Шчербак се претера или се протера?

Тежок скандал сред Скопје: рускиот амбасадор „се заблагодари за коментарите“ преку кои беа искажани серија навреди кон македонскиот премиер и кон очекувањата на граѓаните - Македонија да стане членка на НАТО. Скандалозно. Ова е најблагиот збор со кој може да се опише вчерашното обраќање на амбасадорот на Руската Федерација, Олег Шчербак, пред толпа од стотина луѓе кои имаа еден заеднички именител: речник, кој не би си го дозволи никој што има трошка домашно воспитување, лична култура и почит кон својата земја. Секој има право на протест и секој носи лична морална одговорност на каков начин ќе го изрази правото на протест - достоинствено или срамно. Партијата „Единствена Македонија“, вчера реши да се самоубие на јавна сцена, а за место на чинот ја избра улицата пред руската амбасада во Скопје. Суицидот не се случи поради решеноста да протестира за протерувањето на руски дипломат од Македонија (секој има право на свој став), туку што тој чин го претвори во перформанс за канонада од најмизерни навреди за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ве потсетуваме дека амбасадата на Русија не беше ниту иницијатор, ниту организатор на овој митинг. Меѓутоа, ние сме благодарни на стотици луѓе кои се собраа пред амбасада за да му го изразат своето сочувство и поддршка на нашиот народ по повод неговата болка поради смртта на 64 луѓе, објавија минута молк за загинатите, јасно се изразија за пријателство и соработка меѓу Македонија и Русија, против провокации во однос на нашата земја, кои им нанесуваат штета на пријателските руско-македонски односи. Земајќи го предвид, долг е на професионален дипломат па и на секој воспитан човек да се излезе кон собраните и да им се заблагодари за солидарноста и поддршката. Токму тоа и се случи, и во овој израз на почит кон граѓаните на Македонија нема никакво прекршување на одредбите на виенската конвенција која, патем речено, обврзува „да се поттикнуваат пријателските односи меѓу државата која испраќа и државата-домаќин“.се друго е несовесни толкувања кои треба да останат на совеста на нивните автори, заинтересирани, како ...
| | веќе видена | слични

Амбасада на Руската Федерација во Македонија демантира дека е организатор на протестите во Скопје. Според нив обраќањето на амбасадорот Олег Шчербак на протестот не претставува кршење на Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година. Сепак од амбасадата изразија благодарност до граѓаните кои се собрале за да изразат сочувство за смртта на 64 лица кои загинале во сообраќајна несреќа во Русија. Истовремено, Амбасадата смета дека ваквиот гест претставува изразување почитување и поттикнување на пријателските односи меѓу Македонија и Русија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Руската амбасада во Скопје негира дека е организатор на протестите во Скопје. Во продолжение следи демантот во целот од руската амбасада: „Во врска со шпекулациите проширени во некои медиуми дека митингот одржан деновиве пред Амбасадата на Русија во Скопје, како и обраќањето на Амбасадорот на Русија пред неговите учесници наводно претставува прекршување на Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година, известуваме дека таквите тврдења покажуваат дека нивните автори малку знаат за содржината на Виенската конвенција. Ве потсетуваме дека Амбасадата на Русија не беше ниту иницијатор, ниту организатор на овој митинг. Меѓутоа, ние сме благодарни на стотици луѓе кои се собраа пред Амбасада за да му го изразат своето сочувство и поддршка на нашиот народ по повод неговата болка поради смрта на 64 луѓе, објавија минута молк за загинатите, јасно се изразија за пријателство и соработка меѓу Македонија и Русија, против провокации во однос на нашата земја, кои им нанесуваат штета на пријателските ...
| | веќе видена | слични

Во врска со шпекулациите проширени во некои медиуми дека митингот одржан деновиве пред Амбасадата на Русија во Скопје, како и обраќањето на Амбасадорот на Русија пред неговите учесници наводно претставува прекршување на Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година, известуваме дека таквите тврдења покажуваат дека нивните автори малку знаат за содржината на Виенската конвенција – наведува Амбасадата на Руската Федерација денеска во соопштение за јавноста.Ве потсетуваме дека Амбасадата на Русија не беше ниту иницијатор, ниту организатор на овој митинг. Меѓутоа, ние сме благодарни на стотици луѓе кои се собраа пред Амбасада за да му го изразат своето сочувство и поддршка на нашиот народ по повод неговата болка поради смрта на 64 луѓе, објави минута молк за загинатите, јасно се изразија за пријателство и соработка меѓу Македонија и Русија, против провокации во однос на нашата земја, кои им нанесуваат штета на пријателските руско-македонски односи. Земајќи го предвид, долг е на професионален дипломат ...
| | веќе видена | слични

Домашни дипломати за НОВА коментираат дека рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербак со учеството и говорот на протестот организиран од партијата „Единствена Македонија“ пред Руската амбасада за поддршка на протераниот дипломат ги пречекорил овластувањата на својот дипломатски мандат определени со Виенската конвенција. Не се памети еден амбасадор, акредитиран во земјава, да учествува на митинг на политичка партија, коментираат тие. ,,Со вчерашниот настан, рускиот амбасадор се вмеша во внатрешните работи на Република Македонија. Тоа беше собир на регистриран политички субјект – партијата на Јанко Бачев. Рускиот амбасадор учествуваше на политички митинг на политичка партија во Македонија, а тоа не е дозволено. Ова е кршење на Виенската конвенција за дипломатски односи“, велат нашите соговорници. Според нив, ако присутните сакале да се видат со рускиот амбасадор, можеле да влезат во амбасадата, каде што според принципот на екстериторијалност е руска територија и таму да си кажат се. Но, на македонско тло, ...
| | веќе видена | слични

На прашањето на НОВА: „Кој е ставот на амбасадата на Русија за говорот на омраза и навредите што беа упатени од протестот што го организираше партијата „Единствена Македонија“?, од Амбасадата на Руската федерација го испратија следново соопштение. „Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија не е иницијатор или организатор на митингот пред руското дипломатско претставништво што се одржа навечер на 3 април оваа година. Амбасадата на Руската Федерација им се заблагодарува на учесниците на митингот и во нивното лице на сите граѓани на Република Македонија кои во овие за нас тешки денови му изразија сочувство и поддршка на рускиот народ по повод неодамнешната трагична смрт на 64 луѓе во пожарот во Кемерово, а исто така и на сите оние кои се залагаат за пријателство и конструктивна соработка меѓу Русија и Македонија, ги осудува провокациите против Русија, вклучувајќи го и протерувањето на рускиот диплломат од Скопје како чин кој ги поткопува традиционално пријателските односи меѓу нашите две земји. ...
| | веќе видена | слични

Владата ги осуди говорот на омраза и навредите кои беа упатени на синоќешниот протест организиран од партијата „Единствена Македонија“ пред Руската амбасада за подршка на протераниот дипломат, а на кој се обрати и рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак. „Правото на протест е неприкосновено право на граѓаните на Република Македонија се додека не е загрозена јавната безбедност. Но, говорот на омраза и навредите се неприфатливи и се за секоја осуда, како и поддршката за истите“, пишува во одговорот од Владата испратен до редакцијата на НОВА. Во одговорот, исто така се посочува дека Македонија негува пријателски односи со Русија и верува дека ќе ги унапредува и понатаму, а членството во НАТО нема да го наруши ова пријателство. Инаку, пред присутните, во своето обраќање, амбасадорот Шчербак рече дека жали што Македонија се приклучила на „антируската кампања иницирана од неколку држави, без да се истражат сите факти и избрзано повикувајќи се на лажното чувство на солидарност со Британија и сојузниците од ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шчербак се претера или се протера?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: