Русјаков: Слободата да ви биде затвор, а парите, беда


Еден од членовите на Македонскиот манифест, режисерот Александар Русјаков, на Фејсбук го повика совојот народ да ја пренесува вистината за корените на поколенијата за никога да не се заборави кои сме од каде сме, а ги проколна оние кои гласаа „ЗА“. Македонци, Македонки, сега прегрнете ги своите деца, дајте им ја сета љубов, топлина, мир и зборувајте им, зборувајте им многу, учете ги, нека знаат, нека знаат се Проклети да сте! За навек. Проклети да сте затоа што ми го укинувате постоењето, татковината, идентитетот. Проклети да сте затоа што во овие мои 41 година за првпат успеавте да родите омраза во моето срце. Омраза кон вас. Јас можеби сега ќе војувам за да го истерам демонот на омразата од срцево, ама вашите срца се удобни живеалишта за сите демони. Проклети да сте! Слободата да ви биде затвор, а парите, беда.
| | веќе видена | слични

Во очекување на реакција од Атина за прекршувањето на Преспански договор од премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, со честитката за ракометната победа на Македонија над Бахреин, како при неговата неодамнешна најава дека во училиштата во Грција ќе се учело на македонски јазик, мистеријата ја реши писателот и режисер Александар Русјаков.
| | веќе видена | слични

Писателот и сценарист Александар Русјаков на својот фејсбук профил истакна дека прв пат во неговиот живот чувствува омраза. Неговиот коментар следеше по изгласувањето на Уставните измени и промена на името во Република Северна Македонија. „Проклети да сте! За навек. Проклети да сте затоа што ми го укинувате постоењето, татковината, идентитетот. Проклети да сте затоа што во овие мои 41 година за првпат успеавте да родите омраза во моето срце. Омраза кон вас. Јас можеби сега ќе војувам за да го истерам демонот на омразата од срцево, ама вашите срца се удобни живеалишта за сите демони. Проклети да сте! Слободата да ви биде затвор, а парите, беда.“ напиша Русјаков.
| | веќе видена | слични

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русјаков: Слободата да ви биде затвор, а парите, беда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: