил наводите дека бил во лоши односи со ...
| | веќе видена | слични

Руски тинејџер вчера уби професор и полицаец во заложничка драма во едно средно училиште во Москва Заложничка драма во Москва Припадници на специјалната полиција успеале да го неутрализираат напаѓачот, кој вооружен со пушка влегол во училишната зграда. Се претпоставува дека причина за инцидентот е нетрпеливоста помеѓу ученикот и убиениот наставник, кој предавал географија. Полицијата го идентификувала напаѓачот како Сергеј Гордеев, ученик во средното училиште, кој бил во конфликт со наставникот Андреја Кирилов. Според очевидците на инцидентот, Гордеев заканувајќи се дека ќе стрела со пушката, го поминал училишното обезбедување и се упатил кон кабинетот по географија. РИА новости пренесува дека ученикот штом влегол во кабинетот на Кирилов, веднаш го застрелал професорот, прво во пределот на стомакот, а потоа и во главата. Припадник на училишното обезбедување успеал во меѓувреме да ја повика полицијата, меѓутоа кога пристигнала специјалната полиција, Гордеев почнал да стрела кон нив. Во престрелката бил ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден полицаец и еден наставник од средно училиште во Москва беа убиени вчераутро, а вооружениот ученик, кој е осомничен за убиствата, е уапсен. Во инцидентот е ранет еден полицаец, пренесе РИА Новости. Ученикот Сергеј Гордеев бил во конфликт со 37-годишниот професор по географија Андреј Kирилов, кој бил против Сергеј да добие златен медал за постигнувањата. - Го застрела наставникот во стомакот, провери дали е жив и повторно му пукаше во главата – вели еден од соучениците на Сергеј за „Лајфњуз“. Обезбедувањето сфатило дека не може да се справи со ситуацијата и повикало полиција, која веднаш стигнала во училиштето, но Сергеј отворил оган кон нив и убил еден полицаец, а уште еден бил ранет. Тој зел како заложници над 20 тинејџери на возраст од 15 години, кои подоцна биле ослободени неповредени. Пред да биде приведен, Сергеј успеал да пука најмалку 11 пати, пренесе „Раша тудеј“. Во приведувањето на Сергеј помогнал и татко му, на чие име било регистрирано оружјето. Учениците што биле во заложништво подоцна се ...
| | веќе видена | слични

Иако полицијата уште не го открила идентитетот на киднаперот кој утринава во едно средно училиште во главниот град на Русија, Москва, киднапираше 20 ученици, го уби професорот по географија и еден полицаец, а еден рани, медиумите јавија дека киднаперот се вика Сергеј. Полицијата потврди дека киднаперот е ученик во деветто одделение во 263. Гимназија во Москва. Тој во училиштетот влегол со оружје, за кое, според полицијата, имал дозвола. Дозволата гласела на име на таткото на Сергеј, кој во училиштето влегол со две оружја. Од обезбедувањето на училиштето веднаш реагирале и полицијата дошла. Киднаперот се преместил на вториот кат, каде што влегол во кабинетот на професорот по географија, кој веднаш го убил, како и еден полицаец. Според пишувањата на руските медиуми, напаѓачот ги отфрлил обвиненијата дека бил во лоши односи со убиениот професор, а бил и одличен ученик.
| | веќе видена | слични

Две лица се убиени а едно е рането во заложничката драма во Москва, кога околу пладне во понеделникот тинејџер вооружен со карабин и пушка влегол во едно од средните училишта во североисточниот дел од руската престолнина, пренесуваа руските медиуми. Вооружениот млад човек заканувајќи му се со оружје на обезбедувањето на училиштето коешто се обидело да го спречи, околу 12 часот по московско време влегол во едена од училниците во којашто имало 20 заложници, РИА Новости. По половина час, по наговор од неговиот татко, тинејџерот ги ослободил заложниците, пренесува Итар-Тасс повикувајќи са на полициски извори . „По настанот, во училиштето дојде таткото на средношколецот. Тој го наговори синот да ги ослободи учениците и да се предаде”, изјавил за агенцијата Александар Латишев, началник на информациско-аналитичкиот центар на одделот на префектурата за североисточниот административен округ на Москва. Според првичните сознанија на истрагата, ученикот влегол во училиштето вооружен, обезбедувањето се обидело да го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 290 | | | веќе видена

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 209 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 161 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 332 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 116 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грабнувачот во Москва е Сергеј, одличен ученик од деветти клас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: