Заглави бродот што ги евакуира патниците од „Академик Шокалски“


Кинескиот брод синоќа ги префрли евакуираните 52 патници на австралискиот мразокршач „Аурора Аустралис“, по што и самиот западнал во проблеми со мразот. Поради ова, Австралиската служба за поморска безбедност му наредила на бродот „Аурора Аустралис“ да остане на местото и доколку биде потребно да му укаже помош на кинескиот мразокршач. Во моментов нема непосредна опасност за „Снежниот змеј“.
| | веќе видена | слични

Американски мразокршач е испратен да им помогне на руски истражувачки брод и кинески брод коишто се заглавени во Антарктикот. Кинескиот брод заглави во дебелиот мраз откако беше испратен за помош на рускиот брод со 52 патници. Американската крајбрежна стража објави дека одговориле на барањето за помош од страна на австралиските, руските и кинеските власти. Рускиот истражувачки брод е заробен во мраз од 24 декември. Доцна во четвртокот, еден хеликоптер од кинески мразокршач пренесел 52 патници од бродот до австралиски мразокршач. Во меѓувреме и кинескиот брод се заглавил во мраз . Американскиот мразокршач се очекува да пристигне на местото на настанот на 12 јануари и да ја заврши својата мисија за два до три дена.
| | веќе видена | слични
11 копии

Австралискиот мразокршач со 52 патници, преземени од бродот окован во мраз на Антарктикот, денеска го продолжи патот кон дома, оставајќи ги зад себе другите два мразокршачи и натаму заробени во мразот. Аурора Аустралис ќе ја продолжи прекинатата задача за снабдување со залихи на австралиските бази на Антарктикот пред враќањето во средината на јануари во австралиската островска држава Тасманија, со спасените научници, новинари и туристи. Вчера беше објавено дека кинескиот мразокршач „Снежен змеј“, кој замина во мисија на спасување на насуканиот руски истражувачки брод „Академик Шокалски“ во ледените води на Антарктикот, и самиот остана заробен во мразот. Сите 52 научници, туристи и новинари од рускиот брод, во меѓувреме се евакуирани со хеликоптери во сигурните води до австралискиот владин брод „Аурора“, додека кинескиот мразокршач вчера соопшти дека му е оневозможено движење поради големиот мраз и оти му е неопходна помош за да се извлече од замрзнатите води.
| | веќе видена | слични

Кинескиот мразокршач „Снежен змеј“, што вчера ги евакуира патниците од рускиот истражувачки брод „Академик Шокалски“ кои девет дена беа заглавени во мразот крај Антарктикот, и самиот западна во ледена замка, соопшти денеска Австралиската служба за поморска безбедност. Кинескиот брод синоќа ги префрли евакуираните 52 патници на австралискиот мразокршач „Аурора Аустралис“, по што и самиот западнал во проблеми со мразот. Поради ова, Австралиската служба за поморска безбедност му наредила на бродот „Аурора Аустралис“ да остане на местото и доколку биде потребно да му укаже помош на кинескиот мразокршач. Во моментов нема непосредна опасност за „Снежниот змеј“.
| | веќе видена | слични

Кинескиот кршач на мраз што ги презеде патниците на заглавениот брод на Арктикот, сега самиот е заглавен во мраз. Сите 52-ца патници на рускиот истражувачки брод кој беше заглавен во мраз повеќе од една недела на Антарктикот беа воздушно пренесени на безбедно во четвртокот, но сега има загриженост дека кинескиот брод инволвиран во спасувањето исто така е заглавен. Во петок, екипажот на кинескиот кршач на мраз Сноу Драгон, кој го обезбеди хеликоптерот во спасувачката операција, кажа дека не е сигурен во способноста на нивниот брод да се движи низ дебелиот мраз во водата заради што неколку дена останува на местото каде што е. Австралиските поморски власти велат дека австралискиот кршач на мраз Аурора Аустралис, чија задача е да ги пренесе патниците назад во Австралија, добил упатства да остане привремено во областа во случај на Сноу Драгон да му треба помош. Властите велат дека екипажот на кинескиот брод ќе се обиде да го пробие патот до отворени води рано во сабота кога плимата ќе биде поповолна.
| | веќе видена | слични

Бродот "Академик Шокалски" останал заробен во мразот од 24. декември, а на кинескиот мразокршач, чиј екипаж имал намера прв да дојде во помош, сега му е неопходна помош да се извлече од замрзнатите води. Кинескиот мразокршач "Снежен Змеј" кој заминал во мисија за спасување на рускиот истражувачки брод "Академик Шокалски" во замрзнатите води на Антарктикот, и самиот останал заробен во мразот, и не се движи со денови. Сите 52 научници, туристи и новинари од рускиот брод во меѓувреме биле евакуирани со хеликоптер во сигурни води на австралискиот владин брод "Аурора", додека кинескиот мразокршач денес пратил порака дека движењето му е оневозможено поради дебелиот мраз, пренесува агенцијата AFP. "Академик Шокалски" останал заробен во мразот од 24. декември, а на кинескиот брод, чиј екипаж имал намера прв да дојде во помош, сега му е неопходна помош да се извлече од замрзнатите води.
| | веќе видена | слични

На кинескиот мразокршач "Снежен Змеј" кој деновиве замина во мисија за спасување на рускиот истражувачки брод "Академик Шокалски" сега му е неопходна помош. Сите 52 научници, туристи и новинари од рускиот брод во меѓувреме биле евакуирани со хеликоптер во сигурни води на австралискиот владин брод "Аурора", додека кинескиот мразокршач денес пратил порака дека движењето му е оневозможено поради дебелиот мраз, пренесува агенцијата AFP. Бродот "Академик Шокалски" во замрзнатите води на Антарктикот се наоѓа уште од 24 декември.
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 174 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заглави бродот што ги евакуира патниците од „Академик Шокалски“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: